Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola
US40/VAT/I/734/2005/ADB
z 7 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US40/VAT/I/734/2005/ADB
Data
2005.04.07



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wola


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
budynek używany
grunt zabudowany
podział gruntu
sprzedaż budynków
sprzedaż gruntów
użytkowanie wieczyste


Pytanie podatnika
Dotyczy sprzedaży nieruchomości gruntowej wraz z budynkiem.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1, 3, 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r Nr 8 poz.60), art.43 ust.1 pkt 2, art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r nr 54 poz. 535 z późn.zm.), § 8 pkt 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r Nr 97 poz.970), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 07.04.2005r w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego /podatku od towarów i usług/, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola postanowił uznać stanowisko wnioskodawcy dotyczące zwolnienia z podatku VAT sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu podzielonego na odrębne działki - za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 07.04.2005r Strona złożyła wniosek w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług.
Z przedmiotowego wniosku wynika:
Stan faktyczny
W lipcu 1994r półka kupiła prawo wieczystego użytkowania gruntu oraz znajdujący się na tej działce budynek mieszkalny stanowiący odrębną nieruchomość.
W roku 2003r firma dokonała podziału geodezyjnego posiadanego gruntu na 7 działek. Na jednej z nich osadzony jest budynek mieszkalny.Decyzja Burmistrza Miasta i Gminy zatwierdzająca podział gruntu została złożona w Sądzie Rejonowym celem rejestracji w Księdze Wieczystej. Do chwili obecnej jednak nie dokonał podziału nieruchomości. Nadal jest ona objęta jedną Księgą Wieczystą, bez ujawnienia podziału na działki.
Spółka zamierza dokonać sprzedaży części nieruchomości - 6 działek, w tym działki na której znajduje się budynek mieszkalny.
Zapytanie
Czy dokonanie podziału nieruchomości na kilka działek powoduje ograniczenie zwolnienia z VAT wynikającego z art.43 ust.1 pkt 2 ustawy o VAT i § 8 ust.1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, jedynie do działki na której znajduje się budynek?
Stanowisko wnioskodawcy
Zdaniem podatnika - zwolnienie z VAT dotyczy tylko części nieruchomości - działki na której osadzony jest budynek mieszkalny.

Działając na podstawie przepisu art. 14a § 1, 3 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Wola rozpatrzył przedmiotowy wniosek i postanowił uznać stanowisko podatnika w nim zawarte dotyczące zwolnienia z podatku VAT sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu podzielonego na odrębne działki - za prawidłowe.
Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy
Zgodnie z przepisem zawartym w art.43 ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r nr 54 poz.535 z późn.zm.) - zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.
Zgodnie natomiast z art.43 ust.2 pkt 1 ww. ustawy - budynki i budowle lub ich części zostają uznane za towar używany - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat.
Natomiast w odniesieniu do sprzedaży prawa wieczystego użytkowania informuje się, że na podstawie przepisu zawartego w § 8 pkt 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r Nr 97 poz.970) - zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką podatku w wysokości 0%.
Mając na uwadze powyższe, Naczelnik Urzędu Skarbowego uznał, iż sprzedaż budynku będzie podlegała zwolnieniu od podatku od towarów i usług - jako towar używany. W odniesieniu natomiast do sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu należy stwierdzić, że zwolnienie od podatku dotyczyć będzie tylko i wyłącznie części gruntu - działki, na której - po podziale - położony jest ww. budynek. Jak bowiem zauważono powyżej - zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu w sytuacji, gdy budynek trwale z tym gruntem związany jest zwolniony od podatku.
Sprzedaż prawa wieczystego użytkowania pozostałych działek będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem, po podziale geodezyjnym budynek dotychczas związany z całym gruntem - jest związany wyłącznie z jedną z podzielonych działek. Nie można więc uznać, iż przedmiotowy budynek jest trwale związany z gruntem składającym się na pozostałe działki, co wyłącza możliwość zwolnienia z VAT prawa wieczystego użytkowania pozostałych działek na mocy wyżej cytowanego przepisu.

P O U C Z E N I E

Powyższej informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz obowiązujące w dniu złożenia zapytania przepisy prawa podatkowego. Obowiązuje ona do zmiany stanu prawnego odnoszącego się do przedstawionej sytuacji faktycznej.
Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, zgodnie z art.14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa.
Interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla podatnika, do czasu jej zmiany lub uchylenia, zgodnie z art.14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa.
Zgodnie z art.14a § 4 na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem tutejszego urzędu w terminie 7 dni od daty doręczenia, zgodnie z art.236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj