Interpretacja Urzędu Skarbowego w Mysłowicach
PP-3/443/8/05
z 30 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-3/443/8/05
Data
2005.05.30



Autor
Urząd Skarbowy w Mysłowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Wyłączenia


Słowa kluczowe
likwidacja działalności
przedsiębiorstwa
składnik majątkowy
sprzedaż przedsiębiorstwa
upadłość
zbycie
zorganizowana część przedsiębiorstwa


Pytanie podatnika
Czy prawidłowym jest zastosowanie do sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa upadłego art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) tj. nieobjęcie ww. czynności podatkiem od towarów i usług ?


W dniu 7 kwietnia 2005r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Mysłowicach wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art.14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Zgodnie z przedstawionym przez Pana w piśmie z dnia 7.04.2005r., stanem faktycznym działa Pan jako syndyk masy upadłości w postępowaniu upadłościowym obejmującym likwidację majątku (...). W dniu 1 kwietnia 2005r. dokonał Pan na podstawie aktu notarialnego - Repertorium A numer 880/2005 sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa upadłego w postaci składników majątkowych wchodzących do masy upadłości tj. prawa użytkowania wieczystego gruntu działek o łącznej powierzchni 15.332,00 m2, wraz z prawem własności posadowionych na nich budynków, prawa własności nieruchomości obejmującej działki o powierzchni 9.932,00 m2, majątku ruchomego stanowiącego wyposażenie przedsiębiorstwa upadłego, na który składają się maszyny i urządzenia służące do prowadzenia działalności produkcyjnej, wyposażenie biur oraz pojazdy, jak również znaku towarowego "(...)", który był używany do oznaczenia na rynku wytwarzanych przez upadłego produktów. Oprócz ww. składników tworzących zorganizowaną część przedsiębiorstwa nabywcy przekazano również dokumentację techniczną związaną z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Ponadto jak poinformował Pan tut. Organ w piśmie we wcześniejszym etapie postępowania upadłościowego dokonał Pan sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu o powierzchni 7.213,00 m2 wraz z prawem własności posadowionych na tym gruncie budynków oraz cztery domki typu "Brda" wraz z pomieszczeniem gospodarczym. Ponadto czasowo ze sprzedaży zostały wyłączone składniki majątkowe tj. ruchomości w postaci samochodu i wyposażenia biura syndyka jako niezbędne dla celów prowadzonego postępowania upadłościowego.

W swoim piśmie pyta Pan czy zastosowanie przez Pana do sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa upadłego art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) tj. nieobjęcie ww. czynności podatkiem od towarów i usług jest prawidłowe.

Pana zdaniem zawartym w piśmie z dnia 07.04.2005r. zespół składników materialnych i niematerialnych sprzedanych aktem notarialnym z dnia 1 kwietnia 2005r. Repertorium nr A 880/2005 spełnia warunki do uznania go za funkcjonalnie powiązany zespół składników, na których wyłącznie opierała się działalność gospodarcza zbywcy i umożliwia nabywcy przedmiotowego zespołu składników podjęcie działalności wykonywanej przez zbywcę. Zorganizowana część przedsiębiorstwa należąca do upadłego służyła samodzielnie bez konieczności wykorzystywania pozostałych składników wchodzących w skład przedsiębiorstwa, do produkcji elektrycznych ogrzewaczy wody. Zespół składników przeniesiony na nabywcę posiada zdolność produkcyjną umożliwiającą podjęcie statutowej działalności upadłego.

Odnosząc się do przedstawionego w Pana piśmie stanu faktycznego tutejszy Organ zauważa, iż:

Stosownie do zapisu art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

    1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;2) eksport towarów;3) import towarów;4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Wyżej wymienione czynności podlegają opodatkowaniu na podstawie art. 5 ust. 2 ustawy VAT niezależnie od tego, czy zostały wykonane z zachowaniem warunków oraz form określonych przepisami prawa. Natomiast w myśl przepisu art. 6 pkt 1 ustawy VAT przepisów ustawy nie stosuje się między innymi do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego.

W przepisach ustawy o podatku od towarów i usług nie zdefiniowano ani pojęcia przedsiębiorstwa ani też zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans, w związku z czym należy posiłkować się regulacjami zawartymi w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.). Zgodnie z przepisem art. 551; Kodeksu cywilnego przez przedsiębiorstwo należy rozumieć zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej. W rozumieniu Kodeksu cywilnego przedsiębiorstwo obejmuje w szczególności:

    1) oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwę przedsiębiorstwa),2) własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości,3) prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych,4) wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne,5) koncesje, licencje i zezwolenia, 6) patenty i inne prawa własności przemysłowej,7) majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne,8) tajemnice przedsiębiorstwa,9) księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Przedsiębiorstwo w cytowanym powyżej art. 551 k.c. ujęte zostało w znaczeniu przedmiotowym i charakteryzuje się oderwaniem od podmiotu, któremu przysługują prawa i obowiązki składające się na to przedsiębiorstwo. Składniki materialne i niematerialne tworzą pewien zorganizowany kompleks przeznaczony do realizacji zadań gospodarczych, mogący być przedmiotem obrotu. Owa funkcjonalna więź gospodarcza stanowi zatem spoiwo wiążące wspomniane elementy w pewien wyodrębniony kompleks. Aby można było mówić o zbyciu przedsiębiorstwa musi nastąpić przeniesienie wszelkich składników niezbędnych do realizacji zadań gospodarczych danego przedsiębiorstwa.

W związku z powyższym o tym, czy nastąpiło zbycie przedsiębiorstwa decydują każdorazowo okoliczności faktyczne związane z konkretną transakcją sprzedaży, a ocena ta powinna być przeprowadzona przede wszystkim z punktu widzenia sprzedawcy. Bowiem w cytowanym powyżej przepisie ustawy o podatku od towarów i usług sformułowanie zbycie przedsiębiorstwa odnosi się do formy organizacyjnej związanej z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa istniejącego w chwili sprzedaży.

Należy zauważyć, iż ustawodawca w przepisie art. 551 kc wskazał jakiego rodzaju elementy wchodzą w skład kompleksu składników materialnych i niematerialnych, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, czyli przedsiębiorstwa, które może być przedmiotem czynności prawnej. Nie wszystkie jednak elementy tworzące pojęcie przedsiębiorstwa są na tyle istotne, by bez ich zbycia nie można mówić o zbyciu przedsiębiorstwa. O tym, jakie konkretne składniki muszą być przeniesione na nabywcę, aby można było uznać, że nastąpiło zbycie przedsiębiorstwa decydują okoliczności faktyczne.

Strony jak wynika z art. 552 kc mają pozostawioną swobodę co do tego, jakie elementy tworzące przedsiębiorstwo objąć przedmiotem czynności prawnej. Podkreślić jednakże należy, iż swoboda w wyłączaniu poszczególnych składników nie może iść tak daleko, aby zakres wyłączeń przekreślił istotę przedsiębiorstwa. Dlatego też zbycie przedsiębiorstwa powinno obejmować co najmniej te składniki, które determinują funkcje spełniane przez przedsiębiorstwo. W przeciwnym razie zbycie niektórych tylko elementów wchodzących w skład przedsiębiorstwa nie powiązanych ze sobą we wzajemnych relacjach nie będzie stanowiło zespołu, a jedynie zbiór pewnych elementów, których jedyną cechą wspólną jest przynależność do jednego podmiotu.

Jednocześnie należy zauważyć, iż ustawodawca w art. 6 pkt 1 ustawy VAT wskazując, iż jej przepisów nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu samodzielnie sporządzającego bilans nie zdefiniował, co należy rozumieć pod pojęciem "transakcji zbycia".

Uwzględniając zakres przedmiotowy ustawy o podatku od towarów i usług w ocenie tutejszego Organu pojęcie to należy rozumieć w sposób zbliżony do pojęcia "dostawy towarów" w ujęciu art.7 ust. 1 niniejszej ustawy tzn. zbycie przedsiębiorstwa lub zakładu, oddziału samodzielnie sporządzającego bilans obejmuje wszelkie czynności w ramach których, następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem tych czynności, jak właściciel np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie, własności w formie wkładu pieniężnego (aport).

W świetle powyższych unormowań prawnych oraz mając na uwadze przedstawiony przez Pana stan faktyczny, sprzedaż udokumentowana aktem notarialnym Repertorium A numer 880/2005r. z dnia 1 kwietnia 2005r. zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 ustawy kodeks cywilny, posiadającej zdolność produkcyjną umożliwiającą nabywcy podjęcie samodzielnej działalności gospodarczej, nie podlega przepisom ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług.

Wobec powyższego Pana stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 7 kwietnia 2005r. tutejszy Organ uznaje za prawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj