Interpretacja Urzędu Skarbowego w Dąbrowie Górniczej
PP3/443-10/39050/2005/DK
z 6 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP3/443-10/39050/2005/DK
Data
2005.05.06



Autor
Urząd Skarbowy w Dąbrowie Górniczej


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
stawki podatku
środek specjalny
usługi w zakresie badań i analiz
usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej


Pytanie podatnika
Czy przysługuje Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej zwolnienie przedmiotowe w stosunku do wykonywanych usług w zakresie: badań fizykochemicznych i organoleptycznych, badań fizykochemicznych i sensorycznych wody, badań środowiska pracy, badań bakteriologicznych i prazytologicznych, badań w zakresie mikrobiologii środków spożywczych i wody?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) w związku z ustawą z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Dąbrowie Górniczej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy - przedstawione we wniosku z dnia 07.02.2005r., znak EF/010/12/05, który wpłynął w dniu 08.02.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej możliwości korzystania ze zwolnienia przedmiotowego na gruncie art. 43 ust. 1 pkt 1 cyt. pow. w stosunku do wykonywanych usług w zakresie :1) badań fizykochemicznych i organoleptycznych środków spożywczych, 2) badań fizykochemicznych i sensorycznych wody, 3) badań środowiska pracy, 4) badań w zakresie mikrobiologii środków spożywczych i wody, 5) badań bakteriologicznych i parazytologicznych jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 08.02.2005r. Powiatowa Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna złożyła wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, ani postępowanie przed sądem administracyjnym.Powiatowa Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna jest państwową jednostką budżetową, która wykonuje głównie zadania nałożone przepisami ustawy z dnia 14.03.1985r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (t.j. Dz. U. z 1998r. Nr 90 poz. 575 ze zm.) w szczególności poprzez realizowanie nadzoru nad warunkami:

  1. higieny środowiska,
  2. higieny pracy w zakładach pracy,
  3. higieny radiacyjnej,
  4. higieny w szkołach i innych placówkach oświatowo-wychowawczych, szkołach wyższych oraz w ośrodkach wypoczynku,
  5. zdrowotnymi żywności i żywienia,
  6. higieny wypoczynku i rekreacji,
  7. a także sprawuje nadzór nad stanem sanitarnym zakładów opieki zdrowotnej oraz przestrzeganiem zasad profilaktyki zakażeń szpitalnych.

Za badania laboratoryjne oraz inne czynności wykonywane przez inspektora Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej są pobierane opłaty w wysokości kosztów ich wykonania, zgodnie z art. 36 cytowanej ustawy o PIS. Niezależnie od ww. opłat Powiatowa Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna prowadzi działalność w formie dochodów własnych. W ramach tej działalności na zlecenie zainteresowanego Powiatowa Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna za umownie ustaloną opłatę wykonuje następujące usługi:

  • badań fizykochemicznych i organoleptycznych środków spożywczych,
  • badań fizykochemicznych i sensorycznych wody,
  • badań środowiska pracy,
  • badań w zakresie mikrobiologii środków spożywczych i wody,
  • badań bakteriologicznych i parazytologicznych.

Pytanie Wnioskodawcy dotyczy możliwości zastosowania zwolnienia przedmiotowego na gruncie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) w stosunku do wykonywanych w pkt 1-5 usług. Zdaniem Wnioskodawcy z tytułu świadczonych usług w zakresie szeroko pojętej ochrony zdrowia Powiatowa Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna winna korzystać ze zwolnienia przedmiotowego.

Stosownie do art. 15 ust. 6 wyżej cytowanej ustawy o p.t.u. nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji, których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.Oznacza to, że czynności, w stosunku do których organy publiczne nie są traktowane jako podatnicy, wykonywane przez nie w ramach przypisanych im specyficznych zadań i funkcji państwowych, a także czynności, do których wykonywania umocowane są wyłącznie organy publiczne, nie podlegają ustawie o VAT o ile nie są wykonywane na podstawie umów cywilnoprawnych.

Państwowy powiatowy inspektor sanitarny, zgodnie z wyżej cytowaną ustawą o PIS jest organem Państwowej Inspekcji Sanitarnej kierującym działalnością powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej w zakresie realizacji zadań z zakresu zdrowia publicznego, które to zadania leżą w płaszczyźnie zadań nałożonych przepisami prawa. Tak więc w związku z ich realizacją , o ile nie są one wykonywane na podstawie umów cywilnoprawnych, Strona nie jest traktowana jak podatnik podatku VAT. Natomiast w zakresie wykonywania w ramach prowadzonych środków specjalnych odpłatnych usług badań, pomiarów i innych czynności nie wynikających z ustawowego nadzoru na zasadzie zlecania tych usług i za umownie ustaloną zapłatą, stacje sanitarno-epidemiologiczne są podatnikami podatku od towarów i usług. Usługi te podlegają opodatkowaniu zgodnie z art. 41 ust. 1 cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług, chyba, że będą korzystały ze zwolnienia przedmiotowego określonego w załączniku Nr 4 poz. 9 ustawy o podatku od towarów i usług.

Konieczną czynnością dla prawidłowego określenia stawki podatku, bądź zwolnienia jest identyfikacja świadczonych usług na podstawie klasyfikacji statystycznych wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej( art. 8 ust.3 ustawy). Z przedłożonej przez Wnioskodawcę opinii Urzędu Statystycznego w Łodzi Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych z dnia 27.12.2004r. stanowiącej odpowiedź na pismo Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej z dnia 08.12.2004r. wynika, iż wymienione w piśmie Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej usługi mieszczą się w następujących grupowaniach:

I. Wykonywanie przez stacje sanitarno - epidemiologiczne badań czystości powietrza, gleby, wody oraz innych badań i analiz laboratoryjnych, badania mikrobiologiczne i fizykochemiczne prób żywności, ocen i analiz środowiskowych warunkujących zdrowie ludności, itp. wykonywanych w ramach nadzoru sanitarno - epidemiologicznego przez stacje sanitarno - epidemiologiczne, realizujące zadania należące do państwowych inspektorów sanitarnych - PKWiU 75.12.12 - 00.00 "Usługi administracji publicznej w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego" - zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - usługi te korzystają ze zwolnienia przedmiotowego - stosownie do poz. 6 załącznika Nr 4 do ww. ustawy, tj. ex 75 usługi w zakresie administracji publicznej, ochrony narodowej, obowiązkowych ubezpieczeń społecznych - wyłącznie usługi w zakresie obowiązkowych ubezpieczeń społecznych.

II. Wykonywanie badań i analiz w zakresie ochrony zdrowia ludzi przeprowadzone na zlecenie podmiotów gospodarczych (nieopłacane z budżetu państwa) mieści się w zależności od ich rodzaju w nw. grupowaniach :

  • wykonywanie badań mikrobiologicznych i fizykochemicznych wody, badania mikrobiologiczne i fizykochemiczne prób żywności - PKWiU 74.30.11 - 00.00 "Usługi w zakresie badań i analiz składu oraz czystości substancji" - zgodnie z art. 41 ust. 1 cyt. pow. ustawy są one opodatkowane podstawową 22% stawką podatku od towarów i usług.
  • wykonywanie badań czynników szkodliwych i uciążliwych dla zdrowia - PKWiU 74.30.16 - 00.00 "Usługi w zakresie pozostałych badań i analiz technicznych" - zgodnie z art. 41 ust. 1 cyt. pow. ustawy są one opodatkowane podstawową 22% stawką podatku od towarów i usług.
  • wykonywanie badań bakteriologicznych materiałów biologicznych - PKWiU 85.14.16 - 00.00 "Usługi świadczone przez laboratoria medyczne" - zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - usługi te korzystają ze zwolnienia przedmiotowego - stosownie do poz. 9 załącznika Nr 4 do ww. ustawy, , tj. ex 85 usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, z wyłączeniem usług weterynaryjnych (PKWiU 85.2).

Reasumując - z zależności od rodzaju świadczonych przez PSSE usług będzie ona korzystała ze zwolnienia przedmiotowego lub też będzie świadczyła usługi podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj