Interpretacja Urzędu Skarbowego w Jeleniej Górze
PP0090/I/33/XI/05
z 18 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP0090/I/33/XI/05
Data
2005.02.18



Autor
Urząd Skarbowy w Jeleniej Górze


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
powstanie obowiązku podatkowego
sprzedaż mieszkania
sprzedaż zwolniona
towar używany


Pytanie podatnika
Zapytanie dotyczy obowiązku podatkowego od sprzedaży lokali mieszkalnych w okresie do dnia 30 kwietnia 2004 r.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jeleniej Górze stwierdza, że stanowisko strony przedstawione we wniosku z dnia 05.01.2005 r., który wpłynął w dniu 06.01.2005 r., o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej

- powstania obowiązku podatkowego od sprzedaży lokali mieszkalnych w okresie do 30.04.2004 r. jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 06.01.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Jeleniej Górze wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cyt. ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Stan faktyczny oraz stanowisko przedstawione przez Wnioskodawcę w opisanej sprawie.

Z przedstawionego przez Pana X stanu faktycznego wynika, iż zakupił on dnia 27.01.1986 r. nieruchomość - budynek stolarni, która wykorzystywana była do celów prowadzonej działalności gospodarczej. Wobec złego stanu technicznego budynku i konieczności poniesienia niewspółmiernych kosztów w celu przystosowania go do działalności produkcyjnej w 2003 r. podjął decyzję o zmianie sposobu użytkowania istniejącego budynku, na budynek mieszkalny z myślą o przeznaczeniu lokali na wynajem. W wyniku przebudowy powstało 15 lokali mieszkalnych. Pan X dokonuje sprzedaży tych lokali począwszy od 2003 r. Nie dokonywał odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupowanych materiałów budowlanych służących do modernizacji i przebudowy budynku. Wydatki poniesione na przebudowę nieruchomości nie przekroczyły 30% wartości początkowej budynku.

Pan X prowadzi działalność gospodarczą od 01.05.2001 r. w zakresie handlu hurtowego i detalicznego artykułami przemysłowymi, usług remontowo-budowlanych oraz wynajmu pomieszczeń. Podatek od towarów i usług rozlicza od 01.05.2001 r.

W zakresie pytania o powstanie obowiązku podatkowego z tytułu sprzedanych mieszkań w roku 2003 oraz do dnia 30.04.2004 r. podatnik zajął stanowisko, że taki obowiązek w jego przypadku nie występuje.

Ocena prawna stanowiska pytającego.

W myśl art. 6 ust. 7b ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) w przypadku sprzedaży lokali i budynków, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia od dnia wydania.

Natomiast zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 5 cyt. ustawy o VAT zwalnia się od podatku od towarów i usług oraz od podatku akcyzowego sprzedaż towarów używanych, z wyjątkiem importu, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało sprzedającemu prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony; zwolnienie dotyczy również używanych budynków, budowli i ich części będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Na podstawie art. 4 pkt 7 lit. a ww. ustawy o VAT, przez towary używane rozumie się budynki, budowle i ich części, jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat. Artykuł 7 ust. 2e ustawy o podatku od towarów i usług mówi jednak, że zwolnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 5 nie stosuje się do sprzedaży towarów wymienionych w art. 4 pkt 7 lit. a, jeżeli przed wprowadzeniem do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:

1) miał prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od tych wydatków,
2) użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Taki stan prawny obowiązywał do dnia 30 kwietnia 2004 r.

Zatem w opinii Naczelnika Urzędu Skarbowego w Jeleniej Górze nieprawidłowe jest stwierdzenie, iż w przedstawionym przez Pana stanie faktycznym nie zaistniały okoliczności powodujące powstanie obowiązku podatkowego. Taki obowiązek powstał zgodnie z przytoczonymi wyżej przepisami prawa podatkowego. W przedstawionej przez Pana sytuacji nie wystąpił obowiązek zapłaty podatku od towarów i usług, gdyż sprzedaż lokali mieszkalnych korzystała ze zwolnienia z podatku VAT.

Należy zwrócić uwagę na fakt, iż zapytanie jest tak sformułowane, że dotyczy powstania obowiązku podatkowego, a nie tego czy faktycznie podatek ma być zapłacony. Dlatego jeszcze raz należy podkreślić, że choć obowiązek podatkowy VAT wystąpił, to nie wystąpił obowiązek zapłaty podatku VAT z uwagi na fakt, iż ustawodawca zwolnił z podatku dostawę lokali mieszkalnych w budynku spełniającym kryteria towaru używanego.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu Ośrodek Zamiejscowy w Jeleniej Górze w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj