Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wadowicach
PD1b/415-2/05
z 25 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD1b/415-2/05
Data
2005.04.25



Autor
Urząd Skarbowy w Wadowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
ewidencja działalności gospodarczej
najem
ryczałt ewidencjonowany


Pytanie podatnika
Czy w przypadku podnajmu osobom trzecim części dzierżawionych pomieszczeń - przychód uzyskany z tego podnajmu należy opodatkować stawką ryczałtu 17% czy też 8,5% jak również czy istnieje obowiązek dopisania do zezwolenia na prowadzenie działalności - najmu pomieszczeń?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wadowicach działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4, art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz 60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 24 marca 2005 r. (data wpływu 25.03.2005 r.), w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych stwierdza się, iż przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W piśmie z dnia 24 marca 2005 r. Podatnik pyta „czy w przypadku podnajmu osobom trzecim części dzierżawionych pomieszczeń – przychód uzyskany z tego podnajmu należy opodatkować stawką ryczałtu 17% czy też 8,5%, jak również czy istnieje obowiązek dopisania do zezwolenia na prowadzenie działalności – najmu pomieszczeń".

Stosownie do przepisów art. 668 Kodeksu cywilnego najemca może rzecz najętą oddać w całości lub części osobie trzeciej do bezpłatnego używania albo w podnajem, jeżeli umowa mu tego nie zabrania. W razie oddania rzeczy osobie trzeciej zarówno najemca, jak i osoba trzecia są odpowiedzialni względem wynajmującego za to, że rzecz najęta będzie używana zgodnie z obowiązkami wynikającymi z umowy najmu.
Pomieszczenia będące przedmiotem najmu wykorzystywane są w prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej.
Podnajmowana część pomieszczeń również wykorzystywana jest do prowadzenia działalności gospodarczej.
Zgodnie z ustalonym orzecznictwem przychody uzyskiwane z tytułu podnajmu składników wynajmowanych dla celów prowadzonej działalności są przychodami z pozarolniczej działalności gospodarczej.
Na podstawie przepisów art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiaganych przez osoby fizyczne (Dz. u. Nr 144, poz. 930 ze zm.) opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników osiągających w całości lub w części przychody z tytułu świadczenia usług wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy.
W załączniku nr 2 będącym wykazem usług, których świadczenie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, oznaczonych według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług w poz. 10 wymieniona jest grupa 70.2 sekcji J – usługi w zakresie wynajmowania nieruchomości na własny rachunek.
W świetle powyższych przepisów uzyskiwanie przychodów z tytułu podnajmu nieruchomości związanej z prowadzoną pozarolniczą działalnością gospodarczą skutkuje utratą warunków do opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym i koniecznością opłacania podatku dochodowego na zasadach ogólnych.
Dla celów podatkowych nie ma znaczenia, czy usługi najmu wpisane są do zakresu działalności gospodarczej, aby prawo do opodatkowania ryczałtem utracić – wystarczy wynająć składniki majątku zaliczany do grupy 70.2 PKWiU. W myśl przepisów art. 2 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1807 ze zm.) działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.Zatem jeżeli usługa podnajmu posiada cechy działalności gospodarczej wyżej wymienione to podlega wpisowi do Ewidencji Działalności Gospodarczej.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podmiotu podatnika/płatnika/inkasenta/następcy prawnego podatnika/osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
W dniu wydania niniejszego postanowienia, na podstawie posiadanych przez tut. organ podatkowy informacji, nie stwierdzono aby w sprawie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Wadowicach w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj