Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gliwicach
IUSIPD3/415/22/2005
z 11 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IUSIPD3/415/22/2005
Data
2005.05.11



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gliwicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
pracownik
przychody ze stosunku pracy
składka członkowska
świadczenie pieniężne


Pytanie podatnika
Czy podlegają opodatkowaniu i doliczeniu do przychodów pracownika obowiązkowe składki płacone przez pracodawcę za pracownika?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w ... stwierdza, że stanowisko płatnika ... przedstaione we wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 22.02.2005 r. do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w ... wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

W wyżej wymienionym wniosku wnioskodawca przedstawił następujący stan faktyczny:Prezydent Miasta na podstawie ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wydaje decyzje o warunkach zabudowy. Projekty takich decyzji sporządzają zgodnie z tą ustawą, osoby wpisane na listę izby samorządu zawodowego urbanistów albo architektów. Jest to warunek konieczny i przepisy nie przewidują tu żadnych zwolnień. Wpis na listę korporacji zawodowej jest możliwy dopiero po wniesieniu stosownej opłaty – w skali roku 600 złotych. Prezydent Miasta jako pracodawca i organ, dla którego przygotowują oni projekty decyzji wnosi do stosownych izb opłaty, co pozwala na wypełnienie wymogów określonych w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Tak więc składki miesięczne nie są przekazywane pracownikowi tylko bezpośrednio z konta urzędu na konto korporacji.

Pytanie płatnika: „czy pracodawca powinien opodatkować kwoty wnoszonych składek i czy mimo, iż nie są one przekazywane bezpośrednio pracownikowi należy uwzględnić je w jego rocznym rozliczeniu podatkowym...”

Stanowisko przedstawione we wniosku przez płatnika jest następujące: „Kwoty wpłaconych do izb zawodowych składek nie można kwalifikować ani jako przychodów ze stosunku pracy, ani jako świadczeń pieniężnych ponoszonych za pracownika (art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), bowiem pracownik gdyby nie przymus nałożony na niego ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, składek takich wpłacać by nie musiał. To, że pracownik ma uprawnienia aby należeć do izby samorządu jest jego osobistym uprawnieniem zależnym od posiadania przez niego kwalifikacji zawodowych, na które Prezydent Miasta nie miał wpływu”.

Wspomniany przepis art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.) stanowi, że za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Zgodnie z art. 31 wymienionej ustawy o podatku dochodowym osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, zwane „zakładami pracy”, są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy, a w spółdzielniach pracy – wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej.

W myśl art. 32 ust. 2 powołanej ustawy o podatku dochodowym, za dochód, o którym mowa w ust. 1 i 1a, uważa się uzyskane w ciągu miesiąca przychody w rozumieniu art. 12 oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez płatnika, po odliczeniu kosztów uzyskania w wysokości określonej w art. 22 ust. 2 pkt 1 i 3, oraz po odliczeniu potraconych przez płatnika w danym miesiącu składek na ubezpieczenie społeczne, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b).

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Prezydent Miasta jako pracodawca wnosi do izby samorządu zawodowego urbanistów albo architektów opłaty jako obowiązkowe składki za pracowników, którzy sporządzają projekty decyzji o ustaleniu warunków zabudowy.

Jeżeli pracodawca decyduje się zatrudnionym w ramach stosunku pracy, stosunku służbowego pracownikom pokrywać składki z tytułu ich przynależności do izby samorządu zawodowego, to wysokość tych opłat należy zaliczyć do przychodów ze stosunku pracy, stosunku służbowego w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, bowiem w myśl tego przepisu do przychodów m.in. ze stosunku pracy zalicza się nie tylko wynagrodzenia wynikające z zawartej umowy ale także wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz świadczenia pieniężne ponoszone za pracowników, w tym również wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń.

W ocenie tutejszego organu podatkowego, składki opłacane przez Prezydenta Miasta jako zakład pracy za pracowników z tytułu ich przynależności do izby samorządu zawodowego urbanistów albo architektów, stanowią przychody w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, które należy opodatkować wraz z wynagrodzeniem zasadniczym i innymi składnikami wynagrodzenia, podlegającymi opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Wobec powyższego, tutejszy organ podatkowy uważa, że stanowisko zajęte w przedmiotowej sprawie przez płatnika jest nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj