Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty
I USB XVI/415/20/05
z 30 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I USB XVI/415/20/05
Data
2005.04.30



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
doliczenie
ulga remontowa
wydatki mieszkaniowe
zwrot wydatków


Pytanie podatnika
  • Czy w ramach ulgi remontowej podlegają odliczeniu koszty związane z wymianą parapetów zęwnętrznych i montażem parapetów wewnętrznych?
  • Jak rozliczyć wydatki w ramach ulgi remontowej,jeżeli w latach następnych Spółdzielnia Mieszkaniowa częściowo je zrefunduje?


W dniu 02.03.2005 r. wpłynął do tutejszego organu podatkowego wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż w 2004 r. poniósł Pan wydatki związane z wymianą okien, w tym koszty związane z wymianą parapetów zewnętrznych i montażem parapetów wewnętrznych w lokalu mieszkalnym zajmowanym na podstawie tytułu prawnego. Wydatki te są udokumentowane fakturą VAT. Spółdzielnia Mieszkaniowa dopiero w latach następnych częściowo zrefunduje Panu poniesione koszty.

W myśl art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956), wydatki, o których mowa w art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym w 2003 r., poniesione w latach 2004-2005 podlegają odliczeniu od podatku, w wysokości i na zasadach określonych w art. 27a i art. 45 ust. 3a pkt 1 ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym w 2003 r. Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 1 w/w ustawy, podatek dochodowy od osób podlegających nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu zmniejsza się, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów. Wysokość tych wydatków ustala się na podstawie faktury wystawionej wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku, lub dowodu odprawy celnej, a w przypadku wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej - na podstawie dowodu tej wpłaty (art. 27a ust. 6 pkt 1 w/w ustawy). Z treści art. 45 ust. 3a pkt 1 w/w ustawy wynika, że w przypadkach określonych w art. 27a ust. 14 podatnik jest obowiązany wykazać i doliczyć kwoty uprzednio odliczone do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok podatkowy, w którym wystąpiły te okoliczności. Stosownie do art. 27a ust. 14 w/w ustawy, jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułów wydatków poniesionych na cele określone w ust. 1, a następnie po roku, w którym dokonano odliczeń, otrzymał zwrot odliczonych wydatków, z wyjątkiem gdy zwrócone kwoty zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu, do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w 2004 r. poniósł Pan wydatki związane z wymianą okien w lokalu mieszkalnym, w tym koszty związane z wymianą parapetów zewnętrznych i montażem parapetów wewnętrznych. Katalog wydatków mieszkaniowych podlegających odliczeniu zawiera rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 r. w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy (Dz. U. Nr 156, poz. 788). Wprawdzie rozporządzenie to zostało uchylone z dniem 01.01.2004 r. na mocy ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw, ale stosowanie zawartych w nim regulacji jest uzasadnione przy dokonywaniu kwalifikacji wydatków dla potrzeb korzystania z ulgi remontowej. Zgodnie z § 1 tego rozporządzenia, za wydatki na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego uważa się wydatki poniesione na zakup materiałów i urządzeń, zakup usług obejmujących wykonanie ekspertyzy, opinii, projektu, transport materiałów i urządzeń, wykonawstwo robót oraz najem sprzętu budowlanego, a także opłaty administracyjne i inne opłaty wynikające z odrębnych przepisów. Załącznik nr 2 do tego rozporządzenia zawiera wykaz robót zaliczanych do remontu i modernizacji lokalu mieszkalnego, który wymienia m.in. remont, modernizację lub wykonanie nowych elementów w lokalu mieszkalnym - okien, świetlików i drzwi (ust. 1 pkt 3). Z powyższego wykazu wynika, że w przypadku remontu lub modernizacji lokalu mieszkalnego w ramach ulgi można odliczyć wydatki, które dotyczą remontu lub wykonania nowych elementów w mieszkaniu, a wśród nich zakup materiałów oraz wykonawstwo robót związanych z wymianą okien, w tym także parapetów. A zatem wydatki dotyczące wymiany okien, w tym wymiany parapetów zewnętrznych i montażu parapetów wewnętrznych mieszczą się w katalogu wydatków podlegających odliczeniu w ramach tzw. ulgi remontowo-modernizacyjnej. Jeżeli z tytułu poniesionych wydatków skorzysta Pan z odliczeń w zeznaniu podatkowym, a następnie po roku, w którym dokona Pan odliczeń, otrzyma zwrot odliczonych wydatków, do podatku należnego za rok, w którym ten zwrot nastąpi należy doliczyć odpowiednio kwoty poprzednio odliczone.

Reasumując, poniesione przez Pana wydatki związane z wymianą okien, w tym koszty związane z wymianą parapetów zewnętrznych i montażem parapetów wewnętrznych podlegają odliczeniu od podatku w wysokości 19% faktycznie poniesionych wydatków w ramach obowiązujących limitów. W konsekwencji obliczony w zeznaniu za 2004 rok podatek według skali może Pan zmniejszyć o kwotę ulgi remontowej, o ile spełnienia Pan wszystkie warunki przewidziane w ustawie do skorzystania z odliczenia. Jeżeli w latach następnych Spółdzielnia Mieszkaniowa częściowo zrefunduje Panu wydatki odliczone w zeznaniu podatkowym za 2004 rok, wówczas będzie Pan zobowiązany do doliczenia do podatku należnego za rok, w którym otrzyma Pan refundację, 19% kwoty zwróconej przez Spółdzielnię.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj