Interpretacja Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1473/WV/443/161/107/2005/AN
z 9 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1473/WV/443/161/107/2005/AN
Data
2005.05.09



Autor
Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Wyłączenia


Słowa kluczowe
maszyny
nieruchomości
sprzedaż przedsiębiorstwa
zapasy
znak towarowy
zorganizowana część przedsiębiorstwa


Pytanie podatnika
Czy w świetle obowiązujących przepisów ustawy o podatku od towarów i usług sprzedaż części przedsiębiorstwa powinna podlegać opodatkowaniu tym podatkiem?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz.U. z 2005r Nr 8, poz.60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 21 kwietnia 2005r (data wpływu do tut. urzędu) żądającego udzielenia pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r Nr 54, poz.535 ze zm.).
NACZELNIK TRZECIEGO MAZOWIECKIEGO URZĘDU SKARBOWEGO W RADOMIU
stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy w zakresie stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r nr 54, poz.535 ze zm.) jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


-Treść pytania:
Czy w świetle obowiązujących przepisów ustawy o podatku od towarów i usług sprzedaż części przedsiębiorstwa powinna podlegać opodatkowaniu tym podatkiem?


-Stan faktyczny podany we wniosku:

Spółka X - jest przedsiębiorstwem produkcyjno-handlowym, które zawarło umowę przedwstępną sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa produkującego system instalacyjny do ciepłej i zimnej wody (przychody uzyskiwane z tej części przedsiębiorstwa stanowią 57% przychodów Spółki.
Przedmiotem sprzedaży są następujące elementy:-zespół maszyn do produkcji systemu instalacyjnego,
-znak towarowy,
-zapasy produktów wchodzących w skład przedmiotowego systemu instalacyjnego,
-nieruchomość, w której znajduje się zespół maszyn do produkcji systemu instalacyjnego. Sprzedawane składniki majątku Spółki przedstawiają znaczną wartość w porównaniu do wartości całego przedsiębiorstwa. Nabywca zorganizowanej części przedsiębiorstwa przejmie także około 30 pracowników Spółki, co stanowi mniej niż 50% obecnego stanu zatrudnienia w Spółce. Spółka będzie kontynuować działalność gospodarczą w zakresie pozostałych systemów rur i kształtek przy pomocy pozostałej części pracowników. Spółka zachowa również swoją prawną i podatkową tożsamość: m.in.: nazwę numer identyfikacji podatkowej, numer statystyczny Regon, i.t.p. Spółka jest zorganizowana w sposób umożliwiający wyodrębnienie poszczególnych jednostek funkcjonalno-organizacyjnych (centra zysku odpowiadające poszczególnym systemom instalacyjnym, miejsca powstawania kosztów). Na potrzeby wewnętrznej kontroli Spółka prowadzi księgi rachunkowe, w sposób umożliwiający sporządzenie rachunku wyników do poziomu operacyjnego dla poszczególnych jednostek.

Jednakże Spółka nie jest zobowiązana przez przepisy prawa (w tym ustawy o rachunkowości) do tworzenia odrębnych sprawozdań finansowych (w tym rachunku wyników oraz bilansu). Spółka nie sporządza także odrębnych rozliczeń podatkowych dla jednostek wyodrębnianych w swojej strukturze organizacyjnej.


- Stanowisko wnioskodawcy wobec powyższego stanu faktycznego:
Zgodnie z przepisem art.6 ustawy o VAT jej przepisów nie stosuje się do "transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans ".Sprzedaż przedsiębiorstwa Ustawa o VAT nie określa w swoich przepisach definicji pojęcia "przedsiębiorstwo". W związku z tym należy odwołać się do definicji przedsiębiorstwa znajdującej się w przepisach Kodeksu cywilnego. Zgodnie z przepisem art. 55! Kodeksu cywilnego przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Podobną definicją posługują się także regulacje podatku dochodowego od osób prawnych (przepis art. 4a pkt 3) oraz osób fizycznych (przepis art. 5a pkt 3).
Zgodnie z Kodeksem cywilnym przedsiębiorstwo jest zespołem składników materialnych i niematerialnych obejmującym wszystko, co wchodzi w jego skład, a w szczególności:
1) oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
2) własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
3) prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
4) wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
5) koncesje, licencje i zezwolenia;
6) patenty i inne prawa własności przemysłowej;
7) majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
8) tajemnice przedsiębiorstwa;
9) księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Sąd Najwyższy w wyroku z 10.1.1972 (I CR 359/71, OSNP 1972, nr 7-8, póz. 136) stwierdził, iż nabycie przedsiębiorstwa musi dotyczyć całego przedsiębiorstwa, a nie tylko niektórych jego składników, choćby przedstawiały one znaczną wartość w porównaniu zwartością całego przedsiębiorstwa. Podobnie orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 6.10.1995r. (S.A./Gd 1959/94), w którym stwierdził, że sprzedaż poszczególnych elementów przedsiębiorstwa, choćby nawet były znacznej wartości w porównaniu z wartością całego przedsiębiorstwa, nie stanowi podstawy do uznania, ze następuje jego sprzedaż, a przedsiębiorstwo (art. 55! kc) jako przedmiot zbycia musi stanowić całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym. Tezy te są do dziś aprobowane w doktrynie prawa.
Należy zatem ocenić, czy w analizowanej sprawie można mówić o zbyciu wszystkich składników majątku oraz funkcji przedsiębiorstwa w stosunku do jednej jednostki wyodrębnionej funkcjonalnie i organizacyjnie. Pomimo sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa Spółka X nadal będzie się zajmować działalnością handlową w zakresie dystrybucji pozostałych systemów instalacyjnych, a więc będzie kontynuować swój byt prawny i gospodarczy. Pracownicy, którzy pozostaną w Spółce X będą wykorzystywać swoją wiedzę i doświadczenie w sprzedaży pozostałych systemów instalacyjnych. Oznacza to, że w analizowanej sytuacji nie można mówić o zbyciu pełnego zakresu działalności Spółki X, a jedynie pewnego jej wycinka, związanego z produkcją i dystrybucją jednego systemu instalacyjnego. Jednocześnie przedmiotem sprzedaży mają być składniki majątkowe, które nie wyczerpują przytoczonej wyżej cywilnoprawnej definicji przedsiębiorstwa - są ujęte w dwóch z dziewięciu podpunktów tej definicji (punkt 2 -nieruchomość, linia produkcyjna oraz zapasy oraz 6 - znak towarowy).
Naszym zdaniem nabywane składniki nie obejmują wszystkich składników majątku Spółki X, a wyłącznie pewien fragment działalności Spółki X. W związku z powyższym nie można uznać, że przedmiotem transakcji jest przedsiębiorstwo, lecz jego zorganizowana część. W tym kontekście okoliczność, że sprzedawane składniki majątku Spółki X stanowią znaczną wartość w porównaniu do wartości całego przedsiębiorstwa nie może naszym zdaniem przesądzać o kwalifikacji transakcji jako sprzedaży przedsiębiorstwa.
Jesteśmy również zdania, że przy interpretacji tego rodzaju zagadnień należy zakładać, że ustawodawca dokonuje regulacji podatkowych w sposób konsekwentny. Innymi słowy wyłączenie spod przepisów Ustawy o VAT transakcji dotyczącej części przedsiębiorstwa powinno wynikać wprost z jej przepisów. Brak takiego wyłączenia oznacza, że intencją ustawodawcy było, aby transakcje mające za przedmiot nie całe przedsiębiorstwo, lecz jakąś jego wydzieloną część (niektóre składniki) podlegały opodatkowaniu VAT.
Sprzedaż zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans Ustawa o VAT nie zawiera również definicji zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans. Samodzielne sporządzanie bilansu wymaga prowadzenia (odrębnej) ewidencji księgowej takiej, aby można dokonać odrębne zestawienie aktywów i pasywów danej jednostki zgodnie z przepisami o rachunkowości Jeżeli zatem część przedsiębiorstwa, nawet jeżeli funkcjonalnie mogłaby stanowić oddział czy zakład, nie prowadzi odrębnych ksiąg rachunkowych lub ewidencji i nie sporządza bilansu w rozumieniu przepisów o rachunkowości, to jej sprzedaż nie stanowi podstawy do wyłączenia tej transakcji z opodatkowania podatkiem VAT.
W związku z powyższym naszym zdaniem sprzedaż części składowych przedsiębiorstwa X (zgodnie z informacjami zawartymi w stanie faktycznym) będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.


-Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym:
Zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późniejszymi zmianami) - zwanej dalej "ustawą o VAT"- przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans. Ustawa o VAT nie określa definicji pojęcia "przedsiębiorstwo". Przedmiotową definicję zawiera art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r Kodeks cywilny (Dz.U. z 1964 Nr16, poz.93 z późn. zm.)., zgodnie z którym przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników materialnych i niematerialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej- co opisuje Spółka w podanym przez siebie stanowisku.
Jak wynika z powyższego, składniki materialne i niematerialne wchodzące w skład przedsiębiorstwa pozostają ze sobą we wzajemnych relacjach w ten sposób, iż można mówić o nich jako zespole, a nie o zbiorze pewnych elementów, których jedyną cechą wspólną jest to, że są one własnością jednego podmiotu.
W ustawie o VAT brak jest również definicji "zorganizowanej części przedsiębiorstwa", którą zawiera natomiast ustawa z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (jednolity tekst: Dz.U. z 2000r Nr 54, poz. 654 z późniejszymi zmianami). Zgodnie z art. 4a ust.4 tej ustawy, zorganizowana część przedsiębiorstwa to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania. W przedmiotowej sprawie przedmiotem zbycia jest zorganizowana część przedsiębiorstwa, nie sporządzająca samodzielnie bilansu. Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, zdaniem organu podatkowego, sprzedaż będąca przedmiotem zapytania Spółki nie jest wyłączona z opodatkowania podatkiem VAT i jako odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju podlega, na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem VAT na ogólnych zasadach według odpowiednich stawek podatku uzależnionych od przedmiotu transakcji.

Pouczenie


Udzielana interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, wniesione za pośrednictwem organu wydającego postanowienie w terminie 7 dni licząc od daty jego doręczenia (art. 236 Ordynacji podatkowej). Wniesienie zażalenia podlega opłacie skarbowej - na podstawie przepisów art. 1 pkt 1 ust. 1 lit.a.) ustawy z dnia 09 września 2000r o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2004r Nr 253, poz.2532 ze zm.).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj