Interpretacja Urzędu Skarbowego w Żywcu
PP443/30/A/2005/BK
z 23 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP443/30/A/2005/BK
Data
2005.05.23



Autor
Urząd Skarbowy w Żywcu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
obniżenie podatku należnego
podatek naliczony
rolnictwo


Pytanie podatnika
Czy przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z kosztów ponoszonych na inwestycje związane z działalnością rolniczą w sytuacji, gdy poniesione wydatki nie stanowią kosztów uzyskania przychodu?


Pan ....zwrócił się do tutejszego Organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego przedstawiając następujący stan faktyczny:

Zgodnie z pismem podatnik od 1 września 2004 r. prowadzi pozarolniczą oraz rolniczą działalność gospodarczą będąc jednocześnie zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Prowadzona działalność rolnicza i pozarolnicza podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, natomiast jeżeli chodzi o podatek dochodowy to, w myśl art. 2 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych prowadzona działalność rolnicza, w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 1 tejże ustawy tzn. polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych, w stanie nieprzetworzonym, z własnych upraw albo hodowli (...) nie podlega ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Pytanie Podatnika brzmi :

Czy zatem podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z kosztów ponoszonych na inwestycje związane z działalnością rolniczą w sytuacji, gdy poniesione wydatki nie będą stanowiły kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych...

Zdaniem podatnika ma on prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego wynikające z faktur dotyczących inwestycji w działalność rolniczą pomimo, że ponoszone wydatki nie stanowią kosztów uzyskania przychodu, ponieważ dochód z działalności rolniczej nie podlega ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stanowisko organu podatkowego w przedmiotowej sprawie jest następujące :

Zgodnie z art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej. Ponadto zwolnieniem przedmiotowym z podatku dochodowego od osób fizycznych objęte są dochody ze sprzedaży produktów roślinnych i zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy lub hodowli nie stanowiących działów specjalnych produkcji rolnej, przerobionych sposobem przemysłowym, jeżeli przerób polega na kiszeniu produktów roślinnych lub przetwórstwie mleka albo na uboju zwierząt rzeźnych i obróbce poubojowej tych zwierząt, w tym również na rozbiorze i podziale i klasyfikacji mięsa. W związku z powyższym koszty związane z działalnością rolniczą nie będą stanowić kosztów uzyskania przychodu.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług „W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 12 ust. 17 i 19 oraz art. 124.”. W ust. 2 tego artykułu czytamy, że kwotę podatku naliczonego stanowi :

  • suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika
  1. z tytułu nabycia towarów i usług,
  2. potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,
  3. od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu – z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.
  • w przypadku importu – suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego;
  • zryczałtowany zwrot podatku, o którym mowa w art. 116 ust. 6;
  • kwota podatku należnego od importu usług, kwota podatku należnego od dostawy towarów dla której podatnikiem jest ich nabywca oraz kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia.

Zasady dotyczące możliwości skorzystania przez podatnika VAT z prawa do odliczenia zostały w sposób jednoznaczny uregulowane między innymi w art. 88 ust. 10-19 ustawy o VAT.W art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT mowa jest o wyłączeniu z prawa do odliczenia podatku naliczonego, w stosunku do zakupionych towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego. W szczególnych przypadkach, nawet jeżeli poniesione przez podatnika wydatki nie stanowią kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu o podatku dochodowym, wyłączenie z tego prawa do odliczenia podatku naliczonego nie obowiązuje. Mowa tu o wydatkach, uprawniających do odliczenia VAT naliczonego:

- związanego z nabyciem środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji;

- związanych z nabyciem gruntów i prawa wieczystego użytkowania gruntów;

- związanych z nabyciem towarów i usług zaliczanych u podatnika do środków trwałych niepodlegających amortyzacji, zgodnie z przepisami o podatku dochodowym, jeżeli fakt ten pozostaje w ścisłym związku ze zwolnieniem od tego podatku;

- związanych z dostawą towarów oraz świadczeniem usług w przypadkach czynności, o których mowa w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, jeżeli czynności te zostały opodatkowane;

- podatku od importu towarów oraz od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów stanowiących wkłady niepieniężne do spółek handlowych;

- wydatkach na nabycie towarów celem oddania ich w odpłatne używanie na podstawie umów leasingu, jeżeli zgodnie z przepisami o podatku dochodowym odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający;

- nabycia towarów przez komisanta na rzecz komitenta w wykonaniu umowy komisu;

- nabycia towarów przez komisanta od komitenta w ramach umowy komisu;

- podatku od wewnąrzwspólnotowego nabycia towarów, w przypadku, o którym mowa w art. 11, czyli gdy podatnik dokonuje przemieszczenia na terytorium RP towarów należących do niego z terytorium innego państwa członkowskiego, jeżeli towary te mają służyć czynnościom wykonywanym na terytorium kraju.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj