Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie
P-2-443/24/05
z 12 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
P-2-443/24/05
Data
2005.05.12



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Wyłączenia


Słowa kluczowe
nabycie przedsiębiorstwa
syndycy
upadłość
zakup


Pytanie podatnika
Jestem osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą. Jestem także zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej kupuję od syndyka masy upadłości spółki X upadłe przedsiębiorstwo jako całość w wyniku ogłoszonej upadłości spółki z o.o. w celu likwidacji jej majątku.Czy prawidłowo rozliczam transakcję nabycia przedsiębiorstwa od syndyka?Uważam, że prawidłowe jest iż od syndyka masy upadłości fakturę, w której ta sprzedaż wykazana jest jako zwolniona z VAT i że jako czynny podatnik VAT nie płacę od tej transakcji także podatku od czynności cywilno-prawnych.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 § 1, art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz.60 - tekst jednolity) w odpowiedzi na Pani pismo z dnia ....04.2005r dotyczące zapytania o to czy zakup przedsiębiorstwa jako całość, jest zwolnione z opodatkowania podatkiem od towarów i usług (podlega działaniu ustawy o podatku VAT), nie podzielam Pani stanowiska w sprawie.

UZASADNIENIE

Z Pani pisma wynika, że kupuje Pani od Syndyka upadłe przedsiębiorstwo jako całość. Zgodnie z art. 6 ust. 1, ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535), przepisów ustawy nie nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans.

Ustawa o podatku VAT nie definiuje pojęcia "przedsiębiorstwo". Należy się więc posiłkować definicją zawartą w art. 55¹ ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami), zgodnie z którą "przedsiębiorstwo" jako zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych obejmuje wszystko co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, a w szczególności:1.oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa)2.własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości3.prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości, oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych4.wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne,5.koncesje, licencje i zezwolenia6.patenty i inne prawa własności przemysłowej7.majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne8.tajemnice przedsiębiorstwa 9.księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej

Zgodnie z przepisem art. 55¹ K. c. czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje, wszystko co wchodzi w skład przedsiębiorstwa,chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych . Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego podatnik kupuje przedsiębiorstwo w rozumieniu art 55¹ K. c., stąd czynność ta nie podlega działaniu ustawy o podatku VAT w świetle art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535). Jednocześnie należy wskazać, że niniejsza interpretacja dotyczy konkretnego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku na dzień zaistnienia zdarzenia, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika (art. 14b § 1 ustawy podatkowa), wiąże natomiast właściwe organy podatkowe, organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 2) . Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za moim pośrednictwem w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj