Interpretacja Łódzkiego Urzędu Skarbowego
ŁUS-II-2-423/4/05/JŁ
z 21 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ŁUS-II-2-423/4/05/JŁ
Data
2005.03.21



Autor
Łódzki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
paliwo
podatek dochodowy od osób prawnych
zapasy


Pytanie podatnika
Czy do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 z dnia 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) zalicza się koszty zakupu paliwa przez importera w celu utworzenia zapasów obowiązkowych paliw, o których mowa w art. 16 i art. 19d ustawy z dnia 30 maja 1996 r. o rezerwach państwowych oraz zapasach paliw (Dz. U. z 2003r. Nr 24, poz. 197 ze zm.).


Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi na podstawie przepisów art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) po rozpoznaniu wniosku z dnia 6.01.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego postanawia uznać za nieprawidłowe stanowisko Spółki w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu zakupu paliwa przez importera paliw ciekłych celem utworzenia zapasów obowiązkowych paliw.

Odpowiadając na wniosek Spółki z dnia 6.01.2005r. uzupełniony pismem z dnia 8.03.2005r. (data wpływu 11.03.2005r.) Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi informuje:
Ustawą z dnia 30 maja 1996r. o rezerwach państwowych oraz zapasach obowiązkowych paliw (Dz.U. z 2003r. Nr 24. poz 197 ze zm.)zgodnie z art. 16 ust. 1 wprowadzono obowiązek tworzenia i utrzymywania zapasów obowiązkowych paliw ciekłych przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania lub przetwarzania paliw ciekłych, zwanych dalej „producentami” oraz przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w zakresie przywozu paliw ciekłych na polski obszar celny, zwanych dalej "importerami", wpisanych do rejestru, o którym mowa w art. 17 ust. 1 tej ustawy.

Przepisy art. 16 ust. 2  i 3 ustawy stanowią, iż producenci i importerzy tworzą obowiązkowe zapasy paliw ciekłych w zakresie tych rodzajów paliw, które są przedmiotem ich działalności, oraz że obowiązkowe zapasy paliw ciekłych stanowią majątek przedsiębiorców tworzących i utrzymujących te zapasy. W art. 19d ust. 1 i 2 określono, iż koszty tworzenia i utrzymywania zapasów obowiązkowych paliw ciekłych ponoszą producenci oraz importerzy zaliczając je do kosztów działalności.
Powyższy zapis nie oznacza jednakże, że użyte w w/w ustawie pojęcie "koszty działalności" może być automatycznie utożsamiane z pojęciem "koszty uzyskania przychodów" w rozumieniu ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).

Na podstawie art. 15 ust. 1 zdanie 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów enumeratywnie wymienionych w art. 16 ust. 1 tej ustawy. Należy przy tym zauważyć, że brak określonego kosztu w art. 16 ustawy nie oznacza automatycznego zaliczenia go do kosztów uzyskania przychodów. Aby tak było, musi istnieć związek przyczynowo-skutkowy między przychodem, w rozumieniu ustawy podatkowej a kosztem jego uzyskania. Okolicznością decydującą o zaliczeniu danego kosztu do kosztów uzyskania przychodów jest zatem fakt osiągnięcia przychodu. Związek pomiędzy poniesionymi kosztami tworzenia zapasów paliw ciekłych przez importera a osiągniętym przychodem zaistnieje dopiero w momencie sprzedaży paliw pochodzących z tych zapasów. Do celów podatku dochodowego nie ma zatem znaczenia fakt, że koszty tworzenia i utrzymania zapasów zostały poniesione wcześniej. Istotny jest bowiem moment powstania przychodu (w konkretnym przypadku sprzedaż paliw).
Reasumując, koszty poniesione przez Spółkę będącą importerem paliw ciekłych w związku z zakupem paliwa w celu utworzenia zapasów obowiązkowych paliw, o których mowa jest w art. 16 i art. 19d w/w ustawy z dnia 30 maja 1996r. o rezerwach państwowych oraz zapasach obowiązkowych paliw będą stanowiły koszty uzyskania przychodów, ale dopiero w momencie sprzedaży paliw z obowiązkowych zapasów.

Zgodnie z art. 14b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, interpretacja niniejsza nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy. Wydana interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Wnioskodawcy - art. 14b § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa. Interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego jest wiążąca do czasu zmiany prawa, które było przedmiotem interpretacji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj