Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Ursynów
US38/443/251/2004/AO
z 31 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US38/443/251/2004/AO
Data
2004.12.31



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego --> Odliczenie częściowe podatku


Słowa kluczowe
korekta podatku
obniżenie podatku należnego
podatek naliczony
proporcja
wynajem samochodów


Pytanie podatnika
Dot. obowiązku rozliczania podatku proporcją, o której mowa w art. 90 ustawy o podatku od towarów i usług.


Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535) podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z zastrzeżeniem art. 114 , art. 119 ust. 4 , art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124 , w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych . Najistotniejszym warunkiem umożliwiającym podatnikowi podatku od towarów i usług skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego , jest więc związek nabywanych towarów i usług z czynnościami opodatkowanymi.

Natomiast art. 90 ustawy o podatku od towarów i usług reguluje sytuację, gdy podatnik wykorzystuje zakupione przez siebie towary i usługi do wykonywania czynności , w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności w związku z którymi takie prawo nie przysługuje. Zgodnie z ww. przepisem w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części ww. kwot, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Proporcję, o której mowa powyżej ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.

Po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego podatnik jest obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego zgodnie z art. 90 ust. 2-9 w/w ustawy , z uwzględnieniem proporcji obliczonej w sposób określony w art. 90 ust. 2-7 tej ustawy , dla zakończonego roku podatkowego. Korekty tej nie dokonuje się, jeżeli kwota korekty nie przekroczy 0,01 % kwoty podatku naliczonego podlegającego korekcie. ( art. 91 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług).

W przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, z wyłączeniem tych, w odniesieniu do których wydatki poniesione na ich nabycie jednorazowo mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, korekty podatnik dokonuje w ciągu 5 kolejnych lat, a w przypadku nieruchomości - w ciągu 10 lat, począwszy od roku, w którym zostały oddane do użytkowania. Roczna korekta w przypadku, o którym mowa w zdaniu pierwszym, dotyczy jednej piątej, a w przypadku nieruchomości - jednej dziesiątej, kwoty podatku naliczonego przy ich nabyciu lub wytworzeniu. W przypadku środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w odniesieniu do których wydatki poniesione na ich nabycie jednorazowo mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, przepis ust. 1 w/w ustawy stosuje się odpowiednio.

Z wskazanych powyżej przepisów ustawy o podatku od towarów i usług , wynika iż na podatniku ciąży obowiązek dążenia do bezpośredniego przyporządkowania podatku naliczonego czynnościom, w związku z wykonywaniem których odliczenie podatku naliczonego jest możliwe i czynnościom , w związku z którymi podatnik nie ma prawa odliczenia . Natomiast przepis art. 90 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług nakazujący proporcjonalne rozliczanie podatku naliczonego co do zasady znajdzie zastosowanie wyłącznie wówczas, gdy podatnik nie będzie mógł przyporządkować nabytych towarów i usług do jednego z ww. rodzajów czynności .

Tak więc zgodnie z wskazanym przez Stronę stanem faktycznym, w którym jest ona w stanie dokładnie określić kwotę podatku naliczonego związanego z czynnościami , w stosunku do których przysługuje jej prawo do obniżenia kwoty podatku należnego jak i czynności w związku z którymi takie prawo jej nie przysługuje, co do zasady nie ma obowiązku rozliczania podatku naliczonego przy zastosowaniu proporcji sprzedaży wskazanej w art. 90 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług , a w związku z powyższym dokonywać korekty po zakończeniu roku podatkowego zgodnie z art. 91 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zdaniem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów zwrócić jednak należy uwagę , iż podatnik może być zobowiązany do dokonania jednorazowej korekty na zasadach wskazanych w art. 91 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług . Przepis ten nakazuje podatnikowi dokonywać korekty podatku naliczonego przy nabyciu lub wytworzeniu środków trwałych w przypadku dokonania ich sprzedaży , gdy czynność ta nie podlegała lub była zwolniona od podatku od towarów i usług .



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj