Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gliwicach
IUSIPD1/PB/415/35/2005
z 17 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IUSIPD1/PB/415/35/2005
Data
2005.05.17



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gliwicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
pracodawca
składki
ubezpieczenia osobowe


Pytanie podatnika
Czy składki na grupowe ubezpieczenie na życie pracowników opłacane przez pracodawcę stanowią koszt uzyskania przychodów pracodawcy?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gliwicach stwierdza, że stanowisko przedstawione przez Pana we wniosku z dnia 14.03.2005 r., który wpłynął w dniu 14.03.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej kosztów uzyskania przychodów w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14.03.2005 r. do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gliwicach wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Pismem z dnia 6.04.2005 r. nr IUSIPD1/410/160/2005 organ podatkowy wezwał wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych wniosku.

Braki formalne wniosku zostały uzupełnione pismem z dnia 13.04.2005 r., które wpłynęło do tutejszego Urzędu w dniu 15.04.2005 r.

W wyżej wymienionym wniosku oraz piśmie uzupełniającym przedstawił Pan następujący stan faktyczny:
· jako pracodawca opłaca Pan składki z tytułu zawartej umowy Grupowego Ubezpieczenia na Życie dla dwóch pracowników zatrudnionych na umowę o pracę;
· umowa ubezpieczenia została zawarta na czas nieokreślony z PZU Życie S.A.;
· opłaty z tego tytułu wynoszą 57,90 zł;
· zgodnie z załączoną informacją z PZU Życie powyższa umowa należy do ryzyka grupy 1 i 5 Działu I- zgodnie z załącznikiem do ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz. U. Nr 124 poz.1151);
· umowa ta nie zakłada wypłaty kwoty stanowiącej wartość odstąpienia od umowy, możliwości zaciągania zobowiązań pod zastaw praw wynikających z umowy ani wypłaty z tytułu dożycia wieku.

Zadaje Pan pytanie: czy wspomniane składki opłacane przez pracodawcę na rzecz pracowników można uważać za koszty uzyskania przychodów na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 57 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wyraża Pan stanowisko, iż zgodnie z wyżej wymienionymi przepisami składki te można uważać za koszty uzyskania przychodów.

W odpowiedzi na powyższe należy przeanalizować przepis art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), zgodnie z którym kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Natomiast przepis art. 23 ust. 1 pkt 57 stanowi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów składek opłaconych przez pracodawcę z tytułu zawartych lub odnowionych umów ubezpieczenia na rzecz pracowników, z wyjątkiem umów dotyczących ryzyka grupy 1, 3 i 5 działu I oraz grupy 1 i 2 działu II wymienionych w załączniku do ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz. U. Nr 124 poz. 1151), jeżeli uprawnionym do otrzymania świadczenia nie jest pracodawca i umowa ubezpieczenia w okresie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym ją zawarto lub odnowiono, wyklucza:
a) wypłatę kwoty stanowiącej wartość odstąpienia od umowy,
b) możliwość zaciągania zobowiązań pod zastaw praw wynikających z umowy,
c) wypłatę z tytułu dożycia wieku oznaczonego w umowie.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że umowa ubezpieczenia dotyczy ubezpieczenia na życie.

Są dwie przesłanki prawne pozwalające zaliczyć składki ubezpieczeniowe do kosztów uzyskania przychodów. Pierwsza z nich stanowi, że uprawnionym do świadczenia nie może być pracodawca. Według drugiej umowa ubezpieczeniowa, w okresie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym ją zawarto lub odnowiono, musi wykluczać: wypłatę kwoty stanowiącej wartość odstąpienia od umowy, możliwość zaciągania zobowiązań pod zastaw praw wynikających z umowy, wypłatę z tytułu dożycia wieku oznaczonego w umowie.

W świetle powyższych unormowań spełnia Pan jako pracodawca warunki wskazane powyżej i w związku z tym ponoszone wydatki związane z grupowym ubezpieczeniem pracowników może Pan zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj