Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Gdańsku
PP/443-25/05
z 4 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-25/05
Data
2005.04.04



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
szkolenie pracownicze
usługi edukacyjne


Pytanie podatnika
Czy dla wykonywania usług szkoleniowych podatnik ma prawo zastosować zwolnienie z VAT powołując się na załącznik nr 4 do ustawy o VAT, gdzie usługi edukacyjne (a więc i mieszczące się w tym zakresie usługi szkoleniowe - nr 80.42 PKWiU) są zwolnione z podatku VAT?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (jedn. tekst z dnia 4 stycznia 2005 roku Dz. U. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku PODATNIKA z dnia 05.02.2005 roku (wpływ do Urzędu 17.02.2005 roku), uzupełnionego pismem z dnia 21.03.2005 roku (wpływ do Urzędu 23.03.2005 roku) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług szkoleniowych

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Stan faktyczny:

Przedmiotem działalności Pytającego jest m.in. doradztwo i konsulting w obrocie krajowym, a także międzynarodowym, jak również szkolenia z zakresu prowadzenia, organizacji i kontroli obrotu towarowego.

Usługi szkoleniowe są przygotowywane i przeprowadzane na zamówienie klienta. Klientami są firmy, a słuchaczami najczęściej pracownicy firm. Program, zakres i stopień zaawansowania przeprowadzanych szkoleń jest każdorazowo dokładnie uzgadniany z konkretnym zleceniodawcą - zgłaszającym zapotrzebowanie na szkolenie, które podatnik proponuje.

W zakresie realizacji szkolenia mieści się zarówno przygotowanie wykładu, materiałów pomocniczych dla słuchaczy, jak i samo przeprowadzenie szkolenia. Wykłady i seminaria odbywają się w miejscu wskazanym przez klienta. Każde ze szkoleń zakończone jest sprawdzianem nabytej wiedzy i umiejętności. Na dowód uczestnictwa każdy ze słuchaczy otrzymuje stosowne zaświadczenie.

Wg Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług usługi te są sklasyfikowane pod symbolem 80.42.

Pytanie:

Czy dla opisanych powyżej - usług szkoleniowych podatnik ma prawo zastosować zwolnienie z VAT powołując się na załącznik nr 4 do ustawy o VAT, gdzie usługi edukacyjne (a więc i mieszczące się w tym zakresie usługi szkoleniowe - nr 80.42 PKWiU) są zwolnione z podatku VAT...

Stanowisko podatnika:

Zdaniem podatnika, wykonywane przez niego usługi szkoleniowe są zwolnione z podatku VAT.

Ocena prawna:

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy.

Pod poz. 7 w/w załącznika wymienione zostały usługi w zakresie edukacji PKWiU ex 80. Do powyższego ugrupowania należy podkategoria PKWiU 80.42 "Usługi szkolnictwa dla dorosłych i pozostałych form kształcenia, gdzie indziej nie sklasyfikowane".

Przy symbolu PKWiU 80 dodano znaczek "ex" oznaczający (według objaśnień do pozostałych załączników do ustawy), że dana pozycja załącznika odnosi się wyłącznie do usług z danego grupowania. W związku z tym, iż w grupowaniu PKWiU 80 mieszczą się wyłącznie usługi w zakresie kształcenia, trudno byłoby wyodrębnić z nich usługi, które byłyby wyłączone ze zwolnienia od podatku, tym bardziej, że ustawodawca nie wyszczególnił w poz. 7 załącznika żadnych usług, dla których omawiane zwolnienie nie miałoby zastosowania.

Stwierdzić zatem należy, iż świadczenie usług zaklasyfikowanych do PKWiU 80.42 polegających na prowadzeniu szkoleń, są zwolnione od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, a stanowisko podatnika w tej sprawie jest prawidłowe.

Jednocześnie jednak należy podkreślić, że określenie prawidłowej stawki podatku od towarów i usług dla wykonywanych przez podatnika usług, winno być poprzedzone zakwalifikowaniem usługi do właściwego grupowania Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług. Odpowiedzialność za właściwe sklasyfikowanie świadczonych usług spoczywa na podatniku. W przypadku wątpliwości do jakiego grupowania statystycznego należy zaliczyć świadczone usługi można zwrócić się do kompetentnego organu statystyki publicznej, tj. Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi, celem uzyskania wiążącej opinii w tej sprawie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj