Interpretacja Izby Skarbowej w Lublinie
PP1/448-601/04/I
z 10 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP1/448-601/04/I
Data
2005.05.10



Autor
Izba Skarbowa w Lublinie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku

Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Samochody

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
leasing operacyjny
samochód używany
towar używany
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w okresie od marca 2002r. do września br. używał Pan na podstawie umowy leasingu operacyjnego samochód RENEAULT LAGUNA II KOMBI. Po zakończeniu umowy lesingowej samochód został zwrócony leasingodawcy . W dniu 21.09.2004r. na podstawie faktury VAT NR 9124366 przedmiotowy samochód został przez Podatnika nabyty. Ponieważ Podatnik zamierza w przyszłości sprzedać nabyty samochód dlatego też nie wprowadzał go do ewidencji środków trwałych.Pytanie Podatnika : Czy zbywany samochód można uznać na podstawie przepisów art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy za towar używany przyjmując za kryterium okres jego używania oraz czy dostawa samochodu jako towaru używanego (uznanego lub nie uznanego za środek trwały ) pociąga za sobą konieczność korekty podatku naliczonego odliczonego przy nabyciu.


Stosownie do art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), po zweryfikowaniu informacji Urzędu Skarbowego w Chełmie zawartej w piśmie z dnia 19 listopada 2004 r., Nr PP/443-97/04 na zapytanie z dnia 22 września 2004 r., uprzejmie wyjaśniam:

Zgodnie z art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) przez towary używane rozumie się towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.Zwrot „używanie przez podatnika dokonującego ich dostawy” należy rozumieć jako faktyczne użytkowanie przez podmiot, który dokonuje ich sprzedaży, czyli korzystanie z nich zgodnie z ich przeznaczeniem, a nie jedynie pobieranie z nich pożytków cywilnych i innych dochodów. Nie zawsze właściciel jest „używającym” w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 2 w/w ustawy. Zgodnie z powyższym dokonując sprzedaży samochodu, którego nabycie zostało udokumentowane fakturą VAT wystawioną w terminie krótszym niż pół roku (sprzedawca jest właścicielem towaru krócej niż pół roku), ale jednocześnie sprzedający faktycznie użytkował dany samochód przez okres dłuższy niż pół roku uznać należy, iż dokonuje dostawy towaru używanego w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT.W myśl przepisu § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.) zwolnienie od podatku stosuje się do dostawy samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, przez podatników, którym przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 3 i 5 ustawy o VAT, jeżeli te samochody i pojazdy są towarami używanymi w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt. 2 ustawy.

Wobec powyższego jeżeli dokonujący dostawy spełnia powyższe warunki, dokonując sprzedaży samochodu może zastosować zwolnienie określone w § 8 ust. 1 pkt 5 w/w rozporządzenia. Dostawa samochodu (zwolnienie od podatku na podstawie § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia) przy nabyciu którego przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 3 i 5 ustawy o VAT nie powoduje konieczności korekty wcześniej odliczonego podatku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj