Interpretacja Urzędu Skarbowego w Leżajsku
US. PP/443-1/1/05
z 1 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US. PP/443-1/1/05
Data
2005.04.01



Autor
Urząd Skarbowy w Leżajsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów

Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania czynności maklerskich lub innych o podobnym charakterze

Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury dotyczące drobnych przedsiębiorstw --> Drobni przedsiębiorcy


Słowa kluczowe
komis
sprzedaż komisowa
sprzedaż towarów


Pytanie podatnika
Czy prowadząc działalność komisową mam możliwość zwolnienia z obowiązku rozliczania podatku VAT do momentu osiągnięcia określonego w danym roku podatkowym obrotu?


Działając na podstawie :art.14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 , poz. 60)art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 7 ust. 1 pkt 3 i pkt 4, art. 30 ust. 1 pkt 2, art. 109 ust. 1, art. 113 ust. 1 ust. 5 ust. 9 i ust. 10 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, zm. z 2005 r. Nr 14, poz. 113 ) ,§ 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22.11.2004 r. w sprawie określenia kwoty uprawniającej do zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 253, poz. 2528) , Naczelnik Urzędu Skarbowego w Leżajsku postanawia uznać , że stanowisko przedstawione we wniosku w zakresie opodatkowania w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

W dniu 06.01.2005 r. do Urzędu Skarbowego w Leżajsku wpłynął Pani wniosek z którego wynika, że rozpoczęła Pani działalność gospodarczą w zakresie handlu komisowego sprzętem muzycznym. Postawione we wniosku pytanie dotyczy obowiązku rozliczania podatku VAT od pierwszego dnia działalności oraz możliwości wyboru zwolnienia z tego obowiązku przed osiągnięciem określonego obrotu. Wyrażając własne stanowisko w sprawie twierdzi Pani, że może być zwolniona z obowiązku rozliczania podatku VAT do momentu osiągnięcia określonego w danym roku podatkowym obrotu.

Odpowiadając na wniosek Naczelnik Urzędu Skarbowego w Leżajsku udziela następującej interpretacji :

Zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 2 lit. a i b ustawy o podatku od towarów i usług podstawę opodatkowania czynności wynikających z umowy komisu stanowi dla komisanta "kwota należna z tytułu dostawy towarów, pomniejszona o kwotę podatku - w przypadku dostawy towarów osobie trzeciej, na rachunek komitenta" oraz "kwota należna wraz z kwotą prowizji, pomniejszona o kwotę podatku - w przypadku dostawy towarów nabytych przez komisanta na rzecz komitenta". Jednakże art. 113 ust. 1 ustawy przewiduje zwolnienie od podatku podatników "u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10 000 euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku". Zwolnienie traci moc w momencie przekroczenia tej kwoty - obowiązek podatkowy powstaje z momentem przekroczenia - a opodatkowaniu podlega nadwyżka sprzedaży ponad tę kwotę, zgodnie z art. 113 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku Podatników rozpoczynających działalność w trakcie roku podatkowego zwolnienie skutkuje, jeżeli przewidywana przez Podatnika wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży kwoty 10 000 euro - zgodnie z art. 113 ust. 9 ustawy. Oznacza to w praktyce rozbicie kwoty całkowitej na ilość dni w roku i określenie kwoty uprawniającej do zwolnienia w zależności od ilości dni przez które prowadzona jest działalność. Równocześnie zwolnienie traci moc w momencie przekroczenia tak określonej kwoty i opodatkowaniu podlega nadwyżka sprzedaży ponad tą kwotę a obowiązek podatkowy powstaje z momentem przekroczenia tej wartości - zgodnie z art. 113 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług.

Ponadto dla ustalenia prawidłowej wartości sprzedaży i momentu przekroczenia kwoty uprawniającej do zwolnienia, Podatnicy zwolnieni na podstawie ww. przepisów są obowiązani , na podstawie art. 109 ust. 1 ustawy do prowadzenia ewidencji sprzedaży za dany dzień , nie później niż przed dokonaniem sprzedaży w dniu następnym. Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22.11.2004 r. w sprawie określenia kwoty uprawniającej do zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 253, poz. 2528) obowiązujące od dnia 01.01.2005 r. w § 1 określa kwotę odpowiadającą równowartości 10 000 euro na wartość 43 800 złotych. Po spełnieniu zatem opisanych wyżej warunków Podatnik prowadzący komis muzyczny może korzystać ze zwolnienia w podatku od towarów i usług.

Oceniając wniosek Podatnika Naczelnik Urzędu Skarbowego w Leżajsku podziela przedstawione we wniosku stanowisko i orzeka jak w sentencji.

Interpretacji udzielono zgodnie z obowiązującymi na dzień jej wydania przepisami prawa podatkowego. Interpretacja obowiązuje do czasu zmiany stanu prawnego, który był przedmiotem interpretacji. Równocześnie interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj