Interpretacja Drugiego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej
PP/443-61/05/JK-29545
z 24 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-61/05/JK-29545
Data
2005.05.24



Autor
Drugi Śląski Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania


Słowa kluczowe
energia elektryczna
faktura
miejsce świadczenia przy dostawie towarów
obniżenie podatku należnego
stawki podatku


Pytanie podatnika
Jakie jest miejsce opodatkowania dostawy energii elektrycznej do podmiotu będącego podatnikiem podatku od wartości dodanej posiadającego siedzibę na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju. W jaki sposób dokumentuje się ww. dostawę. Czy podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w przypadku nabycia towarów i usług związanych z ww. dostawą. Jaki jest sposób ewidencjonowania transakcji zakupu i sprzedaży energii elektrycznej w deklaracji VAT-7?


Wnioskodawca przedstawił stan faktyczny w następujący sposób:

Przedmiotem działalności Spółki jest obrót energią elektryczną na podstawie udzielonej koncesji przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Spółka jest pośrednikiem na rynku energii; zakupioną od wytwórców krajowych (elektrowni wytwarzających prąd) energię odsprzedaje w systemie elektroenergetycznym (poprzez sieci przesyłowe) odbiorcom, których siedziba znajduje się w innym niż Polska kraju Wspólnoty Europejskiej. Wnioskodawca charakteryzuje odbiorcę jako podatnika podatku od wartości dodanej, który dokonuje dalszej odsprzedaży energii w systemie elektroenergetycznym i u których własne zużycie tej energii jest niewielkie. Krajowy dostawca energii elektrycznej wystawia dla Spółki faktury VAT, w których naliczany jest podatek VAT wg stawki 22%.

Przedstawiając własne stanowisko Wnioskodawca stwierdza:

-miejscem opodatkowania dostaw, których dokonuje Spółka będzie terytorium kraju siedziby odbiorcy,

-transakcje takie będą dokumentowane „faktura handlową” - tzn. fakturą wystawiona zgodnie z § 30 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług,

-Spółce będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT od nabywanej, a następnie odsprzedawanej do innych krajów Wspólnoty energii elektrycznej, a także innych usług i towarów jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami,

-wartość obrotu ani podatek nie będą w ogóle wykazywane w deklaracji VAT-7.

Dokonując oceny prawnej stanowiska pytającego tutejszy organ stwierdza co następuje:

Art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późniejszą zmianą) stanowi m.in., żę: „Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (...) podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów”.

W przypadku dostawy energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym do podmiotu będącego podatnikiem podatku od wartości dodanej, którego głównym celem nabywania energii elektrycznej jest jej odsprzedaż w takim systemie i u którego własne zużycie takiej energii jest nieznaczne, zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 5 wyżej cytowanej ustawy, miejscem dostawy jest „ (...) miejsce, gdzie podmiot taki posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, do którego dostarczane są te towary – miejsce, gdzie podmiot ten posiada stałe miejsce prowadzenia działalności, a w przypadku braku siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności – miejsce stałego zamieszkania;”. Zgodnie z art. 2 pkt 27a ustawy o podatku od towarów i usług, ilekroć w przepisach regulujących opodatkowanie tym podatkiem jest mowa o systemie elektroenergetycznym – rozumie się przez to system elektroenergetyczny w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne (Dz. U. z 2000 r. nr 153, poz. 1504 z późniejszymi zmianami). Z kolei zgodnie z art. 13 ust. 4 pkt 9 ustawy o VAT przemieszczenia towarów przez podatnika lub na jego rzecz w przypadku przesyłania energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym nie uznaje się za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Z powyższego wynika, że jeśli dostawa energii elektrycznej realizowana jest w systemie elektroenergetycznym, a odbiorcą jest podatnik podatku od wartości dodanej posiadający siedzibę, miejsce prowadzenia działalności lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju – czynność taka nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż nie jest wymieniona w art. 5 ustawy o VAT. Biorąc pod uwagę regulację zawartą w art. 17 ust. 2 tej samej ustawy, wg której w przypadku dostaw energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym podatnikiem jest nabywca towarów - stanowisko Spółki dotyczące miejsca opodatkowania realizowanych przez nią dostaw jest zatem prawidłowe.

Prawidłowe jest również stanowisko Spółki dotyczące dokumentowania ww dostawy fakturą wystawioną zgodnie z § 30 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971).

Tutejszy organ zgadza się z wyrażonym przez Spółkę poglądem, że w przypadku dostaw energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym podatnikowi podatku od wartości dodanej posiadającemu siedzibę, miejsce prowadzenia działalności lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju - będzie miał zastosowanie przepis art. 86 ust. 8 ustawy o podatku od towarów i usług o brzmieniu: „Podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą:

1)dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami;

2)czynności, o których mowa w art. 7 ust. 3–7.”

Na ograniczenia i uwarunkowania prawa podatnika do obniżenia kwoty podatku należnego określone w tej normie słusznie zwraca uwagę Spółka przedstawiając własne stanowisko.

Jak to już stwierdzono dostawa energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym odbiorcy, o którym mowa w przytaczanym wyżej art. 22 ust. 1 pkt 5 ustawy nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zatem Spółka prawidłowo stwierdza, że nie ma obowiązku wykazywania wartości tych dostaw w deklaracji dla podatku od towarów i usług VAT-7, w części C „Rozliczenie transakcji podlegających opodatkowaniu oraz podatku należnego”.

Zgodnie z wzorem deklaracji VAT-7 oraz „Objaśnieniami do deklaracji dla podatku od towarów i usług (VAT-7 i VAT-7K)” stanowiącymi załączniki do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 kwietnia 2004 r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 89, poz. 852 z późn. zm.) rozliczenie podatku naliczonego następuje w części D deklaracji. W części tej wykazuje się wyłącznie wartości towarów i usług oraz kwotę podatku naliczonego (z uwzględnieniem korekt), w takiej wysokości w jakiej podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od należnego lub zwrot podatku naliczonego, na zasadach określonych w przepisach art. 86 – 93, a więc także zgodnie z przytaczanym wyżej przepisem art. 86 ust. 8. W przypadku, jeśli podatnik w okresie rozliczeniowym, za który składana jest deklaracja dokonywał importu lub nabywał towary i usługi związane z czynnościami wykonywanymi przez niego poza granicami kraju i posiada dokumenty, z których ten związek wynika winien zaznaczyć kwadrat 1 w poz. 56 deklaracji VAT-7.

Z powyższego wynika, że stanowisko przedstawione przez Spółkę we wniosku jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj