Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów
1433/NL/LF/III/415-32/05/ZDW
z 6 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1433/NL/LF/III/415-32/05/ZDW
Data
2005.04.06



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze sprzedaży nieruchomości


Słowa kluczowe
sprzedaż nieruchomości
wkład budowlany


Pytanie podatnika
Czy wpłaty do inwestora na budowę mieszkania dokonane przed datą zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego mogą być uznane za podstawę do zwolnienia dochodu uzyskanego ze sprzedaży praw majątkowych?


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 4 i art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8 z 2005r. poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Mokotów postanawia Pana stanowisko, w sprawie rozliczenia przychodu ze zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego wydatkami na budowę, przez inwestora, lokalu mieszkalnego, zawarte w uzupełnieniu Pana wniosku ( z dn. 03.03.2005r.), które wpłynęło do tut. Urzędu 17.03.2005r., o udzielenie interpretacji prawa podatkowego, uznać za nieprawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


Jak wynika z opisanego przez Pana stanu faktycznego w marcu 2004r. podpisał Pan i Pana żona umowę z inwestorem na zakup lokalu mieszkalnego. Wpłaty do inwestora na nabycie mieszkania zostały dokonane w terminie od marca do sierpnia 2004r.Nabyte w drodze zamiany w marcu 2004r spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego sprzedaliście Państwo w grudniu 2004r. Zbycie nastąpiło przed upływem pięciu lat kalendarzowych od dnia nabycia tych praw majątkowych. Według Pana oceny podpisanie aktu notarialnego przeniesienia własności nowego mieszkania nastąpi przed upływem dwóch lat od dnia sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Pana zdaniem nabycie nowego mieszkania nastąpi w dniu podpisania ww aktu notarialnego a ponieważ nastąpi to przed upływem dwóch lat od dnia zbycia w grudniu 2004r. praw majątkowych to dochód z ww zbycia będzie zwolniony od podatku dochodowego nie istotne zaś są terminy wydatkowania dochodu ze sprzedaży.

Organ podatkowy nie podziela Pana stanowiska w tej sprawie.W związku z art. 10 ust. 1 pkt. 8 lit. a - d ustawy z dnia 26 lipca 1991r.o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 1993r. Nr 90 poz. 416 z późn. zm.) źródłami przychodu są:
odpłatne zbycie:
a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c) prawa wieczystego użytkowania gruntów,
- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a - c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. Uzyskane przychody, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt. 8 lit. a- c cytowanej wyżej ustawy, na mocy art. 21 ust.1pkt. 32 wolne są od podatku dochodowego:
a) w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia
sprzedaży:
- na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,
- na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,
- na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego,
- na rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację - na cele mieszkalne - własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
- w części wydatkowanej, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele, o których mowa w lit. a), w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo - kredytowej, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od tego kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów.

Jak wynika z Pana pisma, wpłaty do inwestora na budowę mieszkania zostały dokonane w terminie od marca do sierpnia 2004r. tj. przed datą zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego (grudzień 2004r.) i nie mogą być uznane za podstawę do zwolnienia dochodu uzyskanego ze sprzedaży praw majątkowych od podatku w części wydatkowanej na wspomnianą budowę.

W związku z art. 21 ust.1pkt. 32 cytowanej wyżej ustawy wolne są od podatku dochodowego poniesione koszty na cele mieszkaniowe w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, co w opisanej przez Pana sprawie nie miało miejsca.

P O U C Z E N I E

Interpretacja powyższa dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana w świetle stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.Na podstawie art. 14 § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na postanowienie zawierające interpretację służy, na podstawie art. 236 § 2 pkt. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa, zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tutejszego Urzędu, w terminie siedmiu dni od daty doręczenia postanowienia.

Od wniesionego zażalenia obowiązuje opłata skarbowa w kwocie 5,- zł na podstawie art. 1 ust. 1 pkt. 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej (tekst jednolity Dz. U. z 2004r. Nr 253 poz. 2532) oraz rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 5 grudnia 2000r. w sprawie opłaty skarbowej (Dz. U. Nr 110 poz. 1176).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj