Interpretacja Drugiego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej
PD/423-30/05/29229
z 20 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/423-30/05/29229
Data
2005.05.20



Autor
Drugi Śląski Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych


Słowa kluczowe
dywidendy
moment powstania przychodów
rozliczanie (rozliczenia)


Pytanie podatnika
Pytanie podatnika dotyczy momentu powstania przychodu z tytułu otrzymanej dywidendy oraz sposobu rozliczenia tego przychodu z Urzędem Skarbowym.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § l i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), Naczelnik Drugiego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej stwierdza., że stanowisko ................ S.A. przedstawione we wniosku z dnia 10.02.2005 r. (wpływ do tut. organu podatkowego 22.02.2005 r.) o udzielnie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej momentu powstania przychodu z tytułu otrzymanej dywidendy oraz sposobu rozliczenia tego przychodu z Urzędem Skarbowym jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22.02.2005 r. do Naczelnika Drugiego Śląskiego Urzędu Skarbowego wpłynął wniosek o udzielnie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Pismem z dnia 03.03.2005 r. Znak PD/423-30/0512850 tut. organ podatkowy wezwał wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych wniosku. Braki formalne wniosku zostały uzupełnione pismem z dnia 10.03.2005 r. (wpływ do tut. Urzędu 14.03.2005 r.)

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14 a § 4 cytowanej ustawy, udzielanie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę wynika, iż otrzymała od spółki prawa angielskiego PTPL, w której jest właścicielem 100% udziałów, dywidendę za 2003 r. Uchwała zgromadzenia wspólników PTPL o przyznaniu dywidendy podjęta została 25.10.2004 r. jednakże nie określono w niej terminu wypłaty.
Faktyczny wpływ na rachunek bankowy Spółka odnotowała dopiero w 31.01.2005 r. Ponadto Spółka otrzymała informację, że PTPL nie opodatkowała wypłaconej dywidendy podatkiem dochodowym stosowanym w przepisach angielskich.

Spółka interpretując zapisy Ustawy z dnia 15.02.1992 r. (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) uważa, że przychód do opodatkowania powstał w momencie wpływu środków pieniężnych na rachunek bankowy tj. 31.01.2005 r. Spółka jest zatem zobowiązana do wykazania przychodu z tego tytułu w deklaracji CIT-2 sporządzanej za okres 01.01-31.01.2005 r. i opodatkowania go wraz z innymi przychodami osiągniętymi w tym okresie.

W przedstawionym stanie faktycznym tut. organ podatkowy stwierdza, że zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), podatnicy, jeżeli mają siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Stosownie do postanowień art. 10 ust. 1 umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i północnej Irlandii w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatku od dochodów i zysków majątkowych (podpisana w Londynie dnia 16 grudnia 1976 r.) (Dz. U. z 1978 r. Nr 7, poz. 20), dywidendy które płaci spółka mająca siedzibę w Umawiającym się Państwie osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie, mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie.
Natomiast ust. 2 artykułu 10 tej umowy stanowi, że dywidendy mogą być jednak opodatkowane także w tym Umawiającym się Państwie i według prawa tego Państwa, w którym spółka wypłacająca dywidendy ma swoją siedzibę; podatek ten nie może jednak przekroczyć:
a) 5% kwoty dywidendy brutto, jeżeli jej właściciel jest spółką rozporządzającą bezpośrednio lub pośrednio co najmniej 10% akcji z prawem głosu w spółce wypłacającej dywidendy,
b) 15% kwoty dywidendy brutto we wszystkich pozostałych przypadkach.
A zatem, jeżeli art. 10 ust. 1 ww. umowy stanowi, że dywidendy „mogą być opodatkowane w drugim państwie” w omawianym przypadku zastosowanie będzie miał art. 20 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Zgodnie z tym przepisem, jeżeli podatnicy, o których mowa w art. 3 ust. 1, osiągają również dochody poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i dochody te podlegają w obcym państwie opodatkowaniu, a nie zachodzą okoliczności wymienione w art. 17 ust. 1 pkt 3, dochody te łączy się z dochodami osiąganymi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W tym wypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi zapłaconemu w obcym państwie. Kwota odliczenia nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w obcym państwie.
Stosownie do regulacji art. 20 ust. 2 ww. ustawy o podatku dochodowym, w przypadku, gdy spółka posiadająca osobowość prawną, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, uzyskuje dochody (przychody) z tytułu dywidend wypłacanych przez spółkę mającą siedzibę lub zarząd na terytorium państwa, z którym Rzeczpospolita Polska posiada obowiązującą umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania i w której kapitale spółka mająca siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej posiada nie mniej niż 75 % udziałów w przeliczeniu na prawa głosu, odliczeniu podlega również kwota równa podatkowi dochodowemu zapłaconemu w tym drugim państwie od tej części zysku, z której dywidenda została wypłacona. Łączna kwota odliczenia nie może przekroczyć tej części podatku, która została obliczona przed dokonaniem odliczenia i która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany z tego źródła dochodu.
Przepisów art. 20 ust. 2 ww. ustawy nie stosuje się w przypadkach, gdy tego rodzaju przychody są następstwem likwidacji spółki wypłacającej dywidendę.
Zgodnie z wyżej przywołanymi przepisami dochody uzyskane z tytułu otrzymanej od zagranicznej spółki dywidendy, Spółka dolicza do swoich przychodów, z których dochód opodatkowany jest według zasad ogólnych (w 2005 r. - stawką 19%). Jednakże, dochodem podlegającym takiemu doliczeniu, jest kwota przychodu przed opodatkwaniem podatkiem dochodowym. Ponadto w myśl art. 10 ustawy, dochodem z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt. 4a i 4b, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji).
W świetle ww. przepisów ustawowych Spółka powinna doliczyć przychód z tytułu otrzymanej dywidendy do pozostałych przychodów i wykazać w deklaracji CIT-2 (wariant 16) w poz. 20 miesiącu, w którym faktycznie go uzyskała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj