Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ostrowcu Świętokrzyskim
PP-443/12/05
z 2 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443/12/05
Data
2005.03.02



Autor
Urząd Skarbowy w Ostrowcu Świętokrzyskim


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki

Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Okresy przejściowe


Słowa kluczowe
budownictwo mieszkaniowe
budynek mieszkalny
garaż
obiekt budowlany
roboty budowlane
roboty budowlano-montażowe
stawka preferencyjna podatku
stawki podatku
stolarka okienna
usługi montażowe


Pytanie podatnika
Czy usługi montażu okien, dzrzwi i bram garażowych w budynkach mieszkalnych podlegają opodatkowaniu VAT stawką w wysokości 7%?


Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, że Spółka świadczy usługi polegające na montażu okien, drzwi i bram garażowych zakupionych od producenta, w ramach robót budowlanych dot. inwestycji w zakresie budownictwa mieszkaniowego.

Zgodnie z brzmieniem przepisów art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), stawkę 7% stosuje się do:

- robót budowlano-montażowych oraz robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą,

- obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części z wyłączeniem lokali użytkowych.
Jednocześnie ustawodawca przepisem art. 146 ust. 1 pkt 2 cytowanej wyżej ustawy określił, iż przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, rozumie się roboty budowlane dot. inwestycji w zakresie budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.

Stosownie do art. 2 pkt 12 cytowanej na wstępie ustawy, pod pojęciem "obiekty budownictwa mieszkaniowego" rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w PKOB: 111 - budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - budynki zbiorowego zamieszkania, wyłącznie budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie i rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.
Do precyzyjnego zatem określenia wysokości stawki podatku VAT konieczna jest prawidłowa identyfikacja obiektu.

Od dnia 15 lutego 2005 r. podatnicy mogą stosować stawkę VAT obniżoną do 7% również w stosunku do robót polegających na budowie, remontach i bieżącej konserwacji obiektów sklasyfikowanych w PKOB ex 1130: domy opieki społecznej, budynki internatów i burs szkolnych, domów studenckich, domów dziecka, domów dla bezdomnych, budynków mieszkalnych na terenie koszar, zakładów karnych i poprawczych oraz aresztów śledczych, a także części w/w obiektów z wyłączeniem lokali użytkowych - rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 stycznia 2005 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 17, poz. 150).

W przypadku zawarcia umowy dot. wykonania usługi montażu okien i drzwi należy ustalić, co konkretnie wchodzi w zakres usługi. Jeżeli przedmiotem umowy są roboty budowlano-montażowe dot. inwestycji w zakresie budownictwa mieszkaniowego bądź remonty obiektów budownictwa mieszkaniowego, wówczas w pełnej wartości kosztorysu można zastosować jednolitą stawkę podatku VAT w wys. 7%. W takim przypadku należy wystawić jedną fakturę VAT i w jednej pozycji wpisać pełną wartość wynikającą z kosztorysu. W pozycji tej również materiały wykonawcy- jako integralne elementy całej usługi - będą objęte tą samą stawką podatkową 7%.

W przypadku wykonywania usług polegających na montażu bram garażowych, istotne znaczenie ma fakt, czy garaż jest elementem składowym budynku mieszkalnego, czy też stanowi odrębny obiekt.

Jeśli jest elementem budynku mieszkalnego, w sytuacji, gdy większość całej powierzchni danego obiektu stanowią lokale mieszkalne, to montaż bramy garażowej należy potraktować jako usługę w budynku mieszkalnym i opodatkować preferencyjną stawką w wys. 7%.
Powyższa stawka obowiązuje, gdy część garażowa łączy się z częścią mieszkalną budynku poprzez wspólną ścianę boczną oraz gdy garaże znajdują się w części podziemnej budynku, czyli wspólny jest strop.

Zatem montaż bramy w garażu stanowiącym integralną część budynku mieszkalnego nowo budowanego lub budynku już zasiedlonego podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 7%. Natomiast montaż bramy w garażu stanowiącym odrębny obiekt, opodatkowany jest stawką podatku VAT w wysokości 22%.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj