Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
1434/PV/443-12/05/EC
z 28 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1434/PV/443-12/05/EC
Data
2005.02.28



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
przeniesienie prawa własności
stawki podatku
zbycie praw


Pytanie podatnika
Czy zbycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego jest zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług?


P O S TA NO W I E N I E


Na podstawie art. 216, art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 zez zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 5.01.2005r. (data wpływu do Urzędu 20.01.2005r.) w sprawie wydania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga


- stwierdza, że wyrażone we wniosku stanowisko w części dotyczącej podatku od towarów jest nieprawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


Wnioskiem z dnia 05.01.2005r. podatnik reprezentowany przez pełnomocnika p. G. wystąpił o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie opodatkowania - zbycia własnościowego prawa do lokalu użytkowego nr x przy ul. x.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż podatnik 18.04.1997r. nabył na podstawie aktu notarialnego Rep. A Nr 3130/97 spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego mieszczącego się w budynku Spółdzielni Mieszkaniowej "K" z siedzibą w W. przy ul. x, nabycie to było zwolnione od podatku VAT w związku z tym podatnikowi nie przysługiwało odliczenie podatku VAT.

Wg podatnika sprzedaż ww. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego jest zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535)

W związku z przedstawionym stanem faktycznym Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga stwierdza, że stanowisko podatnika w tej sprawie jest nieprawidłowe.

Zgodnie z zapisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel , w tym :

  1. ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego,
  2. ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu (zarówno użytkowego, jak i mieszkalnego)
  3. przekształcenie ww. lokatorskiego prawa na własnościowe,
  4. ustanowienie odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub użytkowego,
  5. przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego.

Z powołanego przepisu wynika, że przeniesienie własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, zatem nie ma zastosowania zwolnienie o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt. 2 ww. ustawy.
W związku z tym zbycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego przez podatnika podatku od towarów i usług stanowi świadczenie usług wymienione w art. 8 ust. 1 ww. ustawy i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 22%- zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy o VAT.
Biorąc powyższe pod uwagę Naczelnik Urzędu postanowił jak w rozstrzygnięciu. Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążące dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej- do czasu jej zmiany lub uchylenia - zgodnie z art. 14b §1 i 2 ww. ustawy Ordynacji podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj