Interpretacja Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1473/WV/32/19/2005/HZ
z 1 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1473/WV/32/19/2005/HZ
Data
2005.04.01



Autor
Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
podatnik
sprzedaż wierzytelności


Pytanie podatnika
Spółka mając problemy z wyegzekwowaniem spłaty należności od jednego z kontrahentów, zdecydowała się na sprzedaż swoich wierzytelności innej firmie. Sprzedaż ta (umowa przelewu wierzytelności zgodnie z art. 509-518 Kodeksu cywilnego) dotyczy wierzytelności, zasądzonej dla wyrokiem sądowym, powstałej w działalności gospodarczej za pobrany i nie zapłacony towar. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że spółka (zbywca wierzytelności) jest czynnym podatnikiem podatku VAT i nie zajmuje się profesjonalnym obrotem wierzytelnościami.l. Czy sprzedaż własnej wierzytelności podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?2. Czy w/w transakcja powinna być potwierdzona fakturą VAT?


POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 14 a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005r Nr 8 póz. 60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 24.01.2005 r. ( data wpływu do tut. urzędu, uzupełnionego w dniu 21.02.2005 r.), żądającego udzielenia pisemnej interpretacji art. 15 i 106 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz.535 z późn. zm.).Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest nieprawidłowe w części dotyczącej stwierdzenia, że sprzedaż własnych wierzytelności dokumentuje się fakturą VAT. W pozostałej części stanowisko jest prawidłowe.


Uzasadnienie
Podany we wniosku stan faktyczny jest następujący:Spółka mając problemy z wyegzekwowaniem spłaty należności od jednego z kontrahentów, zdecydowała się na sprzedaż swoich wierzytelności innej firmie. Sprzedaż ta (umowa przelewu wierzytelności zgodnie z art. 509-518 Kodeksu cywilnego) dotyczy wierzytelności, zasądzonej dla wyrokiem sądowym, powstałej w działalności gospodarczej za pobrany i nie zapłacony towar. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że spółka (zbywca wierzytelności) jest czynnym podatnikiem podatku VAT i nie zajmuje się profesjonalnym obrotem wierzytelnościami.
Pytanie spółki dotyczy następujących kwestii:
1. Czy sprzedaż własnej wierzytelności podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
2. Czy w/w transakcja powinna być potwierdzona fakturą VAT?

Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego:
W ocenie wnioskującego czynność polegająca na sprzedaży swojej wierzytelności jest czynnością nie podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Wnioskodawca uważa, że sprzedając swoją wierzytelność, oprócz umowy sprzedaży zawartej zgodnie z art. 510 § 1 Kodeksu cywilnego, obowiązany jest wystawić fakturę VAT dokumentującą dokonaną sprzedaż. Wystawiona z tego tytułu faktura nie jest jednak ujmowana w deklaracji VAT -7.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym:
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 póz. 535 z późn. zm.) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2 bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Stosownie do ust. 2 art. 15 w/w ustawy działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.
Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.Biorąc powyższe pod uwagę, sprzedaż własnych wierzytelności nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, gdyż wykonywanie "prawa własności" nie jest uważane za działalność gospodarczą, nie jest usługą w ujęciu PKWiU.Usługę natomiast świadczy nabywca wierzytelności i na nim ciąży obowiązek prawidłowego dokumentowania świadczonych usług.


Pouczenie.

1. Udzielana interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
2. Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.
3.Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, wniesione za pośrednictwem organu wydającego postanowienie w terminie 7 dni licząc od daty jego doręczenia (art. 236 § 2 pkt l ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Ordynacjapodatkowa)
4.Stosownie do art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 86 póz. 960 z późn. zm.) zażalenie podlega opłacie skarbowej w kwocie 5 zł oraz 50 groszy od załącznika do odwołania uiszczonej w formie naklejenia znaków opłaty skarbowej na zażaleniu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj