Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wieluniu
III-443/8/05
z 28 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
III-443/8/05
Data
2005.04.28



Autor
Urząd Skarbowy w Wieluniu


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
energia
odprzedaż
urząd gminy
zakład budżetowy


Pytanie podatnika
Podatnik zwraca się z zapytaniem czy usługi za dostawę energii cieplnej do mieszkań komunalnych, świadczonych przez gminę są zwolnione z podatku od towarów i usług. Jednostka wskazuje, że zadania własne gmimny obejmują sprawy zaopatrzenia w energię cieplną oraz, że czynności te gmina wykonuje w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność. W ocenie podatnika czynności te nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.


Działając na podstawie:
art. 14a § 1, § 3 i § 4 oraz art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (j.t. Dz. U. Nr 8, poz. 60),
- art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 8 ust. 1, art. 15 ust. 1 i ust. 6, art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.),
§ 8 ust. 1 pkt 13 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.)

po rozpatrzeniu wniosku z dnia 02.02.2005 r. (uzupełnionego pismem z dnia 22.04.2005 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji przepisów co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wieluniu - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawiauznać za nieprawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku.

W/w pismem Jednostka Samorządu Terytorialnego zwróciła się do tutejszego Organu podatkowego o udzielenie interpretacji w zakresie podatku od towarów i usług w przedstawionej indywidualnej sprawie, w której wg. oświadczenia nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Stan faktyczny tej sprawy:
Podatnik zwraca się z zapytaniem czy usługi za dostawę energii cieplnej do mieszkań komunalnych, świadczonych przez gminę są zwolnione z podatku od towarów i usług. Jednostka wskazuje, że zadania własne gmimny obejmują sprawy zaopatrzenia w energię cieplną, oraz że czynności te gmina wykonuje w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność. W ocenie podatnika czynności te nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Ze złożonego uzupełnienia wynika, że mieszkania komunalne, do których gmina dostarcza energię cieplną usytuowane są w budynku stanowiącym mienie gminy. W budynku znajduje się kotłownia, która zabezpiecza potrzeby zaopatrzenia w energię cieplną cały obiekt. Obsługuje ją za wynagrodzeniem pracownik Urzędu Gminy. Zaopatrzenie w opał oraz koszty eksploatacji ponosi Urząd Gminy. Z poszczególnymi lokatorami zawarte są umowy najmu lokali mieszkalnych na czas nieoznaczony, w których określony został miesięczny czynsz najmu. Najemcy w umowach zobowiązani są dodatkowo do terminowego uiszczania m.in. opłat za dostawę energii cieplnej. Stawki opłat za dostawe energii cieplnej, w oparciu o opracowaną kalkulację kosztów, ustalane są w drodze zarządzenia Wójta Gminy. Najemcy w formie pisemnej, informowani są o każdorazowej zmianie tych opłat. Za czynsz oraz dostawę energii cieplnej lokatorzy co miesiąc otrzymuja fakturę VAT, w której czynsz i opłata za energię ujęte są w odrębnych pozycjach.

Przedstawiony stan faktyczny regulują poniższe przepisy:
Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, przez świadczenie usług o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.
Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Na mocy art. 15 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług, nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powolane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.
W myśl § 8 ust. 1 pkt 13 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 roku w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.), zwalnia się od podatku czynności związane z wykonywaniem zadań publicznych nałożonych odrębnymi przepisami, wykonywanych w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność przez jednostki samorządu terytorialnego, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnopranych.

Wobec powyższego, nałożone odrębnymi przepisami zadania, zaliczane jako czynności związane z wykonywaniem zadań publicznych, korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług. Pamiętać należy jednak, że zwolnieniu takiemu nie podlegają czynności wykonywane na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. Jeżeli więc dostawy energii cieplnej do własnych mieszkań komunalnych przez Jednostkę, mają charakter umów cywilnoprawnych wówczas dostawy takie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i nie korzystają ze zwolnienia.

Z przedstawionego wyżej stanu faktycznego, wynika, że Urząd Gminy świadczy usługi dostawy energii cieplnej dla poszczególnych lokatorów z którymi zawarte są indywidualne umowy najmu lokali mieszkalnych - zatem dostawa energii cieplnej winna być w przedmiotowej sytuacji opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 cytowanej wyżej ustawy o podatku od towarów i usług, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Odpowiedzi udzielono wg. stanu prawnego, obowiązującego na dzień jej wydania, wyłącznie w oparciu o przedstawiony w zapytaniu stan faktyczny. Oznacza to, że w przypadku zmiany - po jej udzieleniu, przepisów prawa w omawianym zakresie, a także okoliczności stanu faktycznego - informacja ta nie będzie mieć zastosowania

Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, natomiast wiąże właściwe oragany podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj