Interpretacja Izby Skarbowej w Lublinie
PP2-448/I/601/04
z 30 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP2-448/I/601/04
Data
2005.05.30



Autor
Izba Skarbowa w Lublinie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy


Słowa kluczowe
biegły
rzeczoznawstwo


Pytanie podatnika
Czy wykonywane czynności biegłego rzeczoznawcy na żądanie sądów i prokuratury na podstawie umowy zlecenia podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług ?


Na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137 poz. 926 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2004 r. po zweryfikowaniu odpowiedzi Naczelnika Urzędu Skarbowego w Białej Podlaskiej zawartej w piśmie Nr PP/443-100/04 z dnia 08.10. 2004 roku na złożone zapytanie w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności biegłego rzeczoznawcy na żądanie sądów i prokuratury na podstawie umowy zlecenia wyjaśniam co następuje:

Dyrektor Izby Skarbowej w Lublinie zauważa, iż na podstawie art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz. 535) opodatkowaniu podatjiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez Swiadczenie usług o których mowa w tym przepisie, rozimie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towaróww rozumieniu art. 7 cyt. ustawy, w tym również świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działąjącego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa, co wynika z brzmienia art. 8 ust.1 pkt3 w/w ustawy z dnia 11.03.2004r. Zatem sam fakt wykonywania pewnych czynności z nakazu władzy np. sądu nie jest kryterium do uznania, że swiadczenie nie jest wykonywane w sposób samodzielny.Ocena zakresu stosowania przepisów ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług w odniesieniu do czynności wykonywanych przez biegłych sądowych na zlecenie sądu lub prokuratury, należy dokonywać w świetle uregulowań zawartych w art. 15 ust.3 pkt3 ustawy, w szczególności podkątem decydującym o uznaniu tych osób za podatników podatku od towarów i usług. Zgodnie z tym przepisem za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, nie uznaje się czynności z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt2-8 ustawy z dnia 26.07.1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.), jeżeli z tytułu wykonywania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonywanie tych czynności.

Zauważyć należy, że biegłym sądowym jest osoba, która posiada teoretyczne i praktyczne wiadomości specjalne w danej dziedzinie, potwierdzone stosownymi dokumentami. Rzeczoznawca majątkowy, który posiada stosowne uprawnienia zawodowe w zakresie szacowania nieruchomości nie może odmówić pełnienia funkcji biegłego sądowego. Odpowiedzialność rzeczoznawcy majątkowego określona jest pzrepisami ustawy z dnia 21.08.1997r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. Nr 261 poz. 2603 z późn. zm.). Opinia wydana przez biegłego sądowego jest dowodem w postępowaniu sądowym a nie usługą której bezpośrednim odbiorcą jest uczestnik postępowania. Nie można zatem mówić że sąd bierze odpowiedzialność za opinię biegłego w rozumieniu art. 15 ust.3 pkt3 ustawy z dnia 11.03.2004r. Tym samym czynności te podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj