Interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie
1401/VR/4407/14-8/05/IW
z 19 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1401/VR/4407/14-8/05/IW
Data
2005.05.19



Autor
Izba Skarbowa w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług


Słowa kluczowe
usługi związane z nieruchomościami


Pytanie podatnika
Gdzie (w Polsce czy za granicą) podlegają opodatkowaniu świadczone przez niego usługi oraz w jaki sposób ma je dokumentować?



DECYZJA


Na podstawie art. 233 § 1 pkt 2 lit. a/ w związku z art. 239 i art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa /tekst jednolity Dz.U.Nr 8 z 2005 r., poz. 60./, art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 8 ust. 1, art. 27 ust. 2 pkt 1, art. 41 ust. 1, art. 106 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług /Dz.U.Nr 54, poz. 535 z późn. zm./, § 30 ust. 1-3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług /Dz.U. Nr 97, poz. 971/po rozpatrzeniu zażalenia - wniesionego w dniu 21.02.2005 r. przez Agencję "S" Sp. jawna – na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa - Ursynów z dnia 16.02.2005 r. znak: US38/443/17-14/2005/AO uznające za nieprawidłowe stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku złożonym w dniu 14.01.2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu zastosowania prawa podatkowego, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


postanawia


uchylić w/w postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa – Ursynów i uznać stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku za zasadne.


UZASADNIENIE


Jak wynika z wniosku Agencji „S” (z dnia 14.01.2005 r.) będącej zarejestrowanym w Polsce podatnikiem podatku od towarów i usług, świadczy ona usługi wystawiennicze, w skład których wchodzą: wynajmowanie powierzchni wystawienniczej, zaprojektowanie a następnie zabudowa tej powierzchni na targach w kraju i za granicą oraz inne usługi na rzecz wystawców na terenie targowym (catering, transport, reklama). Podatnik powołując się na przepis art. 14a ustawy Ordynacja podatkowa zwrócił się z zapytaniem gdzie (w Polsce czy za granicą) podlegają opodatkowaniu świadczone przez niego usługi oraz w jaki sposób ma je dokumentować.Zdaniem Podatnika w sytuacji, gdy usługa zabudowy stoisk i innych usług świadczona jest na terytorium Polski (niezależnie od kontrahenta) podatek od towarów i usług w wysokości 22% powinna odprowadzić Agencja „S” i udokumentować świadczone w ten sposób usługi wystawiając fakturę zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Natomiast w sytuacji, gdy usługi będą świadczone poza granicami kraju nie będzie miała zastosowania ustawa o podatku od towarów i usług i w związku z tym Agencja nie wystawi faktury vat, lecz fakturę która nie zawiera pozycji „podatek VAT”.

Po rozpatrzeniu powyższego wniosku Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa – Ursynów wydał postanowienie z dnia 16.02.2005 r. znak: US38/443/17-14/2005/AO uznające stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe. W opinii organu pierwszej instancji w niniejszej sprawie zastosowanie ma reguła określona w art. 27 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, tzn. świadczone przez Podatnika usługi podlegają opodatkowaniu według stawek i zasad obowiązujących w kraju, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę (w tym wypadku w Polsce). W dniu 21.02.2005 r. Strona złożyła z zachowaniem ustawowego terminu zażalenie na w/w postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa - Ursynów, w którym wnosi o ponowne przeanalizowanie argumentów przedstawionych we wniosku z dnia 14.01.2005 r. i zmianę stanowiska zaprezentowanego w tym postanowieniu.

Dyrektor Izby Skarbowej, rozpatrując zażalenie, zauważa co następuje.

Przepisy art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług wymieniają czynności, które podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Są wśród nich odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przy świadczeniu usług - dla prawidłowego rozliczenia podatku – istotnym jest określenie miejsca świadczenia danej usługi. Od poprawności określenia miejsca świadczenia zależy bowiem, czy dane świadczenie będzie podlegało opodatkowaniu w Polsce czy też poza jej granicami. W przypadku świadczenia usług co do zasady, za miejsce świadczenia uznaje się miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi – za miejsce świadczenia usług uznaje się miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności. W przypadku braku w/w miejsc, za miejsce świadczenia usług uznaje się miejsce stałego zamieszkania. Od ogólnej zasady zostały wprowadzone odstępstwa, które są wyszczególnione w art. 27 ust. 2-6 i art. 28 ustawy o podatku od towarów i usług. W niektórych przypadkach miejsce świadczenia może być uzależnione od miejsca faktycznego świadczenia tych usług, od rodzaju lub przedmiotu związanego ze świadczonymi usługami, czy też od nabywcy danej usługi i jego siedziby.W art. 27 ust. 2 pkt 1 w/w ustawy określono, że w przypadku świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców majątkowych i pośredników w obrocie nieruchomościami oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego – miejscem świadczenia usług jest miejsce położenia nieruchomości.W opinii Dyrektora Izby Skarbowej świadczenie usług, o których mowa we wniosku Agencji „S”, tj. w zakresie wynajmowania powierzchni wystawienniczej, jej zaprojektowania a następnie zabudowania, tj. usług o charakterze kompleksowym powinno być traktowane jako świadczenie usług związanych z nieruchomościami. A zatem usługi te, co wynika z powołanego wyżej przepisu art. 27 ust. 2 pkt 1 zawsze będą opodatkowane w kraju położenia (konkretnej) nieruchomości.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz przedstawiony przez Spółkę stan faktyczny należy stwierdzić, że w przypadku gdy:

  1. usługa zabudowy stoisk świadczona jest na nieruchomości położonej na terytorium Polski - niezależnie od tego czy kontrahentem jest podmiot polski, czy też podmiot spoza granic naszego kraju – to podlega ona opodatkowaniu podstawową stawką podatku (22%) w Polsce;
  2. usługa zabudowy stoisk świadczona jest na nieruchomości położonej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej czynności te nie podlegają opodatko-waniu w Polsce. Faktura wystawiona w takim przypadku powinna zawierać dane określone w § 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług /Dz.U.z 01.05.2004 r. Nr 97, poz. 971/, za wyjątkiem stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem.


W przypadku świadczenia przez Spółkę na rzecz kontrahentów (wystawców) na terenie targowym usług pozostałych, takich jak catering, reklama, transport etc. – do ustalenia miejsca świadczenia tych usług, a tym samym miejsca ich opodatkowania – mają zastosowanie właściwe regulacje określone w art. 27- 28 cyt. ustawy (z wyjątkiem art. 27 ust. 2 pkt 1).

W związku z powyższym Dyrektor Izby Skarbowej postanowił jak na wstępie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj