Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wejherowie
PP/443-17/05
z 4 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-17/05
Data
2005.04.04



Autor
Urząd Skarbowy w Wejherowie


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
budownictwo
inwestycje
podatek od towarów i usług
roboty budowlane
stawki podatku


Pytanie podatnika
Zastosowanie stawki podatkowej w wysokości 7% dot. inwestycji polegającej na wykonaniu bloku mieszkalnego 18-to rodzinnego, bloku mieszkalnego 12-to rodzinnego, łącznika usługowo-mieszkalnego, 17 wolnostojących garaży oraz zagospodarowanie terenu.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wejherowie po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 07.02.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie prawa opodatkowania stawką podatkową w wysokości 7% inwestycji polegającej na wykonaniu bloku mieszkalnego 18-to rodzinnego, bloku mieszkalnego 12-to rodzinnego, łącznika usługowo-mieszkalnego, 17 wolnostojących garaży oraz zagospodarowanie terenu

stwierdza, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Podatnik wskazuje, iż Gmina dnia 17.12.2004r. ogłosiła przetarg nieograniczony na dokończenie budowy dwóch budynków mieszkaniowych, wielorodzinnych. Zakresem zamówienia objęte jest wykonanie: bloku mieszkalnego 18-to rodzinnego, bloku mieszkalnego 12-to rodzinnego, łącznika w którym na piętrze znajduje się jedno mieszkanie a na parterze lokal usługowy, 17 wolnostojących garaży oraz zagospodarowanie terenu (plac zabaw, chodniki, zieleń).

Zdaniem podatnika, inwestycja objęta jest 7% podatkiem VAT za wyjątkiem wolnostojących garaży oraz części inwestycji przypadającej na lokal użytkowy. Część wartości inwestycji przypadającą na lokal użytkowy można rozliczyć stosunkiem procentowym powierzchni lokalu użytkowego do powierzchni całej inwestycji (z wyłączeniem garaży wolnostojących). Wnioskodawca oświadcza, iż procentowy udział powierzchni użytkowej lokalu usługowego do powierzchni użytkowej całości budowy wynosi 4,22% (powierzchnia użytkowa lokalu usługowego wynosi 106,99 m. kw., a powierzchnia użytkowa całości budowy wynosi 2.535,36 m. kw.).

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wejherowie wskazuje, iż zgodnie z art. 146 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54 poz. 535 ze zm.) w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę w wysokości 7 % w odniesieniu do:

  1. robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą,
  2. obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych,

W myśl art. 146 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a, rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.

Natomiast, stosownie do art. 146 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, o której mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a, rozumie się:

  1. sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,
  2. urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę,
  3. urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne

  4. - jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

Wskazane wyżej przepisy wyraźnie wskazują, iż stawkę podatku VAT w wysokości 7 % można zastosować w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą oraz obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług uzależniają zatem, zastosowanie preferencyjnej - 7% stawki podatku od towarów i usług – od zakresu wykonywanych przez podatnika robót (zakres tych robót został wskazany w zamkniętym katalogu wynikającym z art. 146 ust. ust. 1 - 3 ustawy o podatku od towarów i usług) oraz od istnienia związku wykonywanych przez podatnika robót z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

Podatnik w piśmie z dnia 07.02.2005r. wskazał, iż Gmina ogłosiła przetarg nieograniczony na dokończenie budowy dwóch budynków mieszkaniowych, wielorodzinnych. Zakresem zamówienia objęte jest wykonanie: bloku mieszkalnego 18-to rodzinnego, bloku mieszkalnego 12-to rodzinnego, łącznika w którym na piętrze znajduje się jedno mieszkanie a na parterze lokal usługowy, 17 wolnostojących garaży oraz zagospodarowanie terenu (plac zabaw, chodniki, zieleń). W związku z faktem, iż lokal usługowy nie jest odrębnym obiektem wnioskodawca oświadcza, iż nie jest w stanie wskazać, które pozycje kosztowe będą dotyczyć tego lokalu i w związku z tym, nie powinny zostać objęte obniżoną stawką podatku VAT. Wnioskodawca dodaje, iż procentowy udział powierzchni użytkowej lokalu usługowego do powierzchni użytkowej całości budowy wynosi 4,22%

Zdaniem podatnika inwestycja objęta jest 7% podatkiem VAT za wyjątkiem wolnostojących garaży oraz części inwestycji przypadającej na lokal użytkowy. Część wartości inwestycji przypadającą na lokal użytkowy można rozliczyć stosunkiem procentowym powierzchni lokalu użytkowego do powierzchni całej inwestycji (z wyłączeniem garaży wolnostojących).

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wejherowie zwraca uwagę na fakt, iż przepisy regulujące materię podatku od towarów i usług jednoznacznie wskazują, iż preferencyjną – 7% - stawkę podatku od towarów i usług można zastosować w przypadku gdy wykonywane przez podatnika roboty budowlane są związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.

Z przedstawionego stanu faktycznego i prawnego wynika, iż zlecone przez Gminę roboty budowlane podlegają opodatkowaniu preferencyjną stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, w zakresie w jakim związane są z budownictwem mieszkaniowym. W pozostałym zakresie, tj. w stosunku do robót budowlanych niezwiązanych z budownictwem mieszkaniowym – do robót związanych z lokalem usługowym - należy zastosować stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 22%. Z możliwości opodatkowania preferencyjną 7% stawką podatku wyłączone są także wolnostojące garaże. Zatem, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wejherowie uważa za prawidłowe stanowisko podatnika wyrażone w piśmie z dnia 07.02.2005r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj