Interpretacja Urzędu Skarbowego w Środzie Wielkopolskiej
DF/415-7/05
z 19 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DF/415-7/05
Data
2005.05.19



Autor
Urząd Skarbowy w Środzie Wielkopolskiej


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
potrącenie (kompensata)
różnice kursowe


Pytanie podatnika
Interpretacja przepisów prawa podatkowego w zakresie: nie uwzględniania przy ustalaniu podstawy opodatkowania, przychodów i kosztów z tytułu różnic kursowych powstałych w wyniku wzajemnych kompensat należności i zobowiązań wobec kontrahentów zagranicznych.


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w 2004r. podatnik dokonał wzajemnej kompensaty należności i zobowiązań wynikających z faktur i wpłaconych zaliczek wobec kontrahentów zagranicznych. Przedstawiając własne stanowisko w sprawie podatnik wnosi, iż:w związku z dokonaniem kompensaty należności i zobowiązań nie następuje faktyczne otrzymanie przychodu oraz faktyczna zapłata zobowiązań i powstają różnice kursowe, które nie podwyższają, ani nie obniżają uzyskanych przychodów lub poniesionych kosztów i nie wpływają na podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Odnosząc się do powyższego tut. organ podatkowy stwierdza, że:Zgodnie z art.14 ust.1a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. - Dz.U. z 2000r. Nr 14 poz.176 ze zm.) stanowi, że przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich z dnia uzyskania przychodu ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski. Jeżeli przychody wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich uzyskania i dniem faktycznego otrzymania występują różne kursy walut, przychody te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodów, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał uzyskujący przychód, oraz zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia uzyskania przychodu.

Z treści art.22 ust.1 wynika, że koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski z dnia poniesienia kosztu. Jeżeli koszty wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich zarachowania i dniem zapłaty występują różne kursy walut, koszty te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu sprzedaży walut z dnia zapłaty, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał ponoszący koszt, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zarachowania kosztów.

Kompensata jest jedną z form wygasania zobowiązań i stanowi szczególny sposób zapłaty. Stosownie do regulacji zawartych w przepisach art. 498 - 499 Kodeksu Cywilnego, kompensata jest możliwa, jeżeli strony stosunku prawnego są jednocześnie względem siebie wierzycielem i dłużnikiem. W wyniku potrąceń dochodzi do umorzenia dwóch wzajemnych wierzytelności do wysokości wierzytelności niższej.W wyniku potrącenia nie dochodzi do efektywnej zapłaty dokonanej w pieniądzu. Potrącenie, pomimo iż dotyczy zobowiązań do świadczenia tego samego rodzaju ( z reguły pieniężnych) nie prowadzi do ich realizacji, a jedynie do zaliczenia jednej wierzytelności na poczet drugiej.Realizacja zobowiązań w formie wzajemnej kompensaty nie powoduje powstania różnic w przychodach uzyskanych i kosztach poniesionych w wyniku zmian kursów walut w banku podatnika i NBP - ponieważ nie następuje faktyczny przepływ pieniądza.

Wobec powyższego, w przypadku wzajemnej kompensaty należności i zobowiązań wobec kontrahentów zagranicznych, nie powstają różnice kursowe, które miałyby wpływ na ustalenie podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego informuje, że powyższa interpretacja dotyczy stanu prawnego na dzień 19 maja 2005r. i jest wiążąca do czasu zmiany przepisów prawa lub zmiany stanu faktycznego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj