Interpretacja Izby Skarbowej w Lublinie
PP2-448/I/585/04
z 10 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP2-448/I/585/04
Data
2005.05.10



Autor
Izba Skarbowa w Lublinie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Deklaracje


Słowa kluczowe
faktura VAT
marża


Pytanie podatnika
Dot: Paragonów fiskalnych do wystawianych faktur VAT marża i wystawiania faktur VAT marża w przypadku sprzedaży komisowej.Firma XXX prowadzi sprzedaż komisową samochodów osobowych i ciężarowych. Od 1 maja 2004 r. w związku ze zmianą przepisów dotyczących podatku VAT, powstał problem fakturowania sprzedaży komisowej w przypadku nabycia samochodu od osoby fizycznej w komis i dalszego pośrednictwa w sprzedaży. Pojawiały się i nadal pojawiają różne interpretacje na ten temat.Firma w przypadku takiej dostawy aut komisowych stosuje zasadę wystawiania faktur VAT marża i opodatkowuje stawką 22% wyłącznie wysokość prowizji komisowej. Jest to nasze stanowisko w sprawie, prosimy o odpowiedź czy taka procedura jest poprawna.Drugim problemem związanym z fakturami VAT marża jest techniczna niemożliwość poprawnej fiskalizacji paragonów fiskalnych od tych faktur. Po konsultacji z serwisem obsługującym kasy fiskalne wiemy, że nie ma możliwości aby na paragonie fiskalnym pojawiał się zapis sprzedaż nie opodatkowana. Możliwe jest jedynie wydzielenie jeszcze pod jedną literą w pamięci kasy fiskalnej sprzedaży, która będzie przypisana tylko do faktur VAT marża (jednak na paragonie nadal będzie pojawiał się zapis sprzedaż zwolniona tylko pod inną literą). W deklaracji VAT-7 dostawa ta nie będzie ujmowana w pozycji dostawa zwolniona. Firma zdecydowała się na takie rozwiązanie, jest to zarazem nasze stanowisko w tej sprawie, prosimy o odpowiedź czy jest ono słuszne.


Na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r Dz. U. Nr 8 poz. 60) po zweryfikowaniu informacji Naczelnika Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie zawartej w piśmie Nr P-2-443/72/04 z dnia 03.09. 2004 roku na złożone zapytanie w zakresie dotyczącym wystawiania paragonów fiskalnych do wystawianych faktur VAT marża i wystawiania faktur VAT marża w przypadku sprzedaży komisowej wyjaśniam co następuje:

Zgodnie z art. 174 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U Nr 54, poz. 535) w przypadkach, o których mowa w art. 120, procedura polegająca na opodatkowaniu marży ma zastosowanie do dostaw towarów nabytych lub uprzednio importowanych przez podatników, o których mowa w art. 120 ust. 4, po dniu 30 kwietnia 2004r. Na podstawie art. 120 ust. 4 w/w ustawy, w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych (...) nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odsprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszoną o kwotę podatku. Informuję również, iż zgodnie z art. 120 ust. 10 ustawy o VAT, przepis ust. 4 dotyczy dostawy towarów używanych (...), które podatnik nabył od: 1)osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, niebędącej podatnikiem, o którym mowa w art. 15; 2)podatników, o których mowa w art. 15, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt. 2 lub art. 113; 3)podatników, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana podatkiem zgodnie z ust. 4.Zwracam ponadto uwagę na fakt, iż podatnik może stosować ogólne zasady opodatkowania do dostaw, do których stosuje się przepisy ust. 10 i 11 (...) na podstawie art. 120 ust. 14 ustawy o podatku od towarów i usług.

Natomiast odnośnie ewidencjonowania sprzedaży na kasie rejestrującej dotyczącej wystawianych faktur VAT marża informuję, że zgodnie z § 5 ust. 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002r w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. U. Nr 108, poz. 948 z późn. zm.) podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących, u których podstawą opodatkowania jest kwota prowizji lub inna postać wynagrodzenia za wykonanie usługi w ramach umowy agencyjnej, zlecenia, pośrednictwa lub innych umów o podobnym charakterze, albo też marża, ewidencjonują na potrzeby obliczenia osiągniętego przez nich obrotu oraz kwot podatku należnego całą wartość sprzedaży własnej oraz na rzecz lub w imieniu innych podatników.Dyrektor Izby Skarbowej w Lublinie zauważa, iż sposób ewidencjonowania podatku od towarów i usług powinien umożliwić między innymi prawidłowe określenie kwot podatku należnego oraz podstawy opodatkowania, w tym przypadku marży. Kasy rejestrujące nie mają możliwości odrębnego zidentyfikowania sprzedaży opodatkowanej tylko od marży ( dla której nie wyodrębnia się kwoty podatku VAT ) trzeba więc wykorzystać aktualne możliwości kas fiskalnych. NIe będzie błędem jeśli do całości sprzedaży ewidencjonowanej na kasie rejestrującej przypisane zostanie tzw. "0" techniczne ( np. do pierwszego wolnego klawisza kasy - PTU "D") przy jednoczesnym prowadzeniu ewidencji dla potrzeb podatku VAT umożliwiających wyodrębnienie wielkości marży oraz kwot podatku. Błędem jest ewidencjonowanie takiej sprzedaży jako zwolnionej.Serwisant programując stawkę zgodnie z wytycznymi, powinien odnotować w książce serwisowej, że stawka ta jest zgodna z art. 120 ust.4 ustawy o VAT. W/w wartość sprzedaży nie należy wykazywać w składanych deklaracjach VAT-7.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj