Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ostródzie
PD/415-08/05
z 25 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415-08/05
Data
2005.05.25



Autor
Urząd Skarbowy w Ostródzie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze sprzedaży nieruchomości


Słowa kluczowe
budynek mieszkalny
działalność gospodarcza
przychód
sprzedaż nieruchomości
środek trwały


Pytanie podatnika
- dotyczy opodatkowania dochodu uzyskanego w 2004 roku ze sprzedaży nieruchomości (budynku mieszkalno-usługowego) wykorzystywanej w części dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej i wpisanej do ewidencji środków trwałych.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), w związku ze złożonym wnioskiem z dnia 09.03.2005 r. (uzupełnionym w dniu 12.05.2005 r.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostródzie postanawia uznać za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy.

UZASADNIENIE

W dniu 09.03.2005 r. do tutejszego organu podatkowego wpłynął wniosek o udzielenie w trybie art. 14a powołanej na wstępie ustawy - Ordynacja podatkowa interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego, a dotyczący opodatkowania dochodu uzyskanego w 2004 roku ze sprzedaży nieruchomości (budynku mieszkalno - usługowego) wykorzystywanej w części dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej i wpisanej do ewidencji środków trwałych.

Z opisanego stanu faktycznego wynika, iż prowadzi Pani działalność gospodarczą której przychody rozlicza na zasadach określonych w art. 30c ustawy z dn. 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jednolity tekst Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Oznacza to, że podatek dochodowy jest płacony według jednej stawki podatku która wynosi 19% podstawy opodatkowania. W 1993 roku nabyła Pani wraz z mężem prawo użytkowania wieczystego gruntu oraz budynek mieszkalno - użytkowy. Część mieszkalną zamieszkiwała Pani wraz z rodziną do 1995 roku. Od 1996 roku ta część nieruchomości była wykorzystywana jako mieszkanie zakładowe. W części użytkowej do 16 lutego 2004 roku prowadziła Pani działalność gospodarczą (aptekę), następnie od dnia 11 marca 2004 r. wynajmując pomieszczenia, ponieważ działalność została przeniesiona do innego lokalu. Część użytkowa wyżej wymienionej nieruchomości od 1996 roku była ujęta w ewidencji środka trwałego i amortyzowana. Z dniem 29 grudnia 2004 roku budynek mieszkalno - użytkowy został sprzedany. Z załączonego aktu notarialnego repertorium "A" nr 4783/2004, wynika, iż powierzchnia budynku mieszkalno-użytkowego wynosi 175,2 m2 w tym część mieszkalna wynosi 109,24 m2.

Pytanie dotyczy kwestii, opodatkowania przychodów ze sprzedaży tej nieruchomości.W/g Pani zbycie tej nieruchomości uznane zostało jako odpłatne zbycie budynku mieszkalnego zgodnie z art. 10 ust. 3, natomiast zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a za nie podlegający opodatkowaniem podatkiem dochodowym ze względu na spełnienie warunku jakim jest upływ pięcioletniego okresu, od dnia nabycia ww. nieruchomości.

Zgodnie z Polską Klasyfikacją Obiektów Budowlanych z 30.12.1999 r. Dz. U. Nr 112 poz. 1316 ze zm, w objaśnieniach wstępnych w pkt 2 - Pojęcia podstawowe, zdefiniowano rodzaje budynków, a mianowicie budynki mieszkalne i niemieszkalne. Budynki mieszkalne są to obiekty budowlane, których co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystywana do celów mieszkalnych. W przypadkach, gdy mniej niż połowa całkowitej powierzchni wykorzystywana jest na cele mieszkalne, budynek taki klasyfikowany jest jako niemieszkalny zgodnie z jego przeznaczeniem. Budynki niemieszkalne są to obiekty budowlane wykorzystywane głównie dla potrzeb niemieszkalnych.

Aktem prawnym regulującym sprzedaż ww. nieruchomości jest ustawa z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy odpłatne zbycie nieruchomości, lub ich części oraz udziału w nieruchomości jest źródłem przychodów, jeżeli nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. Uzyskany przychód opodatkowany jest na podstawie art. 28 ustawy, który stanowi, iż przychodu z odpłatnego zbycia między innymi nieruchomości mieszkalnych i praw majątkowych z nimi związanych nie łączy się z przychodami (dochodami) z innych źródeł, a podatek dochodowy opłacany jest w formie ryczałtu i wynosi 10% uzyskanego przychodu. Zakresem tego przepisu objęte są przypadki gdy odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu pozarolniczej działalności gospodarczej. Natomiast nowym uregulowaniem obowiązującym od 1 stycznia 2004 roku jest określenie w art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy, przedziału czasowego w którym sprzedaż składników majątku wymienionych w art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy będzie stanowić przychód z działalności gospodarczej. Zgodnie z ww. artykułem przychody z odpłatnego zbycia środków trwałych, w tym między innymi nieruchomości wprowadzonych do ewidencji środków trwałych, oraz wartości niematerialnych i prawnych, kwalifikują się do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. W przypadku wycofania składnika majątku (np. na skutek zaprzestania wykorzystywania tego składnika na potrzeby działalności) a następnie jego sprzedaż, przychód z odpłatnego zbycia będzie przychodem z działalności gospodarczej, jeśli między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu w którym składnik majątku został wycofany z działalności gospodarczej i dniem jego odpłatnego zbycia nie upłynęło sześć lat. W przedmiotowej sprawie występuje szczególna sytuacja wynikająca z faktu, iż sprzedana nieruchomość jest budynkiem mieszkalno - użytkowym, zgodnie z Polską Klasyfikacją Obiektów Budowlanych w/w nieruchomość należy sklasyfikować jako budynek mieszkalny i tak należy rozpatrywać sprzedaż tego obiektu.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika iż ww. nieruchomość winna być sklasyfikowana jako budynek mieszkalny, zatem nie mają tu zastosowania przepisy art. 14 ust. 2 pkt 1 powołanej ustawy o podatku dochodowym. Również stawki amortyzacyjne przewidziane w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w wykazach rocznych stawek amortyzacyjnych wynoszą:
dla budynków mieszkalnych - 1,5%
dla budynków niemieszkalnych - 2,5%.

Przy sprzedaży ww. nieruchomości, obowiązek zapłaty podatku nie wystąpi ze względu na spełnienie warunku jakim jest upływ pięcioletniego okresu, od dnia nabycia - 28.07.1993 r. a odpłatnym zbyciem - 28.12.2004 r. Umowa sprzedaży podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86 poz. 959 ze zm.) Podstawę opodatkowania stanowi dla takiej czynności wartość rynkowa (art. 6 ust. 1 pkt 1 lit. c powołanej ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych). Stawka podatku wynosi przy umowie sprzedaży nieruchomości 2% (art. 3 ust. 1 pkt 1 powołanej ustawy).

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostródzie informuje, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego, przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistniałego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Ostródzie w terminie siedmiu dni od daty jego doręczenia.

Wniesienie zażalenia podlega opłacie skarbowej płatnej w znakach skarbowych w wysokości 5 zł. W przypadku składania zażalenia wraz z załącznikami należy dołączyć znaki opłaty skarbowej w wysokości 0,50 zł. od każdego załącznika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj