Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PP-II/443/29/04/KH
z 16 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-II/443/29/04/KH
Data
2004.08.16



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
eksport towarów
podatek należny
podatek naliczony
stawki podatku
umowa komisu


Pytanie podatnika
Jakie stawki podatku VAT należy stosować w sytuacji wydania towarów na podstawie umowy komisy między komitentem a komisantem jeżeli przedmiotem wydania jest towar przeznaczony na eksport oraz czy prawo do zastosowania stawki 0 % VAT ma zarówno komisant jak i komitent ?.


Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie w odpowiedzi na zapytanie złożone w piśmie z dnia 10.05.2004 r. z zakresu podatku od towarów i usług, data wpływu do MUS 13.05.2004 r. działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) wyjaśnia co następuje:
Przedmiotem zapytania jest rozstrzygnięcie kwestii wysokości stawki podatku VAT jaką należy zastosować w sytuacji wydania towaru na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem jeżeli przedmiotem wydania jest towar przeznaczony na eksport oraz czy prawo do zastosowania stawki VAT O % ma zarówno komisant jak i komitent.
Zdaniem Podatnika z uwagi na fakt, że w eksporcie towarów stawka podatku wynosi O % a eksport towarów to potwierdzony przez urząd celny wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty, wykonywany przez dostawcę lub w jego imieniu a dostawa towarów to również wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej to prawo do zastosowania stawki podatku od towarów i usług w wysokości O % ma zarówno komisant i komitent.

Odpowiadając na powyższe zapytania stwierdzić należy, że zmiany wprowadzone wraz z nową ustawą z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) spowodowały, iż od 1 maja 2004 r. transakcje realizowane w ramach umowy komisu stanowią dostawę towarów (do 30.04.2004 r. - umowa komisu traktowana była jako świadczenie usług). Każda czynność wydania towaru pomiędzy stronami umowy komisu podlega opodatkowaniu:
1) pomiędzy komitentem a komisantem,
2) pomiędzy komisantem a nabywcą finalnym rzeczya dokumentowanie winno być analogiczne jak przy zwykłej dostawie towarów. Zakładając, że wszyscy uczestnicy transakcji są czynnymi podatnikami VAT, komitent przekazując towar komisantowi wystawia fakturę VAT, w której oblicza kwotę podatku należnego, stanowiącego u komisanta podatek naliczony. Natomiast komisant, realizując zawartą umowę wydaje przedmiot ostatecznemu nabywcy i dokumentuje to fakturą VAT.
Każda z ww. czynności wydania przedmiotu umowy komisu podlega obecnie opodatkowaniu i stanowi odrębne czynności.
Dostawa realizowana przez komitenta na rzecz komisanta ma charakter wyłącznie dostawy krajowej, opodatkowanej wg. stawki właściwej w kraju.Dalsze czynności wykonywane już przez komisanta, związane z eksportem przedmiotu umowy (towaru), podlegają opodatkowaniu stawką O % stosownie do zapisu art. 41 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535).
Jednakże prawo do zastosowania stawki podatku VAT w wysokości O % ma wyłącznie komisant realizujący eksport towarów.

Czynność eksportu towarów nie może być rozszerzona na dostawę odbywającą się pomiędzy komitentem a komisantem, ponieważ nie jest tu spełniony warunek z art. 2, pkt. 8 ustawy.
W świetle powyższych wyjaśnień rut. Urząd nie podziela stanowiska przedstawionego przez Wnioskodawcę, oceniającego, że w opisywanym przypadku dostawa odbywająca się pomiędzy komitentem a komisantem spełnia również definicję eksportu i uprawnia komitenta do zastosowania stawki O %.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj