Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ostrowie Wielkopolskim
US PP 443/18/2005
z 7 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US PP 443/18/2005
Data
2005.04.07



Autor
Urząd Skarbowy w Ostrowie Wielkopolskim


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
stawki podatku
stolarka
usługi budowlano-montażowe


Pytanie podatnika
Czy w przypadku sprzedaży elementów stolarki budowlanej wraz z montażem i innymi pracami budowlano-montażowymi w obiektach budownictwa mieszkaniowego dla całości stosuję stawkę VAT 7%, czy też jak dotychczas, rozdzielam sprzedaż stolarki budowlanej wg stawki 22%, a prace montażowe i budowlano-montażowe wg stawki 7%?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 07.01.2005r. ( pismo wpłynęło 10.01.2005r.) Pana Zdzisława S.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowie Wielkopolskim postanawia, że przedstawione stanowisko w sprawie opodatkowania sprzedaży i montażu stolarki budowlanej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W piśmie z dnia 07.01.2005r. przedstawiono stan faktyczny: Podatnik prowadzi m. in. sprzedaż stolarki budowlanej oraz wykonuje usługi montażu zakupionej u siebie stolarki w obiektach budownictwa mieszkaniowego (zgodnie z definicją wynikającą z art. 2 pkt 12 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) Podatnik samą sprzedaż stolarki budowlanej opodatkowuje stawką podatku VAT 22%, a w przypadku sprzedaży elementów stolarki budowlanej wraz z montażem i innymi pracami budowlano - montażowymi w obiektach budownictwa mieszkaniowego rozdziela sprzedaż stolarki i opodatkowuje ją według stawki 22% a prace budowlano - montażowe według stawki 7%. Dodatkowo Pan S. informuje, iż nie jest producentem stolarki budowlanej, którą jedynie sprzedaje i jednocześnie montuje.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego w piśmie oraz odnoszących się do niego przepisów prawa, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowie Wielkopolskim stwierdza, iż stanowisko podatnika jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) do dnia 31.12.2007r. stosuje się stawkę podatku VAT 7% w odniesieniu do robót budowlno - montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. W ust. 2 powołanego artykułu ustawodawca określił, iż przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.

W świetle cytowanych przepisów, prace budowlano - montażowe w tych obiektach opodatkowane są według stawki 7% i jeżeli, zgodnie z zawartą umową, wartość materiałów wchodzi w skład ceny usługi - preferencyjna stawka VAT dotyczy całości (materiałów i robocizny łącznie).

Natomiast jeżeli Podatnik wystawiając fakturę rozgranicza sprzedaż towaru i wykonanie usługi, winien opodatkować sprzedaż stolarki budowlanej właściwą stawką podatku VAT tj. 22%, natomiast montaż tejże stolarki w obiektach budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy oraz w obiektach wymienionych w poz. 20 załącznika nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.), według stawki 7%.

Reasumując Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowie Wielkopolskim stwierdza, iż obie metody sporządzenia faktury dotyczącej sprzedaży są prawidłowe, a wybór metody zależy od rodzaju umowy zawartej pomiędzy zleceniodawcą a zleceniobiorcą.

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowie Wielkopolskim postanawia jak wyżej.

Interpretacja powyższa dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie sporządzenia interpretacji (...).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj