Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach
OG-005/336/69/2005
z 18 stycznia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
OG-005/336/69/2005
Data
2005.01.18



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Inne grupy podatników

Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług transportowych

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0% --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0%

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
faktura wewnętrzna
import usług
koszty uzyskania przychodów
miejsce świadczenia usług
podatek należny
podatek naliczony
podatek od towarów i usług
podatnik VAT UE
rozliczanie podatku od towarów i usług
stawki podatku
usługi transportu międzynarodowego


Pytanie podatnika
Jakie są zasady zaliczania w ciężar kosztów uzyskania przychodów podatku od towarów i usług ?


W odpowiedzi na pismo z dnia 16.12.2004 r. Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach informuje, że w art. 17 ust. 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) stwierdzono, że w przypadkach określonych w art. 28 ust. 3, 4, 6, 7 w/w ustawy podatnikiem z tytułu importu usług jest zawsze krajowy usługobiorca, jeżeli jest nim podmiot zarejestrowany jako podatnik VAT UE zgodnie z art. 97 wspomnianej ustawy, czyli w Polsce.

Zatem gdy nabywca (usługobiorca) wewnątrzwspólnotowej usługi transportu towarów podał dla tej czynności świadczącemu tę usługę podatnikowi spoza Polski Nr identyfikacyjny VAT UE nadany w Polsce - miejscem opodatkowania tej usługi jest Polska, a do rozliczenia podatku zobligowany jest krajowy usługobiorca z tytułu importu usług (art. 28 ust. 3 w/w ustawy w związku z art. 17 ust. 2 i 4).

W opisanej przez spółkę sytuacji mamy do czynienia w świetle w/w przepisów z importem usług. W przypadku eksportu towarów wysyłanych przez spółkę „K” - czyli wywozu towarów z Polski poza obszar Unii Europejskiej - mamy do czynienia z międzynarodową usługą transportu towarów (towar jest przewożony z miejsca nadania w Polsce do portu, następnie transportem morskim do Chile). Z art. 83 ust. 1 pkt 23 ustawy wynika, że do usług transportu międzynarodowego stosuje się stawkę 0% VAT.

Zgodnie z art. 83 ust. 3 pkt 1 przez usługi transportu międzynarodowego, o których mowa w ust. 1 pkt 23 rozumie się przywóz lub inny sposób przemieszczenia towarów z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium wspólnoty. Nadmienia się, iż w § 4b rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 11.10.2004 r. (Dz. U. Nr 224, poz. 2277) zmieniające rozporządzenie w sprawie wykonywania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku świadczenia usług transportu międzynarodowego środkami transportu morskiego lub lotniczego opodatkowanych wg stawki 0% - miejscem świadczenia tych usług jest terytorium kraju. Zatem transport towarów do Chile będzie opodatkowany zgodnie z w/w przepisami wg stawki 0%.

Reasumując podatnik dokonując importu usług wystawia fakturę wewnętrzną, w której wykazuje kwotę podatku i podatek wynikający z tej faktury rozlicza w deklaracji jako podatek należny. Jednocześnie kwotę tego podatku wpisuje w deklaracji jako podatek naliczony podlegający odliczeni (ogólna zasada określona w art. 86 ust. 11 w/w ustawy).

W wyżej opisanym przypadku faktura wewnętrzna będzie wystawiona na całą usługę transportową, fracht morski i usługi dodatkowe w stawce VAT 0%.

W zakresie podatku dochodowego kwestie zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów regulują przepisy art. 22 i 23 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Z definicji kosztów zawartej w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że kosztami uzyskania przychodu są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

W myśl art. 23 ust. 1 pkt 43 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów podatku od towarów i usług, z tym, że jest kosztem uzyskania przychodów:
a) podatek naliczony:
- jeżeli podatnik zwolniony jest od podatku od towarów i usług lub nabył towary i usługi w celu wytworzenia albo odsprzedaży towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku od towarów i usług,
- w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług - jeżeli naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej,
b) podatek należny w przypadku:
- importu usług, jeżeli nie stanowi on podatku naliczonego w rozumieniu odrębnych przepisów,
- przekazania lub zużycia przez podatnika towarów lub świadczenia usług na potrzeby reprezentacji i reklamy obliczony zgodnie z odrębnymi przepisami.

Reasumując, podatnicy podatku VAT ewidencjonują koszty bez podatku VAT, czyli wg wartości netto z uwzględnieniem w/w przepisów.
Koszty transportu obcego towarów handlowych należy ewidencjonować w kolumnie 11 podatkowej księgi przychodów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj