Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek
1437US37/ZI/104/DJW/05
z 7 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1437US37/ZI/104/DJW/05
Data
2005.03.07



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu


Słowa kluczowe
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
nabycie wierzytelności
obrót wierzytelnościami
podatek od czynności cywilnoprawnych
zwolnienie


Pytanie podatnika
Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że wnioskodawca prowadzi działalność obejmującą zakup i sprzedaż wierzytelności /pozostałe pośrednictwo finansowe/, w 2004 roku nabył wierzytelność własną pierwotnego wierzyciela, obejmującą należność za faktury dokumentujące wykonane na rzecz innej firmy usługi. Na potwierdzenie w/w transakcji wystawiono fakturę z informacją o stawce podatku VAT – „NP.” /nie podlega opodatkowaniu/ wzywając jednocześnie do zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych od tej transakcji. Wniskodawca stoi na stanowisku, że transakcja zakupu wierzytelności nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, podlega natomiast opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług ze stawką zwolnioną.


POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 14a, art. 216 §. 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa /Dz. U. 137 poz. 926 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek


postanawia


- uznać stanowisko w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego zawarte we wniosku z dnia 23 lutego 2005 roku, za nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86 z 2000 r., poz. 959 ze zm.), podatkowi podlegają m.in. sprzedaż rzeczy i praw majątkowych. Jednakże stosownie do treści art. 2 ust. 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podatkowi od czynności cywilnoprawnych nie podlegają czynności cywilnoprawne jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług za wynagrodzeniem na terytorium kraju. W myśl art. 8 ust. 1 pkt. 1 ww. ustawy przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę dokonania tej czynności. Czynności te opodatkowane są podatkiem VAT jedynie wówczas, gdy wykonywane są przez podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Definicja działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ww. ustawy, obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, gdy czynność jest wykonywana częstotliwie lub gdy została dokonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar jej wykonywania w taki sposób.

Z przedstawionego przez wnioskodawce stanu faktycznego wynika, iż jako podmiot trudniący się zawodowo obrotem wierzytelnościami nabył wierzytelność własną sprzedającego. Jeśli podmiot ten nie trudni się odpłatnym świadczeniem usług pośrednictwa finansowego w zakresie obrotu wierzytelnościami to żadna ze stron z tytułu dokonania tej transakcji nie jest podatnikiem VAT, ani też podatnikiem zwolnionym z VAT.

W związku z tym przedmiotowa czynność podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj