Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kędzierzynie-Koźlu
PP/406-39/ME/05
z 19 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/406-39/ME/05
Data
2005.05.19



Autor
Urząd Skarbowy w Kędzierzynie-Koźlu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
marża
metoda marżowa
nabycie wewnątrzwspólnotowe
odliczenie podatku od towarów i usług
odliczenie podatku od towarów i usług
podatek naliczony
podatek od towarów i usług
przedmioty kolekcjonerskie


Pytanie podatnika
Podatnik nabył przedmioty kolekcjonerskie od kontrahenta z UE. Obaj kontahenci są zarejestrowani do handlu wewnątrzunijnego i na fakturze zamieścili stosowne numery NIP. Pomimo tego kontrachent z Niemiec naliczył i pobrał od kupujacego podatek od wartosci dodanej (mehrwertsteuer). Podatnik pyta czy przysługuje mu prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z wewnątrzwspólnotowym nabyciem?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kędzierzynie-Koźlu działając na podstawie art. 216 i art. 14a-14c ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r . Dz. U. Nr 8 poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 14.03.2005 r. w sprawie zajęcia stanowiska w kwestii dotyczącej możliwości odliczenia podatku naliczonego związanego z wewnątrzwspólnotowym nabyciem przedmiotów kolekcjonerskich, które są opodatkowane podatkiem od towarów i usług od marży

postanawia

uznać za prawidłowe stanowisko podatnika, dotyczące odliczenia podatku naliczonego związanego z wewnątrzwspólnotowym nabyciem przedmiotów kolekcjonerskich opodatkowanych podatkiem od towarów i usług od marży.

U Z A S A D N I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego zgodnie z art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacji podatkowej (tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. Nr 8 poz. 60) ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

W dniu 14.03.2005 r. Pani X złożyła wniosek o udzielenie interpretacji w sprawie zajęcia stanowiska w kwestii dotyczącej możliwości odliczenia podatku naliczonego związanego z wewnątrzwspólnotowym nabyciem przedmiotów kolekcjonerskich, które są opodatkowane podatkiem od towarów i usług od marży. Podatnik prowadzi sprzedaż wysyłkową przedmiotów kolekcjonerskich- pocztówek. Ich sprzedaż opodatkowuje zgodnie z art. 120 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.).

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kędzierzynie-Koźlu odpowiadając na pismo informuje, iż art. 120 ustawy VAT przewiduje odstępstwo od zasad ogólnych opodatkowania podatkiem VAT. Dotyczy on sposobu opodatkowania podatników prowadzących działalność w zakresie handlu dziełami sztuki, przedmiotami kolekcjonerskimi, antykami oraz towarami używanymi. Zgodnie z art. 120 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odsprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku. Przepis ust. 4 dotyczy zgodnie z art. 120 ust. 10 ustawy o VAT, dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków, które podatnik nabył od:

    1/ osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, niebędącej podatnikiem, o którym mowa w art. 15;
    2/ podatników, o których mowa w art. 15, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113;
    3/ podatników, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana podatkiem zgodnie z ust. 4.

Taki rodzaj opodatkowania ma głównie miejsce, gdy źródło nabycia towarów jest nieopodatkowane, z uwagi na to, że zbywający nie jest podatnikiem, a gdy nim jest, to jego czynność objęta jest zwolnieniem od podatku lub gdy źródło to jest wprawdzie opodatkowane, lecz na takich samych zasadach, szczególnych zasadach opodatkowania marży. W żadnym z tych przypadków nie występuje jednak podatek naliczony z tytułu nabycia tych towarów (czyli sprzedający nie naliczają przy tych transakcjach podatku należnego), a podmioty dokonujące sprzedaży na rzecz pośrednika nie dysponowały uprawnieniem do dokonania odliczenia podatku przy nabyciu tych przedmiotów.

Z kolei art. 120 ust. 17 ustawy VAT mówi, iż w zakresie w jakim podatnik dokonuje dostaw towarów opodatkowanych zgodnie z ust. 4, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez tego podatnika:

    -dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków przez niego importowanych;
    -dzieł sztuki nabytych od ich twórców lub spadkobierców twórców;
    -dzieł sztuki nabytych od podatnika niebędącego podatnikiem, o którym mowa w ust. 4.

Natomiast zapis art. 120 ust. 19 ustawy jednoznacznie stwierdza, iż obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków jeżeli podlegały opodatkowaniu zgodnie z ust. 4.

Zatem jeżeli przedmioty kolekcjonerskie nie zostały przez podatnika importowane, a także nie podlegały (w momencie zakupu) opodatkowaniu zgodnie z powołanym wyżej ust. 4, podatnikowi przysługuje odliczenie podatku naliczonego związanego z wewnątrzwspólnotowym nabyciem tych przedmiotów kolekcjonerskich.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak w sentencji.

Powyższa interpretacja dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Interpretacja jest natomiast wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od daty jej otrzymania (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj