Interpretacja Podkarpackiego Urzędu Skarbowego
PUS.I/423/98/2004
z 18 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PUS.I/423/98/2004
Data
2004.11.18



Autor
Podkarpacki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników


Słowa kluczowe
dywidendy
informacja dla podatnika
informacja imienna
obowiązek płatnika


Pytanie podatnika
dotyczy obowiązku sporządzania informacji imiennych w związku z uzyskiwaniem przez podatników dywidend


Działając na podstawie przepisu art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, w odpowiedzi na pismo z dnia 21.10.2004 r. (data wpływu do Urzędu 21.10.2004 r.) w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego, udziela poniższej informacji:

Z przedstawionej w piśmie sytuacji wynika, iż bank z tytułu wypłaconej udziałowcom dywidendy jako płatnik pobrał 19-procentowy podatek zryczałtowany od kwoty przychodu, składając jednocześnie do urzędu skarbowego deklarację PIT-8A. Wątpliwości banku dotyczą cyt. „sporządzania rocznej informacji o wysokości dochodu z tytułu wypłaconej dywidendy...”. Zgodnie z brzmieniem art. 17 ust 1 pkt 4 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni. Zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 ww. ustawy od uzyskanych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej dochodów (przychodów) z tytułu dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19-procentowy zryczałtowany podatek dochodowy. Stosownie do postanowień art. 41 ust. 4 ustawy płatnicy, o których mowa w ust. 1 tego artykułu są obowiązani pobrać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułu dywidendy. W myśl art. 42 ust. 1 powyższej ustawy pobrany zryczałtowany podatek dochodowy płatnik, tj. bank powinien przekazać w terminie do dnia 20-go miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zryczałtowany podatek na rachunek urzędu skarbowego, w którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy dla siedziby płatnika, wraz ze zbiorczą deklaracją sporządzoną według wzoru PIT-8A.

Wątpliwości płatnika dotyczą sporządzania rocznej informacji o wysokości dochodu z tytułu wypłaconej dywidendy na podstawie art. 42 ust. 2 pkt 1. Zgodnie z tym artykułem, w terminie do końca lutego rouk następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani przesłać podatnikom, o których mowa w art. 3 ust. 1 oraz urzędom skarbowym, którymi kierują naczelnicy urzędów skarbowych właściwi według miejsca zamieszkania podatnika imienne informacje o wysokości dochodu, sporządzone według ustalonego wzoru. Powyższy przepis nie odnosi się do dochodów (przychodów) opodatkowanych zryczałtowanym podatkiem (przekazywanym na rachunek urzędu skarbowego na podstawie deklaracji PIT-8A). Ustawodawca nie opracował żadnego wzoru informacji, w której należałoby wykazać przedmiotowe dochody (przychody) za dany rok podatkowy. Nie należy ich także wykazywać w informacji PIT-11/8B, ponieważ druk ten jest informacją o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy, natomiast nie ma w nim rubryki odnośnie dochodów podlegających podatkowi zryczałtowanemu. Ponadto informacja PIT-11/8B jest przewidziana dla podatników, którzy są zobowiązani do rozliczenia podatku po zakończeniu roku podatkowego na odpowiednich drukach zeznań, a jak stanowi art. 45 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym, w zeznaniach podatkowych nie ujmuje się dochodów opodatkowanych zgodnie z art. 30a ww. ustawy, tj. m.in. dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni.

A zatem dopóki nie zostanie opracowany właściwy wzór informacji o dochodach podlegających zryczałtowanemu opodatkowaniu, płatnik nie jest obowiązany do przekazywania informacji o wysokości dochodów z dywidendy na żadnym z aktualnie obowiązujących druków. Wobec powyższego należy stwierdzić, że stanowisko banku w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o aktualny stan prawny oraz faktyczny przedstawiony w zapytaniu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj