Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/SPC/436/14/2005/KMP
z 25 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/SPC/436/14/2005/KMP
Data
2005.04.25



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu


Słowa kluczowe
pożyczka


Pytanie podatnika
Spółka otrzymała pożyczkę od firmy zagranicznej, która jest spółką-matką udziałowca Spółki polskiej.
Czy w przypadku zawarcia takiej transakcji umowa pożyczki korzysta ze zwolnienia z art. 9 pkt 10 lit. h ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych ?


W przedstawionym przez Spółkę stanie faktycznym otrzymuje ona pożyczkę od firmy niemieckiej, która posiada 100% udziałów w innej spółce, posiadającej 100% udziałów w Spółce polskiej. Spółka argumentuje, iż w przedstawionym stanie faktycznym powiązania pomiędzy pożyczkodawcą a pożyczkobiorcą są identyczne jak pomiędzy udziałowcem a spółką córką. W związku z tym wg Spółki przedmiotowa umowa pożyczki korzysta ze zwolnienia zawartego w art. 9 pkt 10 lit „h” ustawy z dnia 09.09.2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jednolity – Dz. U. Nr 41 z 2005r. poz. 399).

Zgodnie z art. 217 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 78 z 1997r. poz. 483) nakładanie podatków, innych danin publicznych, określanie podmiotów, przedmiotów opodatkowania i stawek podatkowych, a także zasad przyznawania ulg i umorzeń oraz kategorii podmiotów zwolnionych od podatków następuje w drodze ustawy. Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych nie zawiera zwolnienia od podatku dla czynności pożyczek udzielanych przez podmioty powiązane kapitałowo, zaś przepis, który powołuje Spółka zawiera ściśle określone zwolnienie dla pożyczek udzielanych przez wspólnika (akcjonariusza) spółce kapitałowej. Przez wspólników należy rozumieć osoby wskazane w Kodeksie Spółek Handlowych, Tytuł III Dział I - Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Dz. U. Nr 94 z 2000r. poz. 1037 ze zm.). W przedstawionym stanie faktycznym, podmiot udzielający pożyczki nie posiada udziałów pożyczkobiorcy, więc nie jest jego wspólnikiem, a co za tym idzie przedmiotowa umowa pożyczki nie korzysta ze zwolnienia zawartego w art. 9 pkt 10 lit „h” ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Przedmiotowa pożyczka podlega natomiast opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na zasadach ogólnych. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit „b” ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych temu podatkowi podlegają umowy pożyczki. Podstawą opodatkowania w przypadku umowy pożyczki jest jej kwota, zaś stawka podatku wynosi 2% (art. 6 ust. 1 pkt 7 i art. 7 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych).

Zawarta w niniejszym postanowieniu interpretacja odnosi się jedynie do przedstawionego przez podatnika we wniosku stanu faktycznego i jest ważna w stanie prawnym obowiązującym w dniu wydania postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj