Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zamościu
POV/415-10/05
z 17 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
POV/415-10/05
Data
2005.05.17



Autor
Urząd Skarbowy w Zamościu


Temat
Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe --> Powstawanie zobowiązania podatkowego --> Zaniechanie ustalania i poboru oraz zwolnienie z poboru


Słowa kluczowe
płatnik
wniosek
zaliczka na podatek


Pytanie podatnika
Podatnik składając wniosek o zwolnienie płatnika od pobierania zaliczek na podatek dochodowy w 2005 roku, od renty pobieranej przez podatnika z Zakladu Ubezpieczeń Społecznych w Biłgoraju uzasadnił prośbę tym, że ma nadplatę podatku wykazaną w rozliczeniu podatkowym PIT-37 za 2004 rok. Nadpłata wynika z ulg nabytych w latach poprzednich, ktora nie miała pokrycia w podatku należnym za poprzednie lata i zostanie do odliczenia w latach następnych. Podatnik pyta: czy w grudniu bieżącego roku będę mógł wystąpić do Urzędu Skarbowego z prośbą o zwolnienie platnika od pobierania zaliczek na podatek dochodowy w 2006 roku, jeżeli w 2005 roku moim dochodem będzie otrzymywana renta, od której należny podatek wynosi 685,54 zł? Z zeznania za 2004 rok wynika, że nadpłata podatku pokryje należny podatek za następne 10 lat. Złożenie zeznania za ubiegły rok mogę dokonać dopiero po otrzymaniu informacji PIT-11 A, ktory otrzymuję w marcu. Jeżeli w marcu złożę zeznanie i złożę ww. Wniosek, to zaliczkę będę maiał potrąconą od stycznia do marca lub kwietnia, podczas gdy mam nadpłatę podatku na wiele lat. Podatnik sądzi, że nie powinien płacić podatku w przypadku gdy ma nadpłatę.


POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a, art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst. jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 01.03.2005 r. w sprawie zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego postanawiam:
– ocenić stanowisko Strony jako nieprawidłowe.

UZASADNIENIE
W dniu 03.03.2005 roku zwrócił się Pan z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie składania wniosku o zwolnienie płatnika od poboru podatku dochodowego od osób fizycznych.

Jak wynika z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego otrzymuje Pan dochód z tytułu renty.Wnioskiem z dn.03.03.2005 r. wystąpił Pan do organu podatkowego z prośbą o zwolnienie płatnika od poboru zaliczek na podatek dochodowy za 2005 rok, od renty pobieranej przez Pana z Zakladu Ubezpieczeń Społecznych. Prośbę swą uzasadnił Pan tym, że w zeznaniu podatkowym za 2004 rok wykazał Pan ulgi mieszkaniowe nabyte w latach poprzednich, które nie miały pokrycia w podatku należnym za rok podatkowy 2004 i przeszły do odliczenia w latach następnych.We wniosku z dn. 03.03.2005 roku zwraca się Pan z zapytaniem , czy w grudniu br. będzie Pan mógł wystąpić do Naczelnika Urzędu Skarbowego z prośbą o zwolnienie płatnika od poboru podatku w 2006 roku, jeżeli w 2005 roku Pana dochodem będzie renta, od której należny podatek wynosi 685, 54 zł.Wyjaśnia Pan cytuję : "z zeznania za 2004 rok wynika nadpłata podatku , która pokryje należny podatek za następne 10 lat". Opisuje Pan , że złożenia wniosku może Pan dokonać dopiero po otrzymaniu informacji PIT-11 A, którą otrzymuje Pan w marcu. Następnie rozważa Pan, że jeżeli w marcu złoży Pan zeznanie i wyżej wymieniony wniosek, to zaliczka od Pana dochodów będzie potrącana od stycznia do marca lub kwietnia, mimo że ma Pan nadpłatę podatku na wiele lat. Pana zdaniem, w sytuacji powyżej przedstawionej, jeżeli istnieje "nadpłata podatku na wiele lat " nie powinien Pan w tej sytuacji płacić podatku.

Podstawę prawną decyzji w sprawie zwolnienia płatnika z obowiązku pobrania zaliczek na podatek stanowi art. 22 § 2 powołanej w sentencji postanowienia ustawy Ordynacja podatkowa. Zgodnie z art. 22 § 2 ustawy Ordynacja podatkowa organ podatkowy, na wniosek podatnika, może zwolnić płatnika z obowiązku pobrania podatku, jeżeli :
1) pobranie podatku zagraża ważnym interesom podatnika, a w szczególności jego egzystencji, lub
2) podatnik uprawdopodobni, że pobrany podatek byłby niewspółmiernie wysoki w stosunku do podatku należnego za rok podatkowy lub inny okres rozliczeniowy.
Przepis ten uprawnia organ podatkowy do uwzględnienia wniosku podatnika, który uprawdopodobni, że pobrane zaliczki byłyby niewspółmiernie wysokie w stosunku do podatku należnego za dany rok podatkowy.

Z brzmienia tego przepisu wynika, że:
1. decyzja organu podatkowego ma charakter uznaniowy. Do tego organu należy wybór jednego z możliwych sposobów rozstrzygnięcia sprawy;
2. organ podatkowy nie dokonuje wymiaru podatku a jedynie ocenia prawdopodobieństwo wystąpienia dysproporcji, o której w tym przepisie mowa .
Oceny takiej organ podatkowy dokonał – dając temu wyraz w uzasadnieniu decyzji uwzględniającej wniosek Pana.
Organ podatkowy informuje, że postępowanie w tej sprawie nie prowadzi do rozstrzygnięcia kwestii, jaką kwotę podatnik będzie mógł odliczyć z tytułu wydatków na cele mieszkaniowe – od podatku za cały rok podatkowy. Takiego "przesądu" procedura podatkowa nie przewiduje. Jeżeli decyzją organu podatkowego zwolniono Pana płatnika z obowiązku poboru podatku dochodowego od osób fizycznych do określonej w przedmiotowej decyzji kwoty podatku od Pana dochodu opodatkowanego według skali podatkowej, uzyskiwanego przez Pana w 2005 roku to wniosek o zwolnienie Pana płatnika z obowiązku poboru podatku dochodowego od osób fizycznych za 2006 rok, który złożyłby Pan w miesiącu grudniu 2005 roku byłby bezpodstawny. Z wnioskiem dotyczącym zwolnienia płatnika z poboru podatku dochodowego od osób fizycznych w roku 2006 może Pan wystąpić wówczas, gdy złoży Pan zeznanie podatkowe za 2005 rok i uprawdopodobni, że pobrany podatek będzie niewspółmiernie wysoki w stosunku do podatku należnego za rok podatkowy 2005. Organ podatkowy w decyzji z dn.1703.2005 r. uwzględniającej Pana wniosek z dn. 03.03.2005 roku zwolnił płatnika z obowiązku pobrania podatku dochodowego od osób fizycznych do kwoty wskazanej w przedmiotowej decyzji a w uzasadnieniu wskazał, że przedmiotowa decyzja obowiązuje do dnia 31 grudnia 2005 roku. Ponadto pouczono w uzasadnieniu decyzji, że zgodnie z art. 45 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (jedn.tekst Dz.U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn.zm) zobowiązany jest Pan do złożenia w/g określonego wzoru, zeznania za bieżacy rok podatkowy w terminie do dnia 30.04.2006 roku.

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj