Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto
PDF-3/415-1/05 BA
z 21 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDF-3/415-1/05 BA
Data
2005.04.21



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Obowiązek obliczania i poboru przez płatników zaliczek


Słowa kluczowe
deklaracja podatkowa
obowiązek płatnika
podatek dochodowy od osób fizycznych
wynagrodzenie za pracę


Pytanie podatnika
Jak należy rozliczyć należności podatkowe za 2004 rok, w przypadku gdy informacja podatkowa PIT-11 wystawiona przez płatnika za 2004 rok, jest niezgodna z kwotą faktycznie otrzymanych świadczeń?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 – tekst jednolity) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 24.02.2005 r. (data wpływu do organu podatkowego 25.02.2005, uzupełnione pismem z dnia 05.04.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionej w nadesłanym piśmie sytuacji faktycznej wynika, iż w dniu 28.02.2004 roku została z Panem rozwiązana umowa o pracę. Płatnik dokonał wypłaty wynagrodzenia za miesiąc styczeń 2004 roku oraz zaliczkę w wysokości 150,00 zł za miesiąc luty 2004 r., nie wypłacając pozostałej części należności za miesiąc luty, ekwiwalentu za urlop i odprawy. Należności, które nie zostały wypłacone a zasądzone prawomocnym wyrokiem sądu, zostały ujęte przez płatnika w sporządzonej informacji podatkowej PIT-11 za okres 01.01.2004 - 28.02.2004 r.
Stanowisko podatnika: „Należy rozliczyć tylko dochody faktycznie otrzymane w 2004 roku”

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. (Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze. zm.) źródłem przychodów jest między innymi stosunek służbowy lub stosunek pracy. Stosownie do art. 11 ust. 1 w/w ustawy przychodami z powyższego tytułu są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
Stosownie do art. 39 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, płatnicy w przypadku gdy nie dokonują rocznego obliczenia podatku są obowiązani przekazać w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym podatnikowi i urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika imienne informacje sporządzone według ustalonego wzoru tj. PIT-11.
Wystawienie błędnej informacji przez płatnika, wywołuje obowiązek sporządzenia jej korekty, tak aby treść informacji była zgodna ze stanem faktycznym, ponieważ tylko wystawienie takiej informacji (tj. wykazującej osiągnięte przez podatnika dochody) stanowi realizację przez płatnika obowiązku wynikającego z art. 39 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zgodnie z art. 9 ust. 1, 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21. 52 i 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Jeżeli podatnik uzyskuje dochody z więcej niż jednego źródła, przedmiotem opodatkowania w danym roku podatkowym jest, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3 art. 28-30, 30a-30c oraz art. 44 ust. 7e i 7f, suma dochodów ze wszystkich źródeł przychodów. Wypełniając obowiązek podatkowy podatnik - osoba fizyczna składa zeznanie roczne zgodnie z art. 45 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w którym wykazuje osiągnięte w roku podatkowym dochody (poniesione straty).
Wyżej przytoczone przepisy nakładają na podatnika obowiązek wykazania w zeznaniu rocznym sumę osiągniętych dochodów, nie uzależniając tego obowiązku od wystawienia przez płatnika skorygowanej informacji PIT-11. W zeznaniu rocznym należy wykazać kwotę faktycznie uzyskanego dochodu z tytułu zatrudnienia firmie (...), pobranej składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne oraz wysokość należnego i pobranego podatku. W zeznaniu podatkowym nie należy uwzględniać kwot zaległego wynagrodzenia, ekwiwalentu za urlop i odprawy zasądzonych prawomocnym wyrokiem Sądu Pracy, gdyż będą one stanowiły dochód tego roku podatkowego, w którym zostaną wypłacone.

Informacji udzielono w oparciu o stan prawny obowiązujący w dniu jej sporządzenia.
Organ udzielając interpretacji oparł się na przedstawionym we wniosku stanie faktycznym i nie oceniał treści załączonych do wniosku dokumentów.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
W dacie wydania niniejszego postanowienia nie toczyły się: postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj