Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nysie
PP/443-18/WM/05
z 23 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-18/WM/05
Data
2005.05.23



Autor
Urząd Skarbowy w Nysie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja


Słowa kluczowe
nota korygująca
podatek od towarów i usług
spółka cywilna


Pytanie podatnika
Czy Podatnik może dokonać zmiany danych nabywcy w drodze noty korygującej?.


POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 216 i art. 217 oraz 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa /tekst jednolity Dz. U. z 2005r. nr 8, poz. 60/ Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 01 marca 2005r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej wystawiania not korygujących przez Podatnika - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 01 marca 2005r. Podatnik zwrócił się o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie:

czy Podatnik może dokonać zmiany danych nabywcy w drodze noty korygującej zgodnie z §21 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, w sytuacji, w której zmienił formę prawną - spółka małżeńska została przekształcona w spółkę cywilną.

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku:

W dniu 01 stycznia 2005r. zlikwidowana została spółka małżeńska i w jej miejsce powstała spółka cywilna, której nadano nowy nr REGON i NIP. Pomimo, iż kontrahenci spółki zostali wcześniej poinformowani o zmianie, nadal wystawiali faktury na spółkę małżeńską. Na prośbę Podatnika o wystawienie faktur korygujących zmieniających dane nabywcy, część kontrahentów odmówiła twierdząc, iż Podatnik może w powyższej sytuacji wystawić noty korygujące.

Stanowisko podatnika:

Zdaniem podatnika:-Przepisy cyt. rozporządzenia pozwalają nabywcy, a nie nakazują poprawiać błędne dane nabywcy w drodze wystawienia noty korygującej-Żaden przepis w/w rozporządzenia nie zabrania wystawienia przez dostawcę faktury korygującej, w sytuacji uprawniającej nabywcę do wystawienia noty korygującej,-Żaden przepis w/w rozporządzenia nie uprawnia nabywcy do wystawienia noty zmieniającej dane jednego podmiotu na inny ("poprawiać błędne dane" to nie to samo, co zmienić dane jednego podmiotu na inny). Ponadto podmiot, który przestał istnieć (w tym przypadku spółka małżeńska) nie może wystawić not korygujących, a zatem nowopowstała spółka cywilna jest pozbawiona prawa odliczenia VAT naliczonego z błędnie wystawionych faktur.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wyjaśnia co następuje.

Zgodnie z §21 ust. 1 cyt. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. nabywca towaru lub usługi, który otrzymał fakturę lub fakturę korygującą zawierającą pomyłki dotyczące jakiejkolwiek informacji wiążącej się zwłaszcza ze sprzedawcą lub nabywcą lub oznaczeniem towaru lub usługi, z wyjątkiem pomyłek w pozycjach faktury określonych w §12 ust. 1 pkt. 5-12, może wystawić fakturę nazwaną notą korygującą.

Istnieje zatem możliwość korygowania pomyłek w sposobie określenia nabywcy tj. błędu w nazwie, adresie lub numerze identyfikacji podatkowej itp. dotyczących konkretnego podatnika widniejącego na fakturze. Ponieważ jednak podmiot, na który faktura została wystawiona nie istnieje, notę korygującą może wystawić jego następca prawny - w omawianym przypadku powstała spółka cywilna. Zgodnie bowiem z art. 93a § 2 pkt 2 Ordynacji podatkowej spółka niemająca osobowości prawnej, do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki.

W sytuacji Podatnika powstała w miejsce spółki małżeńskiej spółka cywilna jest następcą prawnym zlikwidowanej spółki małżeńskiej, a zatem spółka cywilna może wystawić notę korygującą zmieniającą nabywcę. Niedopuszczalne byłoby wystawienie noty korygującej, gdyby w jej wyniku nastąpiła zmiana podmiotu umowy z jednego realnie istniejącego na drugi mający swój byt cywilno-prawny i podatkowy.

Należy także nadmienić, iż dostawca jest zobligowany na podst. §12 ust. 1 pkt 5-12 do wystawienia faktur korygujących, co nie oznacza, że w przypadku zmiany innych danych nie może takiej faktury wystawić. Nie istnieje natomiast przepis, który zobowiązywałby go do wystawienia faktury korygującej w przedstawionej przez Podatnika sytuacji.

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że stanowisko Podatnika wyrażone w piśmie jest nieprawidłowe.
Jednocześnie tutejszy Organ podatkowy informuje, iż przedmiotowa interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14 b § 1 i §2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Jest natomiast wiążąca dla organu podatkowego i organu kontroli skarbowej właściwych dla podatnika i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w art. 14 b § 5.

Na postanowienie niniejsze przysługuje stronie zgodnie z art. 236 w związku z art. 14 a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nysie w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.

W przypadku wniesienia zażalenia na postanowienie, należy dołączyć opłatę skarbową w znaczkach skarbowych na podanie i załączniki, zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000r. O opłacie skarbowej /tekst jednolity Dz. U. Z 2004r. Nr 253, poz. 2532/.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj