Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto
PDP 423-3-05 BA
z 3 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDP 423-3-05 BA
Data
2005.03.03



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
spółka w organizacji
umowa spółki


Pytanie podatnika
Jednostka pyta czy wydatki poniesione przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji z tytułu założenia spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 poz. 60 z 2005 r.) po rozpatrzeniu wniosku Jednostki z dn. 08.02.2005 r., uzupełnionego pismem z dnia 08.02.2005 r., (data wpływu do tut. Urzędu 22.02.2005 r.), w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Jednostka we wniosku przedstawia, że w marcu 2004 r. została zawarta umowa Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Opłaty notarialne z tym związane oraz późniejsze wydatki na rejestrację, wpis do Rejestru Sądowego, prowizje za otwarcie rachunku bankowego Spółka zaliczyła do kosztów uzyskania przychodów. Jednostka zwraca się z pytaniem czy wydatki poniesione przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji z tytułu założenia spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654 ze zm.) opodatkowaniu podlega m. in. spółka kapitałowa w organizacji. Spółka ta zgodnie z art. 161 § 1 kodeksu spółek handlowych. powstaje jako podmiot praw i obowiązków z chwilą zawarcia umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Zgodnie zaś z art. 12 k.s.h. spółka w organizacji z chwilą wpisu do rejestru staje się spółką z ograniczoną odpowiedzialnością.

Problematykę kosztów uzyskania przychodów reguluje przepis art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54 poz. 654 ze zm.), zgodnie z którym kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy. Przepis ten oznacza, że podatnik ma możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wszelkich kosztów, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, zarówno bezpośrednio jak i pośrednio związanych z uzyskiwanymi przychodami, pod tym jednak warunkiem, że wykaże ich związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu.

Prowadząc działalność gospodarczą podatnik ponosi również koszty, które w sposób pośredni związane są z przychodami, t. j. takie koszty, które nie są powiązane z konkretnymi przychodami ale ich poniesienie związane jest z funkcjonowaniem firmy. Tego typu koszty, które nie pozostają w bezpośrednim związku z przychodami powinny zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w dacie ich faktycznego poniesienia. Do kosztów związanych z funkcjonowanie spółki i tym samym pośrednio związanych z przychodami należą między innymi: koszty poniesione przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji z tytułu: rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym, obowiązkowych ogłoszeń w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Koszty organizacji przy rejestracji spółki, poniesione przez Spółkę stanowią wydatki mające służyć rozpoczęciu działalności i dzięki nim Podatnik będzie mógł rozpocząć realizację swoich zadań gospodarczych. Tym samym ustawowy wymóg zawarty w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, należy uznać za spełniony.

Nie powinny jednak podlegać zarachowaniu w ciężar kosztów uzyskania przychodów spółki z o.o. w organizacji wydatki związane z zawarciem samej umowy spółki, do których można zaliczyć np. wydatki na opłacenie usługi prawnika za sporządzenie projektu umowy spółki, opłatę notarialną związaną z zawarciem umowy. Koszty związane z utworzeniem spółki z o.o. obciążają wspólników spółki, a nie spółkę. Wydatki związane z założeniem spółki stanowić będą u wspólników wydatki na objęcie udziałów, które zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie stanowią kosztów uzyskania przychodów na dzień objęcia takich udziałów. Wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodów przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia tych udziałów.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących. Nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta, następcy prawnego podatnika, osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Na powyższe postanowienie przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj