Interpretacja Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Lubelskim
PP/443-22/05
z 3 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-22/05
Data
2005.06.03


Referencje


Autor
Urząd Skarbowy w Tomaszowie Lubelskim


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0%


Słowa kluczowe
dokumenty celne
potwierdzenie
wywóz towarów


Pytanie podatnika
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spólka świadczy usługi składowania towarów w składzie celnym i magazynie czasowego składowania. Składowane towary mają status towarow niewspólnotowych i są własnością osób niemających swych siedzib we Wspólnocie Europejskiej . Towary po składowaniu są wywożone poza obszar celny Wspólnoty Europejskiej. Naszym zdaniem wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty Europejskiej powinien być potwierdzony orzez urząd celny ywjścia w systemie NCTS lub przez wydane zaświadczenie potwierdzające ten fakt.


POSTANOWIENIE w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Stosownie do postanowień art. 14a § 4 w związku z art.14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U z 2005r. Nr 8, poz. 60 ) Naczelnik Urzędu Skarbowego w T. Lub., po zapoznaniu się ze stanowiskiem zawartym we wniosku z dnia 15 marca 2005 r.; orzeka w następujący sposób :

–stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Przepis art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U z 2005r. Nr 8, poz. 60 ) zobowiązuje , stosownie do swojej właściwości organy podatkowe do udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnych sprawach podatników ,płatników lub inkasentów, w których nie toczy się postępowanie podatkowe ,kontrola podatkowa i postępowanie przed sądem administracyjnym na ich pisemny wniosek. Stosownie zaś do przepisu art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa , udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następuje w drodze postanowienia.

W dniu 15 marca 2005 r. zwrócono się do tutejszego organu z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. We wniosku odwołano się do następującego stanu faktycznego;Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy usługi składowania towarów w składzie celnym i magazynie czasowego składowania.Składowane towary maja statut towarów niewspólnotowych i są własnością osób niemających swych siedzib we Wspólnocie Europejskiej . Towary po składowaniu są wywożone poza obszar celny Wspólnoty Europejskiej . Towary wprowadzane do składu celnego są obejmowane procedurą składu celnego. Po wyprowadzeniu ze składu są obejmowane procedura tranzytu ( obsługuje ją system elektroniczny NCTS , w którym rejestrowane jest także opuszczenie przez towar obszaru Wspólnoty Europejskiej ). Towary wprowadzane do magazynu czasowego składowania są składowane czasowo. Po wyprowadzeniu ze składu są obejmowane procedura tranzytu.

Odnosząc powyższy stan faktyczny do regulacji prawnej zawartej w przepisie art.83 ust.1 pkt 21 ustawy o podatku od towarów i usług, przedstawiono następujące stanowisko – cyt. „wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty Europejskiej powinien być potwierdzony przez urząd celny wyjścia w systemie NCTS lub przez wydanie zaświadczenia potwierdzającego ten fakt ”

Mając na względzie treść przepisu art. 14a § 3 ustawy Ordynacja podatkowa oraz przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz.U.Nr 54, poz.535 z późn.zmian.) takich jak :- art.2 pkt 1 – terytorium kraju – rozumie się przez to terytorium Rzeczpospolitej Polskiej;- art.2 pkt 8 – eksporcie towarów – rozumie się przez to potwierdzony przez urząd celny wyjścia wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art.7 ust.1 pkt 1-4, jeżeli wywóz dokonywany jest przez :a) dostawce lub w jego imieniu , lubb) nabywcę mającego siedzibe poza terytorium kraju lub w jego imieniu;art.5 ust.1 pkt 1 – opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług , zwanym dalej “ podatkiem “ podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;-art.8 ust. 1 – przez świadczenie usług, o których mowa w art.5 ust.1 pkt 1 rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej , osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art.7 , w tym również :1) przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych , bez względu na formę , w jakiej dokonywano czynności prawnej ;2)zobowiązanie do powstrzymania się od dokonywania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;3)świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa;-art.83 ust.1 pkt 21 – stawkę podatku w wysokości 0 % stosuje sie do usług związanych bezpośrednio z eksportem towarów :a) dotyczących towarów eksportowanych polegających na ich pakowaniu, przewozie do miejsc formowania przesyłek zbiorowych , składowaniu , przeładunku, ważeniu, kontrolowaniu i nadzorowaniu bezpieczeństwa przewozu, b) świadczonych na podstawie umowy maklerskiej, agencyjnej, zlecenia i pośrednictwa , dotyczących towarów eksportowanych;-art.83 ust.2 – opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 0% podlegają czynności , o których mowa w ust.1 pkt 7-18 i 20-22, w przypadku prowadzenia przez podatnika dokumentacji , z której jednoznacznie wynika , że czynności te zostały wykonane przy zachowaniu warunków określonych w tym przepisie;

Naczelnik Urzędu Skarbowego w T. Lub. dokonując oceny prawnej przedstawionego stanowiska w zakresie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług uznał, że stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe.

Nowy Skomputeryzowany System Tranzytowy, zwany w skrócie NCTS, jest systemem informatycznym dla obsługi wspólnotowej procedury tranzytowej ( stosowanej w krajach UE) oraz wspólnej procedury tranzytowej.System NCTS obsługuje zarówno operacje w procedurze standardowej, tj. gdy towar jest przedstawiany w urzędzie celnym, jak również operacje realizowane w systemie uproszczeń celnych.Poprzez system NCTS , zgłaszający może złożyć zgłoszenie tranzytowe w formie pisemnej , tj dokumencie SAD , lub w formie elektronicznej , poprzez przesłanie do administracji celnej kominikatu elektronicznego. Następnie tak otrzymane zgłoszenie jest sprawdzane w zakresie poprawności i kompletnosci . Pozytywnie zwalidowane zgłoszenie jest przyjmowane przez system i jest nadawany numer ewidencyjny operacji tranzytowej tzw. MRW. Po pozytywnym zweryfikowaniu zgłoszenia tranzytowego i sprawdzeniu zabezpieczenia nastepuje zwolnienie towarów do tranzytu z jednoczesnym wydrukiem Tranzytowego Dokumentu Towarzyszącego ( obecnie dokument ten zastępuje karty 4 i 5 SAD ) z widniejącym numerem MRN.Orginalny Tranzytowy Dokument Towarzyszący towarzyszy przesyłce w trakcie transportu i jest przedstawiany władzom celnym. Wydrukowanie zapisu w polu D Tranzytowego Dokumentu Towarzyszącego : “Potwierdzenie : ( art.199 ust.2 Przepisów Wykonawczych do Kodeksu Celnego / art. 4 ust.2 załącznika III do Konwencji )”, stanowi automatyczne potwierdzenie Tranzytowego Dokumentu towarzyszącego przez system informatyczny NCTS i zwalnia z obowiązku potwierdzania dokumentu w inny sposób ( podpisywanie i przystawianie pieczęci , o której mowa w art.400 ust.1 lit.b Przepisów Wykonawczych do Kodeksu Celnego) .W przypadku przesłania zgłoszenia w sposób elektroniczny , złożenie zgłoszenia na dokumencie SAD jest nie wymagane .Powyższe wskazuje , że w sytemie NCTS elektronicznie jest potwierdzany fakt wywozu towaru z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty Europejskiej , co potwierdza słuszność stanowiska Spółki zawartego w zapytaniu.

Niniejsza interpretacja :–dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę we wniosku jak wyżej i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.,–nie jest wiążąca dla podatnika,płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na postanowienie niniejsze służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie Ośrodek Zamiejscowy w Zamościu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w T. Lub. , w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia. Do zażalenia należy dołączyć znaki opłaty skarbowej o wartości 5,00 zł. W przypadku składania zażalenia wraz z załącznikami należy ponadto dołączyć znaki opłaty skarbowej o wartości 0,50 zł. , od każdego załącznika.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj