Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Śródmieście
1013_POS_47_50_69
z 5 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1013_POS_47_50_69
Data
2005.04.05



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Śródmieście


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
najem
opodatkowanie dochodów
podatek dochodowy od osób fizycznych
przychód z kapitału pieniężnego


Pytanie podatnika
W związku z zawartą umową dzierżawy terenu z przeznaczeniem na parking strzeżony, dzierżawca był zobowiązany do złożenia zabezpieczenia stanowiącego równowartość trzymiesięcznego czynszu, a wydzierżawiający przechowywać depozyt jako oprocentowaną lokatę terminową na koncie bankowym. Depozyt podlega zwrotowi dzierżawcy po zakończeniu trwania umowy wraz z należnymi odsetkami. W związku z powyższym powstały wątpliwości kto i w jakim momencie powinien naliczać i pobierać podatek dochodowy od dochodu z odsetek.


W dniu 14.01.2005r. został skierowany wniosek o udzielenie interpretacji odnośnie zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych w przedstawionej indywidualnej sprawie.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w dniu 01.05.1998r. została zawarta pomiędzy podatnikiem, a właścicielem nieruchomości umowa o dzierżawę terenu z przeznaczeniem na parking strzeżony na okres 10 lat. Zgodnie z zawartą umową dzierżawca zobowiązany był złożyć zabezpieczenie na kwotę stanowiącą równowartość trzymiesięcznego czynszu najmu, a wydzierżawiający przechowywać depozyt (kaucję) jako lokatę terminową na czas trwania umowy. Zabezpieczenie wraz z należnymi odsetkami, zgodnie z zawartą umową, zostanie zwrócone dzierżawcy po zakończeniu trwania umowy.

W związku ze sprzedażą nieruchomości jej nowy właściciel aktem cesji przejął obowiązki i zobowiązania wynikające z zawartej z podatnikiem umowy dzierżawy terenu. Zmiana właściciela nieruchomości nie spowodowała zmiany zawartej umowy, ani zawarcia innych umów w tym zakresie.

Złożony przez podatnika depozyt przechowywany jako lokata terminowa na koncie bankowym podlega oprocentowaniu.

W oparciu o powyższy stan faktyczny powstały wątpliwości kto i w jakim momencie powinien naliczać i pobierać podatek dochodowy od dochodu z odsetek.
Zdaniem podatnika podatek dochodowy od naliczonych odsetek winien naliczyć bank przy wypłacie depozytu (kaucji).

W świetle przepisów art. 17 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. Nr 14 z 2000r., poz. 176 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, odsetki od wkładów oszczędnościowych i środków na rachunkach bankowych lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, z wyjątkiem środków pieniężnych związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą, stanowią przychody z kapitałów pieniężnych. Zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od naliczonych odsetek pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy.
Zapis art. 41 ust. 1 i 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje, że płatnicy zryczałtowanego podatku są obowiązani pobierać ten podatek od dokonywanych wypłat lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych.

Zryczałtowany podatek dochodowy winien być naliczany i pobierany przez bank jako płatnika od postawionych do dyspozycji podatnika dochodów z odsetek, a to oznacza, że bank powyższy podatek w przypadku lokaty terminowej winien naliczyć i pobrać nie w momencie wypłaty kaucji, a w przypadku wystąpienia dochodu z tytułu odsetek od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku.

W świetle powyższego stwierdzić należy, iż w przypadku gdy lokata przechowywana jest na rachunku bankowym, związanym z wykonywaną działalnością gospodarczą, odsetki bankowe zgodnie z postanowieniami art. 14 ust. 2 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stanowią przychód z działalności gospodarczej.

Z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego wynika, że zwrotu kaucji z odsetkami nie będzie mu dokonywał bank, na rachunku którego przechowywana jest lokata terminowa. Lokata bowiem zdeponowana została na koncie należącym do wynajmującego.

Z uwagi na fakt, iż zwrot kaucji wraz z odsetkami nastąpi w ciągu 30 dni od dnia przekazania wydzierżawiającemu przedmiotu dzierżawy (czas trwania umowy wynosi 10 lat, tj. do 2008 roku), jednoznaczne określenie formy opodatkowania dochodu z odsetek, według stanu prawnego, aktualnie obowiązującego, nie jest możliwe.

W świetle przytoczonych przepisów stanowisko zaprezentowane przez podatnika w rozpatrywanym wniosku uznano za nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj