Interpretacja Pomorskiego Urzędu Skarbowego
PV/443-1/IV/2005/JD
z 31 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PV/443-1/IV/2005/JD
Data
2005.03.31



Autor
Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
nabycie wierzytelności
obrót wierzytelnościami


Pytanie podatnika
Czy usługi polegające na obrocie wierzytelnościami są zwolnione z VAT na podstawie załącznika nr 4 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz. 535 ze zm.?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U.z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 03.01.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 03.01.2005 r.), uzupełnionego pismem z dnia 22.03.2005 r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie korzystania ze zwolnienia od podatku od towarów i usług działalności polegającej na obrocie wierzytelnościami - nabywaniu wierzytelności na własny rachunek w celu ich windykacji lub dalszej sprzedaży, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz. 535 ze zm.)

stwierdza, że :

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Podatnik prowadzi działalność polegającą na obrocie wierzytelnościami, czyli nabywaniu wierzytelności na własny rachunek w celu ich windykacji lub dalszej odsprzedaży. Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi zakwalifikował wymienione usługi w grupowaniu PKWiU 65.23.10-00.00 „Usługi pośrednictwa finansowego, gdzie indziej niesklasyfikowane”. W/wym. obrót następuje na podstawie umowy o przelew wierzytelności.

Do dnia 30.04.2004 r. usługi te korzystały ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, gdyż były wymienione w załączniku nr 2 do ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11 poz. 50 ze zm.), zawierającym wykaz usług, których świadczenie jest zwolnione od podatku.

Wykaz usług zwolnionych od podatku stanowiący załącznik nr 4 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, zawiera w poz. 3 w sekcji J ex (65-67) m.in. usługi pośrednictwa finansowego z wyłączeniem usług ściągania długów oraz faktoringu.

Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy w/wym. usługi są zwolnione z VAT na podstawie załącznika nr 4 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz. 535 ze zm.).

Wg podatnika brak jednoznacznego określenia rodzaju działalności wyłączonej z wykazu usług zwolnionych powoduje wątpliwości dotyczące obowiązku podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług.

Podatnik stwierdza, że „obrót wierzytelnościami” stanowiący „usługę pośrednictwa finansowego, gdzie indziej niesklasyfikowaną” ( PKWiU 65.23.10-00.00) nie jest tożsamy z „usługami ściągania długów” wymienionymi w poz. 3 pkt 5 załącznika nr 4 do ustawy o VAT i w związku z tym korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT.

Po przeanalizowaniu zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego oraz stanowiska wnioskodawcy, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa tut. Organ podatkowy stwierdza co następuje :

Wierzytelność jest uprawnieniem przysługującym wierzycielowi do domagania się od dłużnika spełnienia świadczenia pieniężnego lub rzeczowego.

Wierzytelność jest prawem majątkowym, które może być przedmiotem obrotu gospodarczego.

Czynność, w ramach której np. podmiot A przekazuje podmiotowi B towar (lub świadczy usługę) w zamian czego podmiot B przenosi na podmiot A prawo do wierzytelności, którą ma wobec podmiotu C, stanowi czynność zamiany towaru (usługi) na usługę. W rozumieniu art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT przeniesienie prawa do wierzytelności, jako niematerialnych praw majątkowych, stanowi świadczenie usług.

Również wszelki odpłatny obrót wierzytelnościami (sprzedaż, zamiana itp.) stanowi świadczenie usług podlegające opodatkowaniu VAT, przy czym usługi pośrednictwa finansowego korzystają ze zwolnienia od podatku (załącznik nr 4 do ustawy o VAT poz. 3) z wyłączeniem m.in. usług ściągania długów oraz faktoringu (załącznik nr 4 do ustawy o VAT poz. 3 pkt 5).

Podkreślenia wymaga, że ustawodawca wyłączył ze zwolnienia od opodatkowania „usługi ściągania długów”, czyli czynności w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT świadczone przez podmiot na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej.

Jeżeli zaś czynności ściągania długów podejmuje się podmiot w celu zaspokojenia własnych wierzytelności, także nabytych w obrocie wierzytelnościami (PKWiU 65.23.10-00.00) od dłużnika lub innego zobowiązanego (np. poręczyciela), to nie można stwierdzić, że wykonuje on usługę na rzecz kogokolwiek w rozumieniu przywołanego wyżej art. 8 ust. 1 ustawy o VAT. W takim przypadku czynność ta nie podlega opodatkowaniu VAT.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj