Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZD/406-13/PIT/05
z 11 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZD/406-13/PIT/05
Data
2005.05.11



Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych


Słowa kluczowe
informacja
informacja dla podatnika
moment powstania przychodów
papier wartościowy
przychód
zryczałtowany podatek dochodowy


Pytanie podatnika
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia papierów wartościowych?


Spółka Dom Maklerski, jako płatnik, obowiązany jest do sporządzania informacji o przychodach z innych źródeł oraz o niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych – informacji PIT-8C. W składanych informacjach Spółka jest zobowiązana uwzględnić, w szczególności kwotę przychodu uzyskanego przez podatnika będącego klientem, z tytułu dokonanych transakcji, a także koszty uzyskania przychodu. W oparciu o powyższy stan faktyczny, Spółka zwróciła się z zapytaniem, dotyczącym określenia momentu uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia papierów wartościowych.

Zdaniem Spółki, przychód z odpłatnego zbycia papierów wartościowych następuje w momencie przeniesienia własności papieru wartościowego na kupującego. Dom Maklerski jako podmiot zobowiązany do sporządzania informacji PIT-8C, stoi na stanowisku, iż przychód z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, następuje w dniu zapisu papierów wartościowych na rachunek klienta, po rozliczeniu transakcji w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych (KDPW), a nie w dniu zawarcia transakcji na giełdzie, kiedy klient nie jest jeszcze właścicielem papierów wartościowych, a jedynie ich posiadaczem. W przypadku, kiedy KDWP nie dokona rozliczenia transakcji, ponieważ nie będzie ona spełniała wymogów regulaminowych, przychód w ogóle nie powstanie, ponieważ nie dojdzie do przeniesienia własności papierów.

Kwestię momentu powstania przychodu podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych w omawianym przypadku, rozpatrywać należy w oparciu o następujące przepisy:

    - art. 17 ust.1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), zgodnie z którym, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z:
    a) odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych,
    b) realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, o których mowa w art.3 ust.3 ustawy o publicznym obrocie papierami wartościowymi

Mając zatem na uwadze powyższe przepisy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, chociażby nie zostały faktycznie otrzymane przychody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych oraz z realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o publicznym obrocie papierami wartościowymi.

Ustawodawca powstanie przychodów z powyższych tytułów utożsamia więc z zaistnieniem należności nie zaś z faktycznym otrzymaniem.

Jednocześnie nie definiuje on pojęcia „należności”, a także nie dokonuje odesłania (w tym zakresie) do innych ustaw.

W tej sytuacji dokonać należy wykładni językowej, użytego określenia celem ustalenia normy prawnej.

Słowo „należny” Słownik języka polskiego PWN (Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. 2003r.) definiuje jako przysługujący komuś. Zatem, pojęcie przychody należne w ujęciu materialno-podatkowym oznacza kwoty należne, których wydania podatnik może żądać, niezależnie od tego, czy zostały otrzymane. Oznacza to, że przychody te będą należne nawet wówczas, gdy podatnik ich nie otrzyma (choć uprawniony jest do ich otrzymania). Jeżeli więc podatnikowi przysługuje świadczenie z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych oraz z realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, należy wykazać przychód podatkowy.

Informuje się nadto, iż w świetle art. 15 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz.U. Nr 8, poz. 60), organy podatkowe muszą przestrzegać z urzędu swojej właściwości rzeczowej. Oznacza to, że organy podatkowe nie mają umocowania prawnego do dokonywania interpretacji przepisów prawa innych niż przepisy prawa podatkowego. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uprawniają organów podatkowych do wydawania opinii interpretacyjnych, dotyczących rozstrzygania kwestii na gruncie ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (Dz.U. z 2002r. Nr 49, poz.447 ze zm.).

Przedmiotowa interpretacja, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego, przedstawionego przez Spółkę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj