Interpretacja Urzędu Skarbowego w Siedlcach
1426/PP/443/21c/05
z 13 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1426/PP/443/21c/05
Data
2005.05.13



Autor
Urząd Skarbowy w Siedlcach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego --> Odliczenie częściowe podatku


Słowa kluczowe
dotacja
proporcja
refundacja
rozliczanie podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy otrzymana z Funduszu Pracy refundacja poniesionych przez Spółkę kosztów kształcenia uczniów (ich wynagrodzeń i składek ZUS) nie jest dotacją i nie powinna być ujmowana w mianowniku ułamka przy wyliczaniu proporcji do odliczenia podatku naliczonego?


POSTANOWIENIE



Na podstawie art. 14a § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) w związku ze złożonym przez Spółkę wnioskiem z dnia 25.02.2005r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego - Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego uznaje stanowisko wnioskodawcy, iż otrzymana z Funduszu Pracy refundacja poniesionych przez Spółkę kosztów kształcenia uczniów (ich wynagrodzeń i składek ZUS) nie jest dotacją i nie powinna być ujmowana w mianowniku ułamka przy wyliczaniu proporcji do odliczenia podatku naliczonego - za nieprawidłowe.



UZASADNIENIE



Wnioskiem z dnia 25.02.2005r. (data wpływu) Spółka Akcyjna zwróciła się z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podstawową działalnością Spółki jest świadczenie usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Spółka zatrudnia uczniów zawodu w celu przygotowania zawodowego oraz wypłaca im wynagrodzenie i opłaca składki ZUS. Następnie, otrzymuje refundację poniesionych wydatków z Funduszu Pracy.

Zdaniem Spółki otrzymywana refundacja nie jest dotacją, gdyż nie przysparza dochodów, a jest jedynie zwrotem wcześniej poniesionych wydatków, a więc nie jest obrotem zwolnionym od podatku od towarów i usług ujmowanym w mianowniku ułamka proporcji o której mowa w art. 90 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.).

Naczelnik Urzędu Skarbowego po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 29 ust.1 ww. ustawy, obrotem, a tym samym podstawą opodatkowania jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.

Jak więc wynika z powyższego przypisu nie każda dotacja podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a jedynie ta, która jest związana z dostawą lub świadczeniem usług.

W przedstawionej sytuacji Spółka otrzymuje jedynie dofinansowanie przeznaczone na pokrycie poniesionych kosztów prowadzonej działalności.

Wobec powyższego, otrzymanej refundacji nie można zaliczyć do obrotu opodatkowanego podatkiem od towarów i usług, ponieważ nie istnieje bezpośredni związek między dofinansowaniem a konkretną dostawą lub świadczeniem usług.

Natomiast zgodnie z art. 90 ust. 1 ww. ustawy o podatku VAT w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest zobowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa wyżej, zgodnie z ust. 2 art. 90, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taka część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10. Proporcje ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.

Do obrotu uzyskanego z czynności, w stosunku do których nie przysługuje podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, wlicza się zgodnie z art. 90 ust. 7 ustawy o podatku VAT kwoty otrzymanych subwencji (dotacji) innych niż określone w art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, czyli nie podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.



Reasumując, otrzymane refundacje zwiększają obrót z tytułu czynności, w stosunku do których nie przysługuje Spółce prawo do obniżenia podatku należnego. Pojawić się zatem powinny wyłącznie w mianowniku ustalanej proporcji.



Niniejszej informacji udzielono w oparciu o przedstawiony stan faktyczny zgodnie z przepisami obowiązującymi w dacie udzielonej odpowiedzi.

Udzielona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia w myśl przepisów art. 14 b § 2 ustawy - Ordynacja Podatkowa.



Na postanowienie niniejsze Podatnikowi przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni licząc od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj