Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ostrowcu Świętokrzyskim
PP-443/22/2005
z 15 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443/22/2005
Data
2005.04.15



Autor
Urząd Skarbowy w Ostrowcu Świętokrzyskim


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Wyłączenie stosowania obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług


Słowa kluczowe
dofinansowanie wypoczynku
faktura wewnętrzna
odliczenie podatku od towarów i usług
świadczenia na rzecz pracowników
usługi wczasowe
zakładowy fundusz świadczeń socjalnych


Pytanie podatnika
W jaki sposób rozliczyć podatek VAT w przypadku przekazania pracownikom za częściową odpłatnością usług związanych z wypoczynkiem finansowanych w pozostałej części z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, czy podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczny związany z zakupem tych usług, czy należy wystawić fakturę wewnętrzną z wykazanym podatkiem należnym, stwierdzającą przekazanie pracownikom w/w usług ?


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka zakupiła usługi związane z wypoczynkiem, tj. wczasy dla pracowników i ich rodzin, które następnie przekazała pracownikom za częściową odpłatnością, w pozostałej części usługi te finansowane były z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Podatnik nie obniżył podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur stwierdzających zakup tych usług, nie wystawiono również faktury wewnętrznej z wykazanym podatkiem należnym.

Spółka zwróciła się z zapytaniem, w jaki sposób rozliczyć podatek VAT w przypadku przekazania pracownikom za częściową odpłatnością usług związanych z wypoczynkiem finansowanych w pozostałej części z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, czy podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczny związany z zakupem tych usług, czy należy wystawić fakturę wewnętrzną z wykazanym podatkiem należnym, stwierdzającą przekazanie pracownikom w/w usług.

Wobec powyzszego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowcu Św. informuje jak niżej:

Stosownie do przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z regulacją art. 8 ust. 1 ustawy o VAT przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz odbiorcy, które nie stanowi dostawy towarów.

Zgodnie z kolei z art. 8 ust. 2 w/w ustawy, jako odpłatne świadczenie usług traktuje się nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników (...) i ich domowników, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami.

Na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 45 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zmianami) nie uważa się za koszty uzyskania przychodu wydatków pracodawcy na działalność socjalną, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.

Z kolei w art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT ustawodwca postanowił, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

Uwzględnijąc powyższe oraz przedstawiony stan faktyczny należy stwierdzić, że odpłatne świadczenie na rzecz pracownika stanowi świadczenie usług podlegające opodatkowaniu, przy czym podstawę opodatkowania stanowi wyłącznie kwota otrzymana od pracownika - odbiorcy usługi. Dofinansowanie z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych nie będzie natomiast opodatkowane VAT.

Prawo do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur stwierdzających zakup w/w usług będzie przysługiwało w takiej części w jakiej dotyczy sprzedaży opodatkowanej (art. 86 ust. 1 ustawy).

Odpłatne świadczenie usług na rzecz pracownika nie wymaga dokumentowania fakturami wewętrznymi.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj