Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pruszczu Gdańskim
DN/436-1/05
z 9 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DN/436-1/05
Data
2005.05.09



Autor
Urząd Skarbowy w Pruszczu Gdańskim


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Zwolnienia od podatku --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Zwolnienia od podatku --> Zwolnienia podmiotowe


Słowa kluczowe
podatek od czynności cywilnoprawnych
pożyczka
zwolnienie


Pytanie podatnika
Czy istniał obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych od zawartej w dniu 29 listopada 2004 roku umowy pożyczki?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszczu Gdańskim, działając na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w sprawie opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych umowy pożyczki

stwierdza, że :

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – zwana dalej pożyczkodawcą w dniu 29 listopada 2004 roku udzieliła pożyczki pieniężnej z własnych środków finansowych innej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością – zwanej dalej pożyczkobiorcą.

Pożyczka udzielona była odpłatnie, wynagrodzenie pożyczkodawcy stanowią naliczone odsetki umowne. Na dzień udzielenia przedmiotowej pożyczki, ww. spółki nie były podmiotami powiązanymi kapitałowo.

Pożyczkodawca był na dzień zawarcia ww. pożyczki i jest nadal podatnikiem podatku od towarów i usług.

Pożyczka nie miała charakteru incydentalnego. Pożyczkodawca udzielił przedmiotowej pożyczki z zamiarem udzielania pożyczek w sposób częstotliwy. Udzielona pożyczka jest jedną z wielu pożyczek, jakich pożyczkodawca udzielił pożyczkobiorcy, od dnia 29 listopada 2004 roku.

Pożyczkodawca, w zakresie prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej określonej w umowie spółki i wpisanej do rejestru przedsiębiorców, nie ma świadczenia usług polegających na udzielaniu pożyczek.

Przedmiotowa pożyczka udzielona została na prowadzenie przez pożyczkobiorcę, działalności gospodarczej. W całości przeznaczona została i wydatkowana na realizowaną przez pożyczkobiorcę inwestycję budowy hali produkcyjnej oraz pomieszczeń biurowych, które w całości będą wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej.

Wnioskodawca w przedmiotowym wniosku pyta, czy na tle przedstawionego stanu faktycznego istniał obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych od zawartej w dniu 29 listopada 2004 roku umowy pożyczki.

Zdaniem Wnioskodawcy, obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych na tle przedstawionego stanu faktycznego nie wystąpił, gdyż przedmiotowa umowa pożyczki, podlega zwolnieniu z podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), na podstawie art. 2 pkt 4 i art. 9 pkt 10 lit. g) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszczu Gdańskim, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 09.02.2005 roku stwierdza, iż stanowisko Wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym jest słuszne.

W myśl art. 1 ust.1 pkt 1 lit b) ustawy z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 959 z późn. zm.) – zwanej dalej ustawą PCC, umowa pożyczki, stanowi przedmiot opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Natomiast zgodnie z treścią przepisu art. 2 pkt 4 ustawy, nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego.

Oznacza to, że nie podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych, czynności cywilnoprawne, wymienione w art. 1 ustawy, jeżeli dokonanie tej czynności rodzi obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług. Nie jest istotne, czy w wyniku zawarcia przedmiotowej umowy, obowiązek podatkowy przekształci się w zobowiązanie podatkowe lub czy dana czynność będzie zwolniona przedmiotowo lub podmiotowo z podatku od towarów i usług.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług ( Dz. U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) – zwanej dalej ustawą o VAT, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Z zapisu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, wynika, iż przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej.

Stosownie do postanowień art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku od towarów i usług, usługi wymienione w załączniku 4 do ustawy o VAT, w którym pod pozycją 3 wymieniono usługi w zakresie pośrednictwa finansowego (PKWiU ex 67.13.10-00.20).

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę, wynika, iż pożyczkodawca jest podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu udzielonej pożyczki.

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Natomiast działalność gospodarcza o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.

Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Odstępstwem od zasady opodatkowania czynności cywilnoprawnych wskazanych w art. 1 ust. 1 ustawy PCC, są zwolnienia od ww. podatku, określone w art. 9 ustawy PCC. W artykule tym zostały enumetratywnie wymienione zwolnienia przedmiotowe od podatku od czynności cywilnoprawnych.

Stosownie do dyspozycji art 9 pkt 10 lit. g) ustawy PCC, zwalnia się od podatku pożyczki udzielone na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej, pod warunkiem udokumentowania, że pieniądze będące przedmiotem pożyczki zostaną przeznaczone na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej w ciągu 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy albo wykorzystania w tym okresie rzeczy oznaczonych co do gatunku, stanowiących przedmiot pożyczki.

Ustawodawca nie sprecyzował i nie wymienił katalogu wydatków, które miałyby stanowić podstawę do zastosowania zwolnienia. Z treści przepisu wynika, że podstawowym warunkiem zastosowania zwolnienia jest kryterium celowe, mianowicie : udzielenie pożyczki przedsiębiorcy lub przyszłemu przedsiębiorcy, pod warunkiem, że otrzymane na podstawie umowy pieniądze lub rzeczy oznaczone co do gatunku przeznaczone zostaną na pokrycie wydatków związanych z rozpoczęciem lub prowadzeniem działalności gospodarczej, przy czym wykorzystanie przedmiotu pożyczki, w tym celu udzielonej powinno nastąpić w ciągu 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy. Dodatkowym warunkiem, w przypadku pożyczek pieniężnych, jest wymóg udokumentowania wydatków na wskazane w przepisie cele ze środków pochodzących z pożyczki.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż pozyskane środki finansowe przeznaczone zostaną na realizację inwestycji budowy hali produkcyjnej oraz pomieszczeń biurowych, które w całości będą wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej. Pożyczkobiorca zamierza prowadzić działalność w zakresie produkcji kostek do lodów. Produkcja ta będzie realizowana w ww. budynkach.

Mając powyższe na względzie, stwierdzić należy, że przedmiotowa umowa pożyczki nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych,

  • na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy PCC, nie wystąpi obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych od udzielonej pożyczki, gdyż jedna ze stron, pożyczkodawca, jest podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu udzielonej pożyczki, a pożyczka została udzielona w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania tej czynności w sposób częstotliwy, jak również świadczenie w zakresie usług pośrednictwa finansowego objęte jest zwolnieniem od podatku od towarów i usług.
  • na podstawie art. 9 pkt 10 lit. g) ustawy, gdyż spółka realizuje omawiane warunki zwolnienia przedmiotowego, tj. środki pieniężne będące przedmiotem pożyczki zostaną przeznaczone na pokrycie wydatków związanych z rozpoczęciem lub dalszym prowadzeniem działalności gospodarczej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj