Interpretacja Urzędu Skarbowego w Malborku
PV-AL/443-13/O/05
z 7 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PV-AL/443-13/O/05
Data
2005.02.07



Autor
Urząd Skarbowy w Malborku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
aport
grunt niezabudowany
spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
użytkowanie wieczyste
zwolnienie


Pytanie podatnika
Czy od przekazania jako aportu wniesionego do spółki z o.o. prawa wieczystego użytkowania gruntów (dotyczy działek niezabudowanych przeznaczonych na cele budownictwa) powstaje obowiązek zapłaty podatku VAT w wysokości 22%?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8 poz. 60 z 2005r.) po rozpatrzeniu wniosku podatnika z dnia 07.01.2005 r. udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług przekazania jako aportu prawa do wieczystego użytkowania gruntów (dotyczy działek niezabudowanych)

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

W złożonym w tutejszym organie podatkowym piśmie z dnia 07.01.2005r. podatnik przedstawił następujący stan faktyczny :

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu. Ponadto jest właścicielem działek nr 210/14 i 210/3 natomiast działki o nr 210/12 , 210/16 oraz 210/10 przekazane mu zostały w wieczyste użytkowanie. Podatnik będąc w posiadaniu wyżej wymienionego majątku oraz prawa wieczystego użytkowania gruntu przeznaczonego pod zabudowę wniósł go do spółki prawa handlowego (spółka z o.o.) w formie aportu. Ponadto w ramach prowadzonej działalności gospodarczej podatnik dokonał zakupu towarów, z których część również została wniesiona w formie aportu do nowej spółki prawa handlowego.

W związku z powyższym podatnik zwrócił się z zapytaniem czy od przekazania jako aportu wniesionego do spółki z o.o. prawa wieczystego użytkowania gruntów (dotyczy działek niezabudowanych przeznaczonych na cele budownictwa) powstaje obowiązek zapłaty podatku VAT w wysokości 22%.

Zdaniem podatnika przekazanie w formie aportu prawa wieczystego użytkowania gruntów (niezabudowanych kupionych w celu zabudowy) będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT.

Po zapoznaniu się z przedstawionym stanem faktycznym tutejszy organ podatkowy stwierdza co następuje :

Prawo użytkowania wieczystego gruntu jest innym niż własność prawem rzeczowym oraz niewątpliwie wartością niematerialną i prawną.

Zgodnie z art. 232 § 1 Kodeksu Cywilnego grunty stanowiące własność Skarbu Państwa, a położone w granicach administracyjnych miast oraz grunty Skarbu Państwa położone poza tymi granicami, lecz włączone do planu zagospodarowania przestrzennego miast i przekazanie do realizacji zadań jego gospodarki, a także grunty stanowiące własność jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków mogą być oddawane w użytkowanie wieczyste osobom fizycznym i osobom prawnym. Natomiast zgodnie z art. 232 § 2 Kodeksu cywilnego w wypadkach przewidzianych w przepisach szczególnych przedmiotem użytkowania wieczystego mogą być także inne grunty Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków.

Zgodnie z art. 8 ust 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535 z póź. zm. ) przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej.

Wobec powyższego ustanowienie prawa użytkowania wieczystego podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż umowa między gminą a użytkownikiem wieczystym ma charakter rozporządzający, w wyniku której użytkownik uzyskuje prawo do dalszego rozporządzania gruntem jak właściciel.

Tak więc oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste traktuje się jak świadczenie usług, które podlega opodatkowaniu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki 22% zgodnie z art. 41 ust. 1 wyżej cytowanej ustawy.

W przedmiotowej sprawie podatnik w formie aportu wnosi do spółki prawo użytkowania wieczystego gruntów niezabudowanych, które zgodnie z art. 13 ust. 1 pkt 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity Dz. U. Nr 46 z 2000r., poz. 543 z póź. zm.) może być przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) wnoszonego do spółki. Zatem użytkowanie wieczyste może stanowić przedmiot aportu.

Natomiast w myśl § 8 ust. 1 pkt. 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97 z 2004r., poz. 970 z póź. zm.) zwalnia się od podatku wkłady niepieniężne (aporty) wnoszone do spółek prawa handlowego i cywilnego.

W przedmiotowej sytuacji nie mamy do czynienia z ustanowieniem prawa do wieczystego użytkowania gruntów przeznaczonych pod zabudowę - tylko z wniesieniem przez podatnika do spółki z o.o. wkładów niepieniężnych, tj. prawa wieczystego użytkowania gruntów co w myśl wyżej cytowanego § 8 ust. 1 pkt. 6 jest zwolnione od podatku od towarów i usług.

Tak więc przekazanie w formie aportu prawa do wieczystego użytkowania gruntów przeznaczonych na cele budownictwa (działki niezabudowane) jest zwolnione od podatku od towarów i usług na mocy § 8 ust. 1 pkt. 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97 z 2004r., poz. 970 z póź. zm.).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj