Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ostrowie Wielkopolskim
US.PP-443/16/2005
z 5 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.PP-443/16/2005
Data
2005.04.05



Autor
Urząd Skarbowy w Ostrowie Wielkopolskim


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
dotacja przedmiotowa
obrót
podstawa opodatkowania
zakład budżetowy


Pytanie podatnika
Jako zakład budżetowy jednostki samorządu terytorialnego otrzymujemy z budżetu gminy dotację przedmiotową na utrzymanie obiektów sportowo-rekreacyjnych stanowiącą dofinansowanie kosztów utrzymania i dofinansowania inwestycji. Uważamy, że niesłusznie naliczyliśmy VAT od otrzymanych kwot dotacji, gdyż nie wpłynęły one bezpośrednio na cenę konkretnych dostaw i usług. Czy nasze stanowisko jest prawidłowe?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zmianami) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 20 stycznia 2005 roku ( data wpływu 25 stycznia 2005 roku) Gminnego Ośrodka Rekreacyjno-Wypoczynkowego"L" w A.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowie Wielkopolskim postanawia, że przedstawione stanowisko w sprawie niesłusznego naliczenia podatku od towarów i usług od otrzymanych kwot dotacji jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W piśmie z dnia 20 stycznia 2005 roku przedstawiono następujący stan faktyczny: Podatnik (Wnioskodawca) - zakład budżetowy jednostki samorządu terytorialnego - otrzymał z budżetu gminy dotację przedmiotową na utrzymanie obiektów sportowo-rekreacyjnych. Powyższa dotacja stanowiła dofinansowanie bieżących kosztów utrzymania i dofinansowanie inwestycji. Nie finansowała ona ceny oferowanych towarów ani świadczonych usług. Wnioskodawca uważa, że niesłusznie naliczył podatek od towarów i usług od otrzymanych kwot dotacji i jest zobowiązany do odpowiedniego skorygowania właściwych deklaracji.

Po dokonaniu analizy przedstawionego w piśmie stanu faktycznego Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, że stanowisko podatnika przedstawione w przedmiotowym piśmie jest prawidłowe. Zgodnie z treścią art. 29 ust 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ) - dalej zwana ustawą o VAT - podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.

Na podstawie brzmienia przepisu art. 29 ustawy o VAT uznać należy, iż do podstawy opodatkowania wliczane są te dotacje, subwencje lub inne dopłaty, które zachowują związek z dokonaną dostawą towarów lub świadczeniem usług. Dla uznania subwencji, dotacji lub innej dopłaty za zwiększającą podstawę opodatkowania konieczne jest więc stwierdzenie, że dopłata ta jest dokonywana w celu sfinansowania czynności opodatkowanej (dostawy towarów lub świadczenia usług). Opodatkowanie dotacji następuje w sytuacji gdy otrzymane kwoty odpowiadają całości lub części wynagrodzenia z tytułu takiej czynności. Do podstawy opodatkowania powinny być zaliczone tylko takie dotacje (subwencje, dofinansowania), które są przeznaczone na dofinansowanie towaru, usługi lub też określonego rodzaju usług. Z przepisu tego wynika, że tylko dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze stanowiące dopłatę do ceny towaru lub usługi otrzymane od innego podmiotu stanowią obok ceny uzupełniający ją element i podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie ze stanowiskiem podatnika otrzymana dotacja nie miała bezpośredniego wpływu na cenę konkretnych dostaw lub usług w związku z czym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowie Wielkopolskim postanawia jak w sentencji.

Interpretacja powyższa dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie sporządzenia interpretacji (...).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj