Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie
I US II-443/17/05
z 4 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I US II-443/17/05
Data
2005.04.04



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług transportowych

Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług


Słowa kluczowe
przewóz krajowy
transport
transport wewnątrzwspólnotowy
usługi transportowe


Pytanie podatnika
Czy konieczne jest opodatkowanie usługi transportowej wykonywanej na terytorium jednego kraju dla kontrahenta zagranicznego, jeżeli przedmiotem jest ładunek podlegający obróbce na terenie kraju i dalszemu przewozowi poza granice ale przez innego kontrahenta?


Działając na podstawie: - art. 14 a par. 1 i par. 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60), - art. 27 ust. 2 pkt 2, art. 28 ust. 1, ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zmianami), Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie po rozpatrzeniu wniosku Strony, z dnia 14.02.2005 r.- bez znaku, uzupełnionego pismem z dnia 3.03.2005 r.— bez znaku, o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego- postanawia uznać stanowiska Strony przedstawione we wniosku za nieprawidłowe.

Wnioskiem z dnia 14.02.2005 r. bez znaku, uzupełnionym w piśmie z dnia 3.03.2005 r. bez znaku, Podatniczka zwróciła się do tut. organu podatkowego z zapytaniem:

  1. Czy powinna opodatkować usługę polegająca na przewozie towarów na trasie Rzeszów-Częstochowa, w sytuacji gdy kontrahent niemiecki podał numer identyfikacji podatkowej ze znacznikiem DE, a towar po modernizacji w zakładzie w Częstochowie opuścił kraj i został dostarczony kontrahentowi w Niemczech już przez inną firmę...
  2. 2. Jeśli tak to czy powinna posiadać dokumenty, które świadczyłyby o tym, iż wykonywana przez nią usługa transportowa jest bezpośrednio związana z wewnątrzwspólnotową usługą transportową towaru o której mowa w art. 28 ust.2 ustawy o podatku VAT...

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż na zlecenie kontrahenta niemieckiego Podatniczka dokonała przewozu towarów z Rzeszowa do Częstochowy. Towar z Częstochowy po modernizacji w zakładzie opuścił kraj i został dostarczony kontrahentowi w Niemczech. Dalszego przewozu z Częstochowy do Niemiec dokonał już inny przewoźnik. Według Podatniczki, nie ma ona obowiązku wystawienia faktury z naliczonym podatkiem VAT, ponieważ zgodnie z art. 28 ust. 2 ustawy o podatku VAT usługa transportowa na odcinku Rzeszów Częstochowa jest bezpośrednio związana z wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów. Jako potwierdzenie, iż usługa transportu towarów na odcinku w Polsce jest związana z wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów, będzie dokument stwierdzający, iż towar transportowany opuścił terytorium kraju. Mając powyższe na uwadze, po rozpatrzeniu przedmiotowej sprawy, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie stwierdza co następuje:

Odp. 1. Kwestią zasadniczą w przypadku świadczenia usług transportowych lub też związanych z transportem towarów między poszczególnymi krajami członkowskimi jest ustalenie miejsca świadczenia tych usług. Miejsce świadczenia usług determinuje bowiem miejsce (kraj) ich opodatkowania. Zgodnie z generalną zasadą dotyczącą ustalenia miejsca świadczenia usług transportowych wyrażoną w art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zmianami) zwanej dalej ustawą o podatku VAT>, miejscem świadczenia usług transportowych jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości, z zastrzeżeniem art. 28. Unormowanie art. 28 odnosi się do usługi transportowej w przypadku transportu towarów, którego rozpoczęcie i zakończenie ma miejsce odpowiednio na terytorium dwóch różnych państw członkowskich. Tego rodzaju usługę transportową nazwano „wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów”. W przepisie art. 28 ust. 1 postanowiono, że w przypadku „wewnątrzwspólnotowej usługi transportu towarów”- zasadą jest, że miejscem świadczenia tej usługi jest miejsce, gdzie transport towarów się rozpoczyna. Za wewnątrzwspólnotową usługę transportu towarów rozumie się również usługę transportu, którego rozpoczęcie i zakończenie ma miejsce na terytorium jednego państwa członkowskiego, jeżeli przewóz ten jest bezpośrednio związany z wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów- art. 28 ust. 2 ustawy o podatku VAT. Zgodnie z art. 28 ust. 3 ustawy o podatku VAT, w przypadku gdy nabywca usługi, o której mowa w ust. 1 i 2, podał dla tej czynności świadczącemu wewnatrzwspólnotową usługę transportu towarów numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia transportu, miej scem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer. Jak wynika z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego, usługa transportu towarów na odcinku Rzeszów-Częstochowa nie jest wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów, ponieważ jej rozpoczęcie i zakończenie ma miejsce na terytorium jednego kraju. Jednocześnie nie może być uznana za bezpośrednio związaną z wewnątrzwspólnotową usługą transportową, o której mowa w art. 28 ust. 2 cyt. ustawy, ponieważ jej następstwem nie będzie kontynuacja usługi transportowej, lecz usługa przetworzenia. Biorąc pod uwagę powyższe, miejscem świadczenia usługi polegającej na transporcie towarów na odcinku Rzeszów-Częstochowa jest terytorium kraju. W tym przypadku Podatniczka, jako świadcząca usługę, zobowiązana jest do wystawienia faktury i rozliczenia podatku od towarów i usług według stawki podstawowej tj. 22 %- art. 41 cyt. ustawy o podatku VAT.

Odp. 2. Mając na uwadze udzieloną odpowiedź dotyczącą pytania nr 1, zapytanie Podatniczki w części drugiej jest bezprzedmiotowe. Mając powyższe na uwadze postanowiono jak w sentencji.

Niniejszej odpowiedzi dokonano w oparciu o przedstawiony we wniosku stan faktyczny, oraz aktualny stan prawny, zmiana którego może spowodować, iż stanie się ona nieaktualna. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj